przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Gruzja

Gruzja
Ośnieżone szczyty w Gruzji
Fot. Wikipedia

Jest to niewielkie państwo na Zakaukaziu położone nad Morzem Czarnym i zamieszkane przez prawie 5 mln ludzi. Jego udokumentowana źródłowo historia, chociaż niepełna, sięga prawie 4000 lat. Gruzję znali już starożytni Grecy, ponieważ ze względu na atrakcyjne położenie nadmorskie, na dodatek na styku kultury europejskiej i azjatyckiej, był to łakomy kąsek dla władców na przestrzenie wieków. Kraj jest piękny, w przeważającej części górzysty, o przyjemnym podzwrotnikowym klimacie, gdzie nawet na ulicach dużych miast można spotkać egzotyczne drzewa takie jak figi, palmy, laury, oliwki, banany, cytrusy czy granaty, które tutaj owocują pozostając do dyspozycji wszystkich. W świecie Gruzja jest znana przede wszystkim z produkcji wina o cudownym bukiecie, kolorze i aromacie.  W kraju roi się od winnic, szczególnie w cześć zachodniej, na którą wpływa bliskość morza, która sprawia, że opadów jest więcej, a klimat jest łagodniejszy niż we wschodniej kontynentalnej Gruzji, którą oddzielają góry Kaukazu Wysokiego.

Historia

Historia Gruzji to pasmo rozkwitów przeplatanych przez wrogie podboje ościennych krajów. Państwo musiał w trakcie swej wielowiekowej historii znosić uzależnienie od Persów, Rzymian, Armenii, Arabów, Mongołów, Turcję a w końcu na niemal 300 lat Rosji. W związku ze znacznym balastem historycznym oraz różnorodnością społeczną Gruzja jest regionem niespokojnym, chociaż podróż tam raczej nie niesie ze sobą niebezpieczeństw ze względu na wypracowany konsensus między poszczególnymi frakcjami w skomplikowanej lokalnej polityce, z których żadnej nie zależy na ziszczeniu obecnego status quo. Warto jednak trzymać się wytyczonych szlaków raczej nie próbując zwiedzać na własną rękę - poza tym nie wolno wybierać się na tereny republik separatystycznych oraz pogranicza z Czeczenią, bo może to być naprawdę niebezpieczne ze względu na terroryzm i partyzanckie oddziały.

Dla Polaków rozkład narodowościowy w Gruzji jest ogromnym szokiem - tylko ok 84% mieszkańców kraju deklaruje się jako Gruzini, pozostali to 6% Ormian, 2% Abchazów, 1% Osetyjczyków, 1% Rosjan, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie. W ościennych krajach natomiast żyje społeczność gruzińska liczącą ponad 3 mln ludzi, czyli ponad połowę wielkości narodu zamieszkującego ojczyznę ? ma to ścisły związek z bardzo burzliwą historią tych terenów nad Morzem Czarnym i częstymi zmianami granic, które nie zawsze były podyktowane względami etnicznymi.

Gospodarka Gruzji wprawdzie odbiega poziomem od międzynarodowych standardów, jednak jej rozwój jest bardzo gwałtowny, w czym pomaga państwo prywatyzując należące do niego zakłady oraz petrodolary, jakie kraj otrzymuje za transport ropy i gazu przez swoje terytorium, a także wsparcie udzielone krajowi przez międzynarodowe organizacje finansowe.

Niedawno w Gruzji miał miejsce krótki konflikt zbrojny pomiędzy siłami separatystycznych republik Abchazji i Południowej Osetią a wojskiem gruzińskim, w który wmieszała się Rosja, niszcząc między innymi port w Gori. Stał się to incydent o międzynarodowym zasięgu i mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania jego skutki odczuwalne są do dzisiaj chociażby w spadku zaufania do rosyjskich władz w świecie oraz oczywiście zmniejszeniu się ruchu turystycznego w samej Gruzji.

Różnorodność i długa historia tego kraju powodują, że jest on niezwykle atrakcyjny dla turystów z całego świata, a słabo rozwinięta infrastruktura powoduje, że można tutaj poczuć prawdziwe emocje, jakich nie są w stanie dostarczyć odwiedzanie od wielu dziesięcioleci kraje przygotowane doskonale do obsługi takiego ruchu. Gruzja podobnie jak inne republiki kaukaskie jest mekką prawdziwych globtroterów chcących przeżyć niezwykłe podróże i doświadczyć prawdziwej przygody, można więc tutaj czasem na bezdrożach spotkać zaprawionych w bojach Anglików, Szwedów, Polaków czy Niemców.

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Warszawy do Tbilisi. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Tbilisi do Warszawy.

Jeżeli planujesz podróż do Gruzji, powinny Cię również zainteresować tanie loty z Warszawy do Tbilisi.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dubaju, Okazje na loty do egzotycznych krajów, Okazje na loty Ryanair do 200 zł, Okazje na loty z Polski do Skandynawii, Okazje na walentynki, bilety lotnicze Londyn Gatwick, bilety lotnicze z Warszawy Okęcie do Rzymu Ciampino, bilety lotnicze, wyszukiwarka tanich lotów, Lot z Gdanska do Tbilisi 11 18 Wrzesnia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Gry, zabawki, Torby, Walizki, Walizki dla dzieci i Duże.