przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Perth

Perth
Perth nocą
Fot. sxc.hu

To półtoramilionowe miasto położone na zachodnim wybrzeżu Australii jest częstym celem wypraw na ten kontynent – nie  bez powodu... Jest pięknie rozlokowane u ujścia Rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego w pobliżu gór Darling, jednak na stosunkowo płaskim terenie nadmorskim. Miasto zajmuje obszar około 125 km wzdłuż brzegu i 50 km w głąb lądu, jest więc naprawdę ogromne, mimo tego jednak jest sprawnie funkcjonującym organizmem miejskim, a właściwie zespołem przedmieść otaczających pełne drapaczy chmur centrum. Z drugiej zaś strony jest to jedyny ośrodek miejski w okolicy– stanowi stolicę stanu Australia Zachodnia i jest jego największym miastem. Do Adelajdy która leży najbliżej jest ponad 2000 km w linii prostej, natomiast drogami niemal 3000 km, Sydney leży dokładnie po drugiej stronie kontynentu, w linii prostej ponad oceanem bliżej jest Singapur czy aglomeracje Indii. Perth stanowi tym samym  najbardziej odosobnioną metropolię na świecie.

Historia

Miasto zostało założone 12 czerwca 1829  roku przez Kapitana Sir James'a Stirling'a jako centrum wolnej kolonii dla osadników. Utworzony wtedy port stanowi osobne miasto w obecnym Perth. Już w roku 1697 na tutejsze ziemie zawitali osadnicy z Holandii, jednak wycofali się stąd uznając teren za niegościnny i niezbyt dogodny dla rolnictwa. Po nich do podobnych wniosków doszli również inni europejscy zdobywcy, którzy lądowali na tym wybrzeżu, by szybko je porzucić. Jednak Brytyjczycy byli innego zdania i zmusili pierwotnie zamieszkujących te ziemie Aborygenów do ustąpienia przed militarną i technologiczną przewagą kolonizatorów. Rodowici Australijczycy musieli wycofać się w głąb kontynentu. W 1901 roku na skutek referendum cały region otaczający Perth przyłączył się jako ostatni stan do Federacji Australijskiej. W 1933 roku nastąpiło w Zachodniej Australii referendum, w którym obywatele opowiedzieli się za secesją, która jednak nigdy nie nastąpiła. Miasto od wielu dziesięcioleci, szczególnie w II poł. XX wieku rejestruje wzrosty zarówno jeśli chodzi o ludność jak i o zamożność. Miasto jest centrum przemysłu wydobywczego. Australia może poszczycić się licznymi bogactwami naturalnymi, a handel nimi po tej stronie kontynentu skupił się właśnie w Perth, tak więc do handlowego obrotu trafiają tutaj złoto, diamenty, ropa naftowa i gaz ziemny, żelazo, nikiel i aluminium. Jest to podstawa bogactwa i rozwoju tej metropolii. W Perth znajduje się sporo zabytkowych budynków bardzo zadbanych i w dobrym stanie, a miasto dzięki temu podoba się się turystom i mieszkańcom. Okolica jest wyjątkowo malownicza, również dzięki nadmorskiemu położeniu.

Klimat Perth jest klasyfikowany jako klasyczny przykład klimatu śródziemnomorskiego. Latem (grudzień – marzec) jest tu upalnie i sucho, słońce świeci bardzo mocno, a temperatura osiąga przeciętną wartość około 25-30 stopni w cieniu (zanotowany rekord to aż 46,2 stopnie!). Zima (maj – sierpień) natomiast jest znacznie bardziej wilgotna i chłodniejsza, a przeciętna temperatura to około 10-15 stopni, przeciętne opady przekraczają natomiast 100 mm miesięcznie. Jako ciekawostkę warto dodać, że jedynie raz w historii pomiarów pogodowych w Perth zanotowano temperaturę ujemną -0,7 stopnia – było to dnia 17. czerwca 2002 roku. 

Australia

Australia - ojczyzna kangurów
Fot. Dreamstime

Obejmująca swoim obszarem cały kontynent Australia jest szóstym co do wielkości państwem na świecie. Ten zamieszkały pierwotnie przez Aborygenów mistyczny kraj to ziemia zarazem gościnna i wroga. Wybrzeża Oceanów Indyjskiego i Spokojnego, miasta położone w pięknych zatokach, sprzyjający klimat i plaże - wiecznie słoneczne i pełne miłośników surfingu, dla których Australia jest mekką. Ale z drugiej strony jest to kraina bezkresnych, niegościnnych, półpustynnych równin (gdzie średnia wysokość wynosi 330 m i 9 cm). Europejscy odkrywcy nazywali te tereny "Terra Australis", co z łaciny oznacza Ziemia Południowa. A pora południowa, w sercu bezwodnego interioru, będącego przez swą niegościnność białą plamą na mapach Australii prawie do końca XIX wieku, to czas, kiedy zamiera życie.

Historia

Australię odkryli w XVI w. portugalscy żeglarze, którzy dopłynęli do wybrzeży w poszukiwaniu złota. Był to ostatni nieodkryty jeszcze kontynent, choć początkowo mylnie sądzono, że niezamieszkały. Według przeprowadzonych badań naukowych pierwsi osadnicy pojawili się tutaj 60 tysięcy lat temu, gdy poziom morza był niższy o 50 metrów od aktualnego.

 

Strategiczne znaczenie Australia uzyskała, kiedy to po amerykańskiej wojnie o niepodległość Wielka Brytania musiała szukać dla swych więźniów innego miejsca zesłania. W 1788 roku przybiła do brzegów Australii pierwsza flota pod dowództwem kapitana Arthura Phillipa, który został później gubernatorem kolonii. W skład floty wchodziło 11 statków z 1030 osobami na pokładzie, strażnikami oraz grupą około 730 skazańców. Ponadto były też cztery kolejne załogi płynące ze zwierzętami domowymi oraz zapasami żywności na dwa lata. Pierwsze 16 lat kolonia karna wciąż była zależna od dostaw żywności z Wielkiej Brytanii, jednak w czasie jej rozrostu starano się żyć z własnej produkcji. W kolejnych latach ludzie zaczęli opuszczać zatokę Sydney w poszukiwaniu innych miejsc do osiedlenia się. W miarę upływu czasu Australia powoli zrywała swe więzi z Wielką Brytanią, by w końcu w 1901 utworzyć federację i stać się odrębnym narodem. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, że historia tego pełego życzliwych ludzi kraju rozpoczęła się od założenia kolonii karnej.

Dzisiejsza Australia to kraj spokojny i dynamicznie rozwijający się. Jedyny konflikt, który kładzie się do dnia dzisiejszego cieniem na jej historii to sprawa pierwotnych mieszkańców tej ziemi – Aborygenów. Wciąż walczą oni o prawa do ziemi, którą stracili na rzecz białych przybyszów. Aborygeni przetrwali ponad 200 lat prześladowań i życia w ubóstwie, a kolejne rządy w dalszym ciągu nie potrafią uporać się z problemem poprawy ich sytuacji.

Oblicze Australii jest pełne kontrastów. Z jednej strony mamy wysoce cywilizowane Sydney, Melbourne czy Canberrę - miasta pełne ultranowoczesnych przykładów architektury, z drugiej - skrajnie dzikie tereny. Australia słynie wśród turystów ze swej wyjątkowej urody: pięknych krajobrazów wybrzeża i niegościnnych, lecz przyciągających wytrawnych podróżników równin wnętrza kontynentu oraz unikalnej flory i fauny. Długotrwała izolacja kontynentu od reszty lądów spowodowała, że wiele gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt występuje tylko tutaj. 75% roślin kraju to endemity. Australia to również  kraj wombata, dziobaka, misia koala, a przede wszystkim kangura i strusia emu, które występującą nawet w herbie kraju. W dodatku Australię cechuje nie tylko męcząca przyroda gorącego środka kontynentu, ale także lasy monsunowe, namorzyny oraz wiecznie zielone lasy podrównikowe i araukarii. Tereny o szczególnej wartości przyrodniczej lub krajobrazowej chroni ponad 500 parków narodowych. W wielu wytyczono szlaki turystyczne i zorganizowano miejsca kempingowe, część z nich wpisano nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

Warszawa

warszawa
Pałac Kultury i Nauki
Fot.  SXC

Warszawa - stolica Polski, miasto, które warto zobaczyć, oferujące wiele ciekawych atrakcji, posiadające niewątpliwie atmosferę miasta stołecznego. Warszawa jest miastem niezwykłym, położonym w środku Europy, na przecięciu szlaków komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy na południe kontynentu.

Miasto pełne kontrastów, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą, gdzie po wojennych zniszczeniach zabytkowe pałace, kościoły, gmachy i zespoły architektoniczne zrekonstruowano bardzo wiernie, gdzie zabudowa wielkomiejska graniczy z dużą ilością otwartej przestrzeni skwerów, parków i ogrodów miejskich.

Warszawa jest miastem niezwykłym, frapuje przyjezdnych historią i klimatem, ciekawi swoją odmiennością. Tu przenikają się wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Warszawskie zabytki i pamiątki z przeszłości zostały docenione przez UNESCO, dzięki czemu warszawska Starówka została uhonorowana wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Zobacz promocje na tanie loty z Warszawy do Perth. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Perth do Warszawy.

Jeżeli planujesz podróż do Australii, koniecznie sprawdź też tanie loty z Wrocławia do Brisbane, bilety lotnicze z Poznania Ławica do Melbourne lub tanie loty z Warszawy do Perth.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dortmundu, Okazje na loty w kwietniu, Okazje na loty na Wielkanoc, Pakiety w lipcu, Pakiety we wrześniu, loty z Katowic do Genewy, najtańsze bilety z Warszawy do Rzymu, bilety lotnicze, odszkodowanie za odwołany lot, Lot z Berlina do Perth 11 21 Listopada.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Mapy zdrapki, Saszetki i portfele, Gry, zabawki i Walizki.