Zaoszczędź do 50% z Qatar Airways
Technologie

Słyszeliście już o projekcie Paradoxal? Rewolucja w szybkim lataniu rodem z science fiction

Słyszeliście już o projekcie Paradoxal? Rewolucja w szybkim lataniu rodem z science fiction

Projektant przemysłowy z Argentyny przedstawił dość intrygujący projekt, który ma umożliwić szybkie podróżowanie w dowolne miejsce na świecie. Pomysłodawcą jest Juan Garcia Mansilla. Według jego obliczeń, z Londynu do Nowego Jorku dostalibyśmy się w ciągu dwóch godzin, a z Los Angeles do Sydney, nawet w mniej niż trzy godziny.

​Projekt nosi nazwę Paradoxal. Jak podaje portal zmianynaziemi.pl, pomysłodawca "samolotu" twierdzi, że w przyszłości z pewnością będziemy w stanie zrealizować jego pomysł. Takim samolotem na pewno mogłyby się zainteresować agencje rządowe, ale projektant wskazuje też jego rolę transportowo-turystyczną. Zakłada on loty suborbitalne samolotem naddźwiękowym z nowoczesnym silnikiem strumieniowym. Maszyna mogłaby osiągać prędkość 3 machów i zabrać człowieka w dowolne miejsce na świecie. A to wszystko w zaledwie kilka godzin. Pewnie zastanawiacie się, co to w ogóle jest ten lot suborbitalny? Jest to lot, w którym pojazd dociera do przestrzeni kosmicznej, ale nie zostaje umieszczony na orbicie. Na przykład, lot każdego obiektu wystrzelonego z powierzchni Ziemi, który osiągnie wysokość 100 km n.p.m., a później spada na Ziemię, jest uznawany za suborbitalny lot kosmiczny. 

Wyobrażacie to sobie? Wrażenia jak z filmu science fiction. Maszyny potrzebowałyby pasa startowego o długości około 1800 metrów. Póki co to tylko projekt, ale Juan Garcia Mansilla chce zainspirować nim przyszłe pokolenie inżynierów i naukowców. Być może oni zechcą rozpocząć pracę nad tym futurystycznym samolotem.

Fot. Shutterstock

Zapisz się do newslettera i odbierz nagrody!

Zostawiając adres mailowy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Artweb-Media sp. z o.o. sp.k., ul. Wiwulskiego 27/6, 51-629 Wrocław. W każdej chwili możesz zmienić zdanie.