przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Stambuł

Widok na Bosfor
Fot. SXC

Pięknie położony na Bosforem Stambuł jest nie tylko największym miastem w Turcji, ale i jednym z największych na świecie – cała aglomeracja liczy około 10 mln mieszkańców. Dzisiejszy Stambuł jest głównym centrum finansowym Turcji, w którym swoje siedziby ma kilkadziesiąt banków, instytucji finansowych oraz giełd papierów wartościowych. To także kulturalne i naukowe centrum kraju. Na jego terenie siedziby ma pięć uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski, został założony w 1453 roku.

Stambuł to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że jest metropolią położoną na dwóch kontynentach, ale także ze względu na jego bogatą i wciąż żywą historię. Od ponad dwóch tysięcy lat jest jednym z najsłynniejszych centrów cywilizowanego świata. Był siedzibą bizantyjskich cesarzy i osmańskich sułtanów.

Turcja

turcja_01
Turcja to unikatowe zabytki islamu
Fot. Dreamstime

Turcja to kraj wielu twarzy, łączący w sobie orientalne korzenie z europejskością. Dzisiejsza Turcja to nie tylko wyjątkowo ciekawy dla turysty kraj, pełen starożytnych zabytków, piaszczystych plaż, egzotycznej przyrody i niezapomnianych krajobrazów, takich jak choćby Pamukkale, czy Kapadocja. Turcja jest jedną z dwudziestu najważniejszych gospodarek świata, znajdującą się w okresie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego. W największych miastach, tuż obok liczących tysiące lat zabytków, wyrastają nowoczesne wieżowce, a dzikie wybrzeża graniczą z prywatnymi plażami luksusowych, nadmorskich kurortów. Tutaj spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka tradycji zaklęta w zabytkach, sztuce oraz kulturze islamu, w ciekawy sposób łączy się ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Z takim nawarstwieniem różnych następujących po sobie cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy się chyba nigdzie w świecie.

Historia

Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, ale pierwsze zręby państwa powstały w XVI w p.n.e. w Kapadocji. Wybrzeże Morza Egejskiego znajdowało się natomiast pod wpływem ludów greckich z centrum w Troi. Smyrna, Efez, Milet i Halikarnas były ówczesnym centrum cywilizacji całej Anatolii. W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów. Panowaniu perskiemu w Azji Mniejszej położyła kres wyprawa Aleksandra Wielkiego (334-333 p.n.e.), dając zarazem początek okresowi hellenistycznemu. Na przełomie naszej ery dzisiejsza Turcja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Cesarz imperium - Konstantyn Wielki przeniósł stolicę nad Bosfor, do Bizancjum. Od tego czasu rozpowszechniło się chrześcijaństwo, stając się od IV w. oficjalną religią cesarstwa. Bizancjum, nazwane z czasem Konstantynopolem stało się natomiast centrum chrześcijaństwa wschodniego. Od VII do XI w. Cesarstwo Bizantyjskie musiało się zmagać z inwazją Arabów i stopniową islamizacją kraju, ale prawdziwym przeciwnikiem okazały się nadciągające od wschodu plemiona tureckie, które wkrótce opanowały prawie całą Azję Mniejszą. XIV w. to początek władzy Osmanów i podbój Półwyspu Bałkańskiego oraz ekspansja w kierunku chrześcijańskich państw Europy. Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. położyło ostateczny kres istnieniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto zostało stolicą imperium osmańskiego, a wspaniała Hagia Sophia, główna świątynia prawosławia, stała się meczetem. Okres największego rozkwitu imperium przypada na XVI w. - Turcja obejmowała wówczas znaczną cześć Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Jednak z końcem XVII w. państwo zaczęło stopniowo upadać.

Początkiem końca imperium była klęska wojsk tureckich pod Wiedniem w 1683 r., które uległy wojskom polskim pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Do ostatecznego upadku przyczyniły się trwające przez dziesiątki lat, wyniszczające wojny z Austrią, Rosją i walki wyzwoleńcze podbitych narodów. Nie pomogły reformy XIX w., a opowiedzenie się po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie światowej doprowadziło państwo osmańskie do ostatecznego upadku. Pozostałości kraju miały być podzielone pomiędzy okoliczne państwa chrześcijańskie. Turcję ocaliło ogólnonarodowe powstanie w 1919 r. pod wodzą legendarnego Atatürka, czyli Ojca Turków. Powstała wówczas nowa republika turecka ze stolicą w Ankarze, a kraj odciął się powoli od osmańskiej przeszłości i zainicjował daleko idące reformy mające na celu europeizację kraju, która trwa do dzisiaj.

Warszawa

warszawa
Pałac Kultury i Nauki
Fot.  SXC

Warszawa - stolica Polski, miasto, które warto zobaczyć, oferujące wiele ciekawych atrakcji, posiadające niewątpliwie atmosferę miasta stołecznego. Warszawa jest miastem niezwykłym, położonym w środku Europy, na przecięciu szlaków komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy na południe kontynentu.

Miasto pełne kontrastów, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą, gdzie po wojennych zniszczeniach zabytkowe pałace, kościoły, gmachy i zespoły architektoniczne zrekonstruowano bardzo wiernie, gdzie zabudowa wielkomiejska graniczy z dużą ilością otwartej przestrzeni skwerów, parków i ogrodów miejskich.

Warszawa jest miastem niezwykłym, frapuje przyjezdnych historią i klimatem, ciekawi swoją odmiennością. Tu przenikają się wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Warszawskie zabytki i pamiątki z przeszłości zostały docenione przez UNESCO, dzięki czemu warszawska Starówka została uhonorowana wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Zobacz promocje na tanie loty z Warszawy do Stambułu. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety ze Stambuł do Warszawy.

Jeżeli planujesz podróż do Turcji, koniecznie sprawdź też tanie loty z Warszawy do Stambułu lub bilety lotnicze do Stambułu Istambuł.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Amsterdamu, Okazje na loty w styczniu, Wycieczki, Wycieczki w sierpniu, Okazje z Polski do 100 zł, bilety lotnicze Warszawa Okęcie Zurych, tanie bilety z Warszawy do Rzymu, bilety lotnicze promocje, odszkodowanie za opóźniony lot, Loty na Weekend z Katowic.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Plecaki i torby foto, Łóżeczka turystyczne, Plecaki na laptopa, Torby sportowe i Walizki twarde średnie.