przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Toronto

Toronto
Fot. bensonkua

Toronto - największe miasto Kanady pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy państwa. Nie ma drugiego miasta na świecie, w którym mieszka obok siebie tak duża liczba grup etnicznych – tu jest ich ponad 150. W Toronto ponad 50% mieszkańców jest imigrantami. W 2001 roku miasto otrzymało nadany przez ONZ tytuł: World's Most Multicultural City. To właśnie dzięki temu miasto jest tak przyjaźnie nastawione do turystów, a życie w nim jest tak pełne energii i dynamiki jak nigdzie indziej.

Toronto jest jednym z najładniejszych miast Ameryki Północnej, pomimo że przez lata obdarzano je różnymi przydomkami, jak np.: "Hogtown", czyli „miasto świń”. W imponujący sposób uporano się z tym wizerunkiem - miliony dolarów, które wydano na budowle, efektowne muzea i udoskonalenie systemu komunikacji publicznej nie poszły na marne.

 

Historia

Nazwa Toronto pochodzi z języka Indian plemienia Huron i prawdopodobnie oznacza miejsce spotkań. Przez teren późniejszego miasta prowadził indiański szlak między jeziorami Ontario i Huron. W zasadzie do końca XVIII w. okolice Toronto były zamieszkiwane przez rdzennych Indian i nielicznych europejczyków (mimo, iż w tym czasie Kanada była już opanowana przez Brytyjczyków). Dopiero po rewolucji amerykańskiej na północ zaczęli napływać Lojaliści- Amerykanie uchodzący ze Stanów Zjednoczonych, a chcący pozostać poddanymi korony brytyjskiej. Ich napływ do Kanady doprowadził do założenia prowincji Górna kanada w 1791. Niedługo później brytyjski gubernator prowincji postanowił o ustanowieniu w Toronto stolicy prowincji.

W czasie wojny brytyjsko- amerykańskiej w 1813 roku miasto było dwukrotnie splądrowane przez wojska amerykańskie. Po wojnie duży napływ brytyjskich imigrantów do Górnej Kanady spowodował gwałtowny wzrost ludności prowincji i jej stolicy. Powoli miasto stawało się finansowym i handlowym centrum prowincji, którym jest nieprzerwanie do dzisiaj.

W 1867po założeniu Konfederacji Kanady, Toronto stało się stolicą nowej prowincji Ontario. Miasto mające 30 tys. mieszkańców w 1851, do 1891 rozrosło się pięciokrotnie. Budowa zakładów przemysłowych prowadziła do rosnącej industrializacji miasta. Na początku XX wieku budowa elektrowni wodnych w Niagara Falla dała miastu dogodne i tanie źródło elektryczności. W 1914 Toronto było, po Montrealu, drugim najważniejszym miastem Kanady. Lata drugiej wojny światowej przyniosły rozrost przemysłu elektronicznego i lotniczego. W 1951 r. liczba ludności miasta przekroczyła milion.

Toronto jest dziś nowoczesne, różnorodne i zielone. Według władz Toronto, jest to nawet najbardziej zielona metropolia świata. Prawie 20% powierzchni miasta zajmują tereny zielone. Na każdego mieszkańca przypada 10 drzew, a także statystycznie więcej pól golfowych niż w jakimkolwiek innym mieście a Rouge Valley Park to największy istniejący na świecie teren zielony w obrębie granic miasta – zajmuje powierzchnię około 5 tysięcy hektarów.

Atrakcje

W mieście można zwiedzić kilkanaście ciekawych muzeów i galerii. Największą z nich jest Art Gallery of Ontario. Zgromadzono w niej około 26.000 dzieł sztuki zarówno europejskiej, jak i kanadyjskiej, czy amerykańskiej z ostatnich 600 lat. Ciekawym świata polecić można wizytę w Centrum Nauki Ontario. Ważnym punktem na turystycznym planie miasta jest Casa Loma, mały,neogotycki zamek zbudowany w latach 1911- 1914. Do atrakcji Toronto należy też Kensington market. jest on najbardziej znanym targiem Toronto. Jest to barwne miejsce, będące miejscem, w którym zobaczyć można harmonijne współistnienie wielu kultur.

W Toronto odbywa się też szereg imprez artystycznych i rozrywkowych. Jedną z nich jest bardzo ważny festiwal filmowy Międzynarodowy festiwal filmów w Toronto. Pozostałe to Caribana (dwutygodniowy Festiwal Kultury Karaibskiej, pochód karnawałowy), Gay Pride Week (największy na świecie festiwal mniejszości seksualnych), Narodowa Wystawa Kanadyjska, The Taste of the Danforth (coroczny festiwal kultury i kuchni greckiej), Parada Świętego Mikołaja.

Kanada

Kanada - Emerald Lake
Fot. swisscan

Kanada to kraj wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i bogatych zasobów naturalnych. Te ostatnie jednak, w trosce o własne, unikalne środowisko naturalne mieszkańcy tego kraju starają się eksploatować rozsądnie, nie niszcząc przy tym przyrody. Kanada mimo ogromnej troski o ekologię, jest wysoce uprzemysłowiona i zaawansowana technicznie. Gospodarka uzależniona jest głównie od bogactw naturalnych i wymiany handlowej (zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki, także w sferze kulturowej).

Historia

Obszar obecnej Kanady pierwotnie zamieszkiwały ludy tubylcze (plemiona Indian i Inuitów). Rozpoczęte pod koniec XV w. brytyjskie i francuskie ekspedycje zbadały całe atlantyckie wybrzeże Kanady. Spowodowały one również stopniowe zasiedlenie tych terenów przez brytyjskich i francuskich obywateli. W 1867 cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady, a tym samym powołały do życia nowe państwo - Kanadę. Stopniowy proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii osiągnął punkt kulminacyjny w 1982, gdy uchwalono nową Ustawę o Kanadzie (ang. Canada Act 1982). Za sprawą tego dokumentu zerwano ostatnie więzi zależności od parlamentu brytyjskiego.

Atrakcje

Kanada zajmuje ogromną powierzchnię (biorąc pod uwagę całe terytorium Kanady - 9 976 140 km², jest ona drugim co do wielkości państwem świata), a co się z tym wiąże jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym i kulturowym. Indianie, Anglicy i Francuzi, ale także Ukraińcy, Włosi i inne narodowości kształtują obraz współczesnej Kanady. W Quebecu zaskakuje nas mieszanina stylu europejskiego i kultury amerykańskiej. Na wschodzie kraju coraz bardziej uwidaczniają się wpływy kultury azjatyckiej.

 

Tutejsze festiwale znane są na całym świecie. Działające tam muzea, ekomuzea, teatry, galerie sztuki, regionalne centra dramaturgiczne oraz nowo powstałe ośrodki artystyczne i muzyczne dają gwarancję tego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kanada to jednak przede wszystkim przyroda. Liczne parki narodowe chronią zagrożone gatunki fauny i flory oraz unikalne krajobrazy. W zakresie ochrony środowiska Kanada może uchodzić za wzór na arenie międzynarodowej, a mimo to niektórzy mieszkańcy uważają działania rządu za niewystarczające. Przejawem tej troski o przyrodę jest również dbałość o utrzymanie miast w wyjątkowej czystości. Toronto czy Ottawa są tego najlepszym przykładem. Piękno nieskażonych dzikich obszarów można odkrywać na różne sposoby - podróżując w psim zaprzęgu, na nartach lub łódką. Możliwości jest wiele i zarówno poszukiwacze przygód, jak i zwykli turyści znajdą najlepszy dla siebie sposób, by poczuć bezmiar przestrzeni.

Kraków

krakow
Kraków - panorama miasta
Fot. sxc.hu

Kraków, miasto liczące ok. 800 tys. mieszkańców, jest ośrodkiem kultury i nauki mogącym poszczycić się 13 wyższymi uczelniami, licznymi teatrami, kinami, muzeami, galeriami sztuki, klubami, operą, filharmonią i kabaretami. W 1978 roku, decyzją Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO, Kraków został wpisany na listę najcenniejszych obiektów świata. Kraków to metropolia kulturalna i uniwersytecka, dawna siedziba królów, stanowi kolebkę narodu i kultury polskiej. Dawna stolica kraju jest dziś miastem młodym i dynamicznym, opierającym swój rozwój na turystyce.

Kraków to jedno z największych miast Polski pod względem liczby mieszkańców i równocześnie jedno z najstarszych. Kraków uniknął poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej - zachowała się w całości średniowieczna zabudowa Starego Miasta. Niektóre budowle, np. kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym, czy kościół św. Andrzeja przy ulicy Grodzkiej pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza, z X-XI wieku. Kraków to miasto studentów: uczy się ich ponad 100 tys., przez co to jedno z najstarszych miast w kraju jest jednocześnie jednym z najmłodszych duchem. Tu działa druga z najstarszych (po praskiej) europejskich uczelni, założony w 1364 roku Uniwersytet Jagielloński.

W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Sercem miasta jest Rynek Główny, największy średniowieczny plac Europy. Tak jak przed wiekami, w tym miejscu skupia się kulturalne, handlowe i towarzyskie życie Krakowa. To ulubione miejsce ulicznych malarzy, wędrownych muzykantów i gołębi. Niemal w każdej zabytkowej kamienicy mieszczą się kawiarnie, restauracje, puby, galerie, muzea i sklepy. W stojących na rynku żółtych Sukiennicach, podobnie jak w XIII wieku, działają kramy z pamiątkami, dziełami sztuki ludowej i biżuterią z bursztynu.

Tutaj mieszka wielu wybitnych przedstawicieli świata polskiej kultury. Długa jest także lista krakowskich imprez festiwalowych. Ich kulminację przyniósł rok 2000, w którym Kraków godnie pełnił nadaną mu przez Radę Ministrów Krajów Unii Europejskiej funkcję Europejskiej Stolicy Kultury..

Współcześnie Kraków pełni ważną funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim.

Zobacz promocje na tanie loty z Krakowa do Toronto. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Toronto do Krakowa.

Jeżeli wybierasz się do Kanady, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Warszawy do Vancouver, bilety lotnicze z Katowic do Toronto lub tanie loty z Warszawy do Saskatoon.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Krakowa do Toronto.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Nowego Jorku, Okazje na loty na południe, Okazje na loty na weekend z Katowic, Wycieczki, Okazje na loty z Polski na wyspy greckie, bilety lotnicze Modlin Frankfurt, tanie loty z Krakowa do Paryża, wyszukiwarka lotów, odszkodowanie za opóźniony lot, Lot z Warszawy do Toronto 01 09 Maja.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Pokrowce na walizki, Plecaki dla dzieci, Torby biznesowe i Walizki twarde.