przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Bergen

bergen
Nabrzeże Bergen
Fot. SXC

Bergen liczące prawie 250 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem Norwegii i przez wielu uważanym za najpiękniejsze miasto Skandynawii. Zawdzięcza to nie tylko wyjątkowej, zabytkowej drewnianej architekturze, ale przede wszystkim rewelacyjnemu położeniu. Z jednej strony otoczone jest górami (Bergen nazywane jest miastem siedmiu wzgórz), a z drugiej fiordami. Miasto nosi przydomek „Bramy do fiordów”.

Historia

Bergen było jednym z najważniejszych punktów na handlowej mapie Europy. Niestety było ono kilka razy strawione przez ogień, a obecna zabudowa pochodzi z połowy XVIII w. Zabytki takie jak Bryggen, które od ok. 1200 roku było gwarnym nabrzeżem zajmowanym przez hanzeatyckich kupców, gdzie handlowali, magazynowali towary, pracowali i mieszkali. Są one zatem unikalne nie tylko w skali kraju ale i świata. Nie należy się zatem dziwić, że Bryggen było pierwszym obiektem w Norwegii, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Norwegia

norwegia
Flaga Norwegii
Fot. SXC

Norwegia to kraj dzikiej i nieokiełznanej przyrody. To państwo dwóch pór roku i zorzy polarnej, miejsce, gdzie góry i morze łączą się w przepięknej symbiozie zapierających dech w piersiach krajobrazów. Górzyste regiony obfitują w szerokie płaskowyże i wspaniałe szczyty, a uformowane w okresie lodowcowym fiordy są unikalnym zjawiskiem w skali globu.

Natura w Norwegii tworzy arcydzieła, którym żaden turysta nie może się oprzeć. Bez względu na to, czy są to rozległe lasy wschodniej Norwegii i Trondelag, czy wbrew pozorom ciepłe, ogrzewane przez Gulf Stream południowe plaże – każdy z tych widoków jest niezapomniany.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Festiwal w Bergen, Festiwal Północnej Norwegii, Festiwal Jazzowy w Molde,
 • Święta
  17 maja - Dzień Konstytucji
 • Sport
  turystyka górska, narciarstwo, kolarstwo górskie
 • Kuchnia
  fårikål, lukket valnøtt, geitost
 • Sławni ludzie
  Edvard Munch - malarz, Roald Amundsen - odkrywca i polarnik , Henrik Ibsen - dramaturg, Jostein Gaarder - pisarz
 • Naj...
  Jostedalsbreen - największy lodowiec Europy

Norwegia jest też krajem niekończących się rzek i potężnych wodospadów, znanych nie tylko wszystkim podróżnikom. Liczba tych cudów natury idzie w setki - tu znajduje się dziewięć z dwudziestu najwyższych wodospadów. Wśród nich króluje Mardalsfossen, który spada kaskadami o łącznej długości ponad sześciuset metrów do jeziora Eikedalsvatnet. Choć widok ten można podziwiać wyłącznie latem.

W pozostałych porach roku woda kierowana jest do jednej z wielu elektrowni wodnych w kraju. I mimo że takie działanie budzi kontrowersje, nie jest to wyjątkiem w Norwegii. Dzięki tego typu ingerencjom w naturę energia elektryczna w Norwegii prawie w całości pochodzi z turbin napędzanych wodą.

Wielkie pokłady ropy i gazu, którym państwo zawdzięcza swoją pozycję (to jeden z najbogatszych krajów świata), są niemal w całości eksportowane – ich eksploatacja nie ma wpływu na dziewiczą, norweską przyrodę.

 

Historia

Norwegowie to potomkowie Wikingów. Ich era rozpoczęła się w 793 r. atakiem na klasztor w Lindisfarne. Od tego czasu skandynawscy najeźdźcy budzili postrach na wybrzeżach nie tylko Europy Północno-Zachodniej (Islandia, Irlandia, Grenlandia), a także, jak twierdzi wielu historyków, Ameryki.

Być może to za sprawą wyjątkowych genów Wikingów, Norwegowie tak cenią niezależność. Świadczy o tym fakt, że w dwukrotnie przeprowadzanym referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, naród ten opowiedział się przeciw członkostwu. Kto wie, może dlatego są to ludzie gościnni i serdeczni. Nawet podczas polarnych nocy nie tracą humoru.

Trondheim

trondheim
Panorama miasta
Fot. Wikipedia

Jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii z liczbą ludności sięgającą prawie 170 tysięcy. Trondheim jest przede wszystkim centrum naukowym, znajdują się tutaj liczne ośrodki badań. Bardzo dobrze rozwinięty jest też przemysł, przede wszystkim stoczniowy i metalowy. Miasto jest też ważnym ośrodkiem portowym. Nie powinno się jednak z góry zakładać, że Trondheim nie ma żadnych walorów turystycznych. Wprost przeciwnie! W mieście doskonale współgrają ze sobą atrakcje dla odwiedzających wraz z jego drugą, nastawioną na rozwój gospodarczy, stroną.

Przy tym wszystkim Trondheim ma wiele uroku typowego dla norweskich miast. Piękne położenie stanowi ogromną atrakcję. Wszystkie wyobrażenia o Norwegii znajdują odzwierciedlenie w Trondheim i okolicach. Miasto leży tuż przy morzu, w miejscu, w którym rzeka Nidelva spotyka fiord Trondheimsfjorden. Panuje tu klimat nadmorski, jednak wiatr nie jest tak dokuczliwy jak chociażby nad Bałtykiem. Najniższą temperaturę odnotowano w lutym 1889 roku – wynosiła ona -26.1°C. Na szczęście zazwyczaj słupek termometru wskazuje znacznie mniej ekstremalne liczby.

Dla turystów niewątpliwie niezwykłym przeżyciem będzie noc, a raczej jej brak. Pomiędzy 20 maja a 20 lipca słońce nie zachodzi, a jedynie chowa się nieco za horyzontem. Dzięki temu nie zapadają ciemności. Niestety, podczas przesilenia zimowego dzień może trwać nawet tylko 4 godziny...

Historia

Historia Trondheim jest bardzo bogata. Jak na walecznych potomków wikingów przystało, jest także niezwykle burzliwa. Osady ludzkie znajdowały się tutaj od wielu wieków. Przełom nastąpił jednak w momencie, gdy Harald Jasnowłosy został ogłoszony królem w IX wieku. Od tej pory miasto stało się rezydencją królewską, a do 1217 roku pełniło funkcję stolicy. Trondheim stało się też siedzibą katolickiego arcybiskupstwa. Właśnie tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament – Ting. Miasto nie ma szczęścia do ognia – wielokrotnie zostało poważnie zniszczone przez pożar. Sprzyjały temu przede wszystkim zbudowane głównie z drewna budynki. W 1651 roku pożar zniszczył 90% miasta! Już 30 lat później kolejny raz szalejący żywioł doprowadził miasto na skraj zagłady. Rekonstrukcja kierował wówczas Johan Caspar von Cicignon, żołnierz i inżynier z Luksemburga. Po podpisaniu traktatu z Roskilde w 1658 roku miasto przeszło na 10 miesięcy na własność Szwedów, po czym wróciło do ojczyzny. Podczas II wojny światowej od 9 kwietnia 1940 roku aż do końca wojny Trondheim było okupowane przez nazistów.

Na forum

 • Gdańsk - Bergen dobre ceny na 2015 r. ;-)

  Bilety lotnicze - promocje
  b_2014-10-21.png bb.png bbb_2014-10-21.png bbbb_2014-10-21.png bbbbb_2014-10-21.png c_2014-10-21.png cc.png ccc.png…
  Dojazd z lotnika do centrum miasta - ok. 30-35 min ;-) Przystanek jest oddalony od lotniska o ok. 2, 3km Linie autobusowe : Flybussen, Flybussbergen, Skyss…
 • Gdańsk - Bergen w marcu od 78 zł :-)

  Bilety lotnicze - promocje
  Gdańsk - Bergen w marcu od 78 zł :-) Możliwe jednodniówki, weekendy i inne zestawienia lotów. Wylot za 39 zł: 5, 6, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 29, 31 Wylot za 54 zł: 9, 22 Przylot za 39 zł: 16, 17 Przylot za 54 zl: 8, 9 , 10, 11, 12, 18, 20 bergen.png…
 • Gdańsk - Bergen w maju od 93 PLN (WDC)

  Bilety lotnicze - promocje
  Najmniej deszczowy miesiąc :) Na majówkę albo święto niepodległości 17.05 gda1.jpg gda2.jpg gda3.jpg…
  Ja byłam właśnie w maju i gorąco polecam! Padało tylko przez pół dnia z czterech, więc pogoda naprawdę się udała :)…