przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Oslo

oslo
Oslo
Fot. SXC

Położone w południowej części kraju, bezpośrednio nad fiordem Oslo jest największym miastem i stolicą w Norwegii. Miasto liczy prawie 600 tysięcy mieszkańców, a obszar wraz z otaczającymi je gminami podmiejskimi (tzw. Wielkie Oslo) nieco ponad 1 milion. Dziś Oslo jest największym, obok Bergen, ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym Norwegii, w porównaniu do innych stolic europejskich charakteryzuje się jednak uroczą małomiasteczkową atmosferą i bliskością dzikiej przyrody.

Historia

Ponad tysiącletnie Oslo zmieniało się na przestrzeni dziejów. To pierwotnie staronordycka osada, została stolicą Norwegii już na początku XIV w. kiedy król Hĺkon V ukończył budowę fortecy Akershus (1319) i osiadł tu na stałe. Przez następne cztery stulecia Norwegia była uzależniona od Danii, a Oslo znacznie straciło na znaczeniu - stało się prowincjonalnym miastem, potężnego wówczas, duńskiego królestwa. Rozwój Oslo hamowały też liczne kataklizmy, choćby przerażająca epidemia dżumy, która wybuchła w 1384 r. czy potężnym pożar, który w roku 1624, praktycznie zmiótł stare Oslo z powierzchni ziemi. Choć dzięki temu miasto zostało odbudowane i ochrzczone na nowo – powstała renesansowa Christiania. Dopiero XIX wiek przyniósł rozkwit. Wtedy też powstały najsłynniejsze zabytki miasta - zamek królewski, budynki uniwersytetu, parlamentu, teatru narodowego i giełdy. W mieście kwitło życie kulturalne, tworzyli tu tacy artyści jak Knut Hamsun, Henryk Ibsen czy Edward Munch.

Historia miasta jest nadal wpisana w jego dzisiejszy wizerunek – miasta pełnego doskonale odrestaurowanych zabytków i garściami czerpiącymi z bogatej kultury kraju. Oslo wyznacza współczesne trendy Norwegii, udanie łącząc nowoczesność z zamiłowaniem i szacunkiem do natury. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, a w niektórych przypadkach nawet w jej granicach, rozciągają się liczne parki krajobrazowe, rezerwaty naturalne, tereny wspinaczkowe i narciarskie.

Norwegia

norwegia
Flaga Norwegii
Fot. SXC

Norwegia to kraj dzikiej i nieokiełznanej przyrody. To państwo dwóch pór roku i zorzy polarnej, miejsce, gdzie góry i morze łączą się w przepięknej symbiozie zapierających dech w piersiach krajobrazów. Górzyste regiony obfitują w szerokie płaskowyże i wspaniałe szczyty, a uformowane w okresie lodowcowym fiordy są unikalnym zjawiskiem w skali globu.

Natura w Norwegii tworzy arcydzieła, którym żaden turysta nie może się oprzeć. Bez względu na to, czy są to rozległe lasy wschodniej Norwegii i Trondelag, czy wbrew pozorom ciepłe, ogrzewane przez Gulf Stream południowe plaże – każdy z tych widoków jest niezapomniany.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Festiwal w Bergen, Festiwal Północnej Norwegii, Festiwal Jazzowy w Molde,
 • Święta
  17 maja - Dzień Konstytucji
 • Sport
  turystyka górska, narciarstwo, kolarstwo górskie
 • Kuchnia
  fårikål, lukket valnøtt, geitost
 • Sławni ludzie
  Edvard Munch - malarz, Roald Amundsen - odkrywca i polarnik , Henrik Ibsen - dramaturg, Jostein Gaarder - pisarz
 • Naj...
  Jostedalsbreen - największy lodowiec Europy

Norwegia jest też krajem niekończących się rzek i potężnych wodospadów, znanych nie tylko wszystkim podróżnikom. Liczba tych cudów natury idzie w setki - tu znajduje się dziewięć z dwudziestu najwyższych wodospadów. Wśród nich króluje Mardalsfossen, który spada kaskadami o łącznej długości ponad sześciuset metrów do jeziora Eikedalsvatnet. Choć widok ten można podziwiać wyłącznie latem.

W pozostałych porach roku woda kierowana jest do jednej z wielu elektrowni wodnych w kraju. I mimo że takie działanie budzi kontrowersje, nie jest to wyjątkiem w Norwegii. Dzięki tego typu ingerencjom w naturę energia elektryczna w Norwegii prawie w całości pochodzi z turbin napędzanych wodą.

Wielkie pokłady ropy i gazu, którym państwo zawdzięcza swoją pozycję (to jeden z najbogatszych krajów świata), są niemal w całości eksportowane – ich eksploatacja nie ma wpływu na dziewiczą, norweską przyrodę.

 

Historia

Norwegowie to potomkowie Wikingów. Ich era rozpoczęła się w 793 r. atakiem na klasztor w Lindisfarne. Od tego czasu skandynawscy najeźdźcy budzili postrach na wybrzeżach nie tylko Europy Północno-Zachodniej (Islandia, Irlandia, Grenlandia), a także, jak twierdzi wielu historyków, Ameryki.

Być może to za sprawą wyjątkowych genów Wikingów, Norwegowie tak cenią niezależność. Świadczy o tym fakt, że w dwukrotnie przeprowadzanym referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, naród ten opowiedział się przeciw członkostwu. Kto wie, może dlatego są to ludzie gościnni i serdeczni. Nawet podczas polarnych nocy nie tracą humoru.

Zobacz promocje na tanie loty z Warszawy do Oslo. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Oslo do Warszawy.

Jeżeli wybierasz się do Norwegii, być może zainteresują Cię również tanie loty ze Szczecina do Oslo, bilety lotnicze Warszawa Okęcie Bodo lub tanie loty z Katowic do Oslo.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Wrocławia do Oslo i z Poznania do Oslo.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Zurychu, Okazje na loty na jeden dzień, Okazje z Poznania, Okazje na loty z Polski do europejskich stolic, Okazje na walentynki, tanie loty z Warszawy do Londynu, tanie loty z Warszawy do Rzymu, bilety lotnicze promocje, wyszukiwarka tanich lotów, Lot z Krakowa do Oslo 30 Listopada 04 Grudnia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Akcesoria podróżne, Ręczniki, Bez kategorii, Przewodniki, mapy, książki i Torby dla dzieci.