przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Lotnisko w Burgas

burgas_airport
Lotnisko Burgas
Fot.Christian Rasmussen

(kod IATA: BOJ, kod ICAO: LBBG)

Międzynarodowe lotnisko położone w malowniczej zatoce nad południowym wybrzeżem Morza Czarnego, 10 km na północny wschód od Burgas. Znane jest także jako lotnisko Sarafovo. Jest jednym z największych portów lotniczych Bułgarii. W 2008 roku obsłużył on prawie 2 mln pasażerów. Lotnisko jest umiejscowione na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji. Z tego względu ma strategiczne znaczenie dla nowych związków we współczesnym świecie. Śmiało można zatem powiedzieć, że łączy świat Wschodu i Zachodu. Infrastruktura portu jest bardzo rozbudowana. Mimo iż obsługuje on całe morskie wybrzeże Bułgarii, to działa doskonale.

Do dyspozycji pasażerów jest jeden terminal (hala przylotów i hala odlotów), który oferuje: kawiarnie, bank, biuro podróży oraz pokój dla VIP-ów.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +359 56 870248.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja

Na lotnisku, przed budynkiem terminalu dostępne są parkingi długo- i krótkoterminowy. Są one otwarte całą dobę.

Komunikacja

Do dyspozycji pasażerów są taksówki i autobus.

Dojazd do lotniska jest słabo oznaczony.  Jadąc obwodnicą E80 w kierunku Sofii, należy zjechać w kierunku A2, a następnie podążać drogą E773 aż do miasta Burgas. Po dojechaniu do skrzyżowania z drogą E87 należy skręcić na północny wschód. Droga biegnie wzdłuż lotniska.

TAKSÓWKI

Taksówki w Bułgarii są bardzo tanie. Postój taksówek znajduje się przed halą odlotów. Informacja taxi znajduje się natomiast w hali przylotów. Zalecane jest uzgodnienie ceny przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Komunikacja autobusowa jest bardzo sprawna. Z lotniska linią nr 15 dostaniemy się do centrum Burgas, skąd możemy dotrzeć do wszystkich znanych miejscowości. Autobus kursuje co 20 minut.

Burgas

burgas
Burgas jest popularnym ośrodkiem turystycznym
Fot. sxc

Burgas – jedno z największych bułgarskich miast (czwarte co do wielkości), położone w południowej części wybrzeża Morza Czarnego w Zatoce Burgaskiej, stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich kurortów: Słoneczny Brzeg, Pomorie oraz zabytkowych miejscowości Sozopol i Nesebyr. Miasto otoczone jest trzema jeziorami lagunowymi: Atanasowskim, Burgaskim i Mandrenskim. Jest ośrodkiem turystycznym i handlowym. Znajdziemy tu: centra handlowe, parki rozrywki i świetnie zagospodarowane, piaszczyste i słoneczne plaże oraz błękit morza, zachęcający do kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Historia

Przed pojawieniem się Greków w V w. p.n.e. tereny te zamieszkiwali Trakowie. Cesarz rzymski Wespazjan rozbudował twierdzę Deultum, której Bizantyjczycy przywrócili pierwotną grecką nazwę Pirgos, przekształconą później na Burgas. Większość architektury stanowią budynki wzniesione w XVII w., kiedy w okolicy osiedlili się rybacy z Pomoria i Sozopołu. Rozwój miasta nastąpił po zbudowaniu w 1890 r. linii kolejowej z Płowdiwu i po uruchomieniu portu w 1903 r. Miejscowość zasłynęła w 1923 r. za sprawą wielkiego strajku stoczniowców, na czele którego stanął Georgi Dymitrow. Dziś jest ekonomicznym i przemysłowym centrum wybrzeża, choć na co dzień robi wrażenie bardzo spokojnej miejscowości.

Jedną z wielu atrakcji miasta jest malowniczy, rozciągający się wzdłuż brzegu morskiego Park Nadmorski. Przylegająca do niego główna plaża miejska charakteryzuje się ciemnym, ale jednocześnie leczniczym, ze względu na zawartość magnetytu piaskiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: centra handlowe, parki rozrywki, plażę, dyskoteki, różnorodne restauracje, muzea i zabytki, takie jak: cerkiew Cyryla i Metodego czy cerkiew ormiańska. Ulubionymi miejscem mieszkańców i turystów jest główny deptak - ul. Aleksandrowska. W sierpniu warto wziąć udział w barwnym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.

Miasto nie ma tak wielu zabytków, jak inne bułgarskie ośrodki, jednak ma bardzo dobrą i rozbudowaną sieć hoteli, pensjonatów i kwater. Stanowi tym samym dogodne miejsce do „postoju” czy przystanku w podróżowaniu po wybrzeżu Morza Czarnego. Jest to w końcu przede wszystkim miejscowość dla zagorzałych plażowiczów. Jeśli szukacie miejsca, które jest „usiane” zabytkami i gdzie trudno znaleźć czas wolny od zwiedzania, to nie miejsce dla Was. Jeśli natomiast zależy Wam na leniuchowaniu na plaży i popijaniu drinków z parasolką, śmiało możecie przyjechać do Burgas. Miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko ze względu na dogodną lokalizację, ale również przez kwitnące tu życie nocne. Puby, dyskoteki i kluby nocne proponują dobrą muzykę i wyborowe towarzystwo i są otwarte zazwyczaj do białego rana.

Bułgaria

bulgary_istock_000001012919xsmall
Zachód nad Morzem Czarnym
Fot.  Istock

Położona w samym sercu Bałkanów Bułgaria jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie, rozciąga się od bezkresnej Niziny Naddunajskiej do położonych na południu pięknych wyżyn i gór (najwyższych na Bałkanach). Ale główną atrakcją kraju jest czyste i piękne wybrzeże Morza Czarnego, przyciągające turystów z całego świata.

Historia

Bułgaria to kraj o wielowiekowej historii, której ślady, dziś odrestaurowane, widać niemal na każdym kroku. Początki państwa sięgają jeszcze IV tysiąclecia p.n.e., kiedy to ludność koczownicza z Azji Środkowej osiedlała się na terenach obecnej Bułgarii. Już w V wieku p.n.e. zostało tu utworzone państwo zwane Królestwem Odrysów. Przeszło ono pod panowanie Rzymian jako prowincja Mezja, która stała się następnie miejscem najazdów Hunów i Gotów. Dopiero w VI wieku na te tereny zaczęły przybywać plemiona słowiańskie, które zostały podbite w 680 r. przez Protobułgarów. Państwo powstało w 681 roku, założone przez Asparucha. W latach  681-1018 Bułgaria była potężnym państwem ze stolicą w Plisce. Przez wiele kolejnych lat terytorium Bułgarii było już częścią państwa osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w 1878 r. Ten fakt doprowadził do ścierania się wpływów niemieckich i rosyjskich, a Bułgaria utraciła znaczną część terytorium w skutek wojen. Po I Wojnie Światowej straciła nawet dostęp do Morza Czarnego. Rozwój kraju to lata powojenne, kiedy Bułgaria postawiła na turystykę. Ukoronowaniem starań o wejście do współczesnej Europy było przystąpienie 1 stycznia 2007 do Unii Europejskiej.

Bułgaria to kraj niezwykle lubiany przez turystów z całego świata – dodatkowo kraj ten nigdy nie był tak łatwo dostępny jak dzisiaj, w dobie tanich lotów. Popularność zasługuje przystępnym cenom, wspaniałej regionalnej kuchni, czystym plażom, miłym ludziom i szybkiemu rozwojowi kraju. W miejscowościach usytuowanych blisko morza wciąż powstają nowe centra rozrywkowe, aquaparki, puby, bary i restauracje. Istnieją tu luksusowe hotele, oferujące gościom szeroki wybór atrakcji, jak wieczory folklorystyczne, bogaty program animacyjny i koncerty muzyczne na żywo.

Bułgaria to także niezwykłe zabytki, 12 bardzo dobrze zadbanych parków narodowych, świetnie zagospodarowane i czyste plaże. Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, jak: żeglarstwo, windsurfing, parachuting i wiele innych.

Kiedy lecieć?

Najlepszą porą, by polecieć do Bułgarii jest okres od maja do września. Lata bywają gorące i suche, więc dobrym wyborem może być wiosna i wczesna jesień. Jednak największe tłumy zjeżdżają nad Morze Czarne na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy pogoda jest niemal niezmienna, dominują 30-stopniowe upały i bezchmurne niebo. Ma to też swoje odzwierciedlenie w wyższych cenach. Pobyt w lipcu może być nieco ryzykowny z racji frontów atmosferycznych na Morzu Czarnym, powodujących załamania pogody. Zdarzają się burze i dni z dużym zachmurzeniem, jednak właśnie wtedy należy najbardziej uważać na słońce, jest ono bowiem bardzo zdradliwe.

Bułgaria to także dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do kwietnia. Góra Witosza na południowych obrzeżach Sofii jest najchętniej uczęszczanym przez narciarzy miejscem. W marcu organizuje się tam międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie.

Zobacz promocje na tanie loty z Warszawy do Burgasu. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Burgasu do Warszawy.

Jeżeli wybierasz się do Bułgarii, powinny Cię również zainteresować tanie loty z Katowic do Burgasu, bilety lotnicze do Sofii lub tanie loty z Warszawy do Burgasu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Londynu, Okazje na loty do 5 dni, Okazje na loty na weekend z Krakowa, Pakiety z Krakowa, Okazje na loty z Polski do Australii, bilety lotnicze Warszawa Okęcie Paryż Charles De Gaulle, loty z Warszawy do Rzymu, wyszukiwarka lotów, odszkodowanie za opóźniony lot, Ryanair.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ładowarki, Koce, poduszki, zagłówki, Torby, Torby na kółkach i Walizki.