Treść strony

12665-dlaczego-zderzenie-z-ptakiem-nie-spowoduje-katastrofy-twojego-samolotu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Dlaczego zderzenie z ptakiem nie spowoduje katastrofy Twojego samolotu

Dlaczego zderzenie z ptakiem nie spowoduje katastrofy Twojego samolotu

Film "Sully" już wszedł do kin. Przedstawia on historię słynnego lądowania na rzece Hudson w wykonaniu pilota Chesley'a Sullenbergera. Przyczyną katastrofy było zderzenie samolotu z ptakami, co wbrew pozorom zdarza się bardzo często. Czy takie zdarzenia stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Codziennie zdarzają się kolizje samolotów z ptakami. Zazwyczaj następuje to podczas lądowania (60%). Pozostałe przypadki mają miejsce podczas startu i wznoszenia. Tylko w 2014 roku miało miejsce 13 688 takich sytuacji. Zdarzyło się nawet, że jednego dnia na jednym lotnisku (JFK) wydarzyło się to dwukrotnie.

Łatwo można zatem przewidzieć, że każdy samolot w którymś momencie zderzy się z ptakiem. Dlatego maszyny projektowane są w taki sposób, by uwzględniać tę możliwość. Na tej samej zasadzie bierze się pod uwagę uderzenia piorunów czy oblodzenia.

Zazwyczaj małe ptaki podczas kolizji z samolotem po prostu nikną w silniku. Większe ptaki również nie szkodzą maszynie. Niekiedy zdarza się, że w wyniku zderzenia wgnieceniu ulega poszycie samolotu, jednak w najmniejszym stopniu nie wpływa to na bezpieczeństwo lotu. Przypadek lądowania na rzece Hudson jest ekstremalnie rzadki, nie tylko ze względu na miejsce lądowania. Co spowodowało katastrofę?

Airbus A320 wleciał wprost w stado kanadyjskich gęsi wędrownych, które leciały w kluczu. Są to duże ptaki i staranowanie całego ich stada było w stanie zniszczyć oba silniki. Dlatego należało podjąć działania prowadzące do awaryjnego lądowania. Jednak taka sytuacja jest ekstremalnie nietypowa. Możliwe, że podczas któregoś z Waszych lotów już przeżyliście zderzenie z ptakiem, ale nawet nie jesteście tego świadomi. 

Lotniska starają się zapobiegać tego rodzaju wypadkom. Dlatego na wielu z nich hodowane są jastrzębie, które przepędzają ptactwo z dala od pasów startowych. Ptaki są odstraszane na wiele różnych sposobów, wszystko po to, by latało się możliwie jak najbezpieczniej.

Fot. Pixabay

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!4 oferty od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 129 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 112 Sprawdź