Powstała droga przyszłości - zbudowana z paneli słonecznych

Powstała droga przyszłości - zbudowana z paneli słonecznych

Francuska miejscowość Tourouvre-au-Perche w Normandii stała się prekursorem w dziedzinie zielonej energii. Powstała tam pierwsza droga na świecie, której nawierzchnia zbudowana została z paneli fotowoltaicznych.

Kilometrowy odcinek drogi o powierzchni 2800 metrów kwadratowych został oddany do użytku we wtorek. Panele przykryto specjalną żywicą zapobiegającą możliwym uszkodzeniom nawierzchni. Energia uzyskana ze słońca ma zasilać przydrożne latarnie oraz część instalacji miejskiej.

Na podobny pomysł wpadli dwa lata temu Holendrzy, którzy wyłożyli panelami słonecznymi ścieżki rowerowe w Amsterdamie. Tam pomysł się sprawdził, dlatego Francuzi liczą na podobny efekt u siebie na drodze. Jeśli wszystko pójdzie po myśli inżynierów, na pozostałej części drogi również zostanie wymieniona nawierzchnia.

Nowa technologia nie jest jednak tania. jednokilometrowy odcinek drogi kosztował 5 milionów euro. Niektórzy z eksperci uważają, że nie jest to opłacalna inwestycja.

Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Katowic do Genewy, z Warszawy do Frankfurtu i, połączeń lotniczych z Warszawy do Mediolanu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Aten, Okazje na loty z Polski w lutym do 200 zł, bilety lotnicze Miami International Nowy Jork, krajowe bilety lotnicze, loty po Polsce.