Samolot, którym steruje się jedynie... umysłem

Samolot, którym steruje się jedynie... umysłem

Istnieje samolot, którym można sterować jedynie przy pomocy myśli. Naprawdę!

Beechcraft King Air C90 to maszyna, która powstała po blisko 12 latach pracy inżynierów i neurologów z Honeywell Aerospace. Jest sześcioosobowym samolotem, posiadającym specjalny czepek z 32 elektrodami pozwalającymi pilotowi na sterowanie myślami.

Jak to działa?

Pilotowanie nowej maszyny wymaga od pilota skupienia się na ekranie. Elektrody ze specjalnego czepka nałożonego na głowę odczytują aktywność elektryczną w mózgu i wysyłają informację do systemu sterowania samolotu. Dzięki temu pilot może używać jedynie swojego umysłu do pilotowania. By skręcić w prawo, pilot musi się skupić na strzałce w prawo, która znajduje się na ekranie. Jej migotanie odbierane jest przez mózg, a następnie przesyłane do autopilota, który wykonuje zalecany manewr.

Przyszłość lotnictwa na wyciągnięcie... myśli

System nie jest jeszcze idealny, jednak laik bez jakiegokolwiek przygotowania jest w stanie w 90% poprawnie wystartować i pilotować samolot. Taki sposób pilotażu nie będzie jednak przyszłością lotnictwa: system ma służyć głównie dbaniu o bezpieczeństwo na niebie. Technologia ma za zadanie monitorować pracę pilotów i śledzić stan ich zmęczenia.

​Fot. Beechcraft

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Siem Reap. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Siem Reap.

Jeżeli wybierasz się do Kambodży, prawdopodobnie zainteresują Cię tanie loty z Singapuru do Siem Reap.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Nowego Jorku, Okazje w sierpniu, bilety lotnicze Okęcie Madras, krajowe bilety lotnicze, tanie loty po Polsce, Lot z Warszawy do Siem Reap 08 22 Stycznia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Koce, poduszki, zagłówki, Torby dla dzieci, Torby podręczne i Torby sportowe.