przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Cork

Cork
Przepiękny detal kościoła w Cork
Fot. sxc.hu

Drugie co do wielkości miasto w Irlandii i częsty cel wizyt Polaków wybierających się do tego kraju w celach zarobkowych lub turystycznych.  Położone nad Zatoką Cork nad Morzem Celtyckim u ujścia rzeki Lee, zamieszkiwane jest przez około 120 tyś ludzi, jednak razem z przedmieściami jego ludność szacuje się na trzy razy tyle.

Charakterystyczna urbanistyka tego miasta związana jest ściśle z jego początkami oraz ograniczeniami wynikającymi z pierwotniej lokalizacji, których ślad możemy nawet odnaleźć w nazwie tego miasta  - jest to skrócona wersja słowa „corcaigh”, co oznacza „bagno”. Jest to związane z pierwotnym osadnictwem, które przez wiele stuleci ograniczało się jedynie do położonej pośrodku nurty rzeki Lee wyspy, która obecnie stanowi ściśle ograniczone, jednolite i dobrze zagospodarowanie regularną zabudową stare miasto. Obecnie na obu brzegach rzeki istnieją przedmieścia, głównie z XIX i XX wieku, lecz to wyspa i zlokalizowane na niej obiekty stanowią najważniejszy punkt miasta. W związku z takim rozplanowaniem Cork jest unikatem na europejską skalę, bo do wszystkich ważnych zabytkowych obiektów i muzeów można w tym mieście dojść pieszo bez zbytniego wysiłku, bo wszystko jest blisko siebie.

Warto również, choćby pobieżnie, zapoznać się z niesamowitą historią Cork która sięga daleko wstecz, wiele głębiej niż najstarsze wzmianki o Polsce. Początki miasta związane są ściśle z postacią św. Finbara, który w VII wieku założył na podmokłych terenach wyspy szkołę i opactwo, wokół tych zabudowań powstała w krótkim czasie osada. W 820 roku miał miejsce tragiczny w skutkach najazd Wikingów, którzy zniszczyli zabudowania, następnie jednak osiedlili się w okolicy wznosząc nową wieś i zasymilowali z lokalną ludnością. W II poł. XII wieku przedmiotowe tereny znalazły się pod panowaniem Normandów, które objęło dużą cześć Irlandii. To właśnie oni zaczęli budować mury miejskie które w krótkim czasie opasały całe średniowieczne miasto, którego rozwój zahamowało katastrofalne Lato roku 1349 roku kiedy to najpierw epidemia dżumy pozbawiła życia 1/3 ludności, a ci którzy przetrwali zostali pozbawieni domów w potężnym pożarze, jaki wybuchł w mieście niewiele później. Szczęście odwróciło się od Cork, zmalało zacznie miasta jak portu, a liczba ludności drastycznie zmalała osiągając jedynie około 800 osób w końcu XVI wieku. W późniejszych wiekach miasto rozwijało się dzięki regularnie organizowanym tutaj targom, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń budowlaną zaczęto osuszać bagna i budować rzeczne kanały. W związku z prześladowaniami religijnymi dużą część ówczesnych mieszkańców zaczęli w pewnym momencie stanowić Hugenoci uciekający z Francji, z tego czasu pochodzą istniejące do dzisiaj nazwy niektórych upamiętniających ich ulic czy zaułków. Ostateczny, znany dzisiaj, kształt starówka Cork uzyskała dzięki przebudowom w duchu gregoriańskim, która zastąpiła średniowieczne istniejące wcześniej budynki. Większość historycznych budynków na wyspie powstało przed rokiem 1790, a ludność miasta osiągnęło wtedy około 80 tyś obywateli. Następny wiek XIX jednak ze względu na klęskę głodu, choroby i ogromną emigrację nie był szczęśliwym czasem dla miasta, które stało się właściwie slumsami, nawet w centrum. Na dodatek po rozpoczynającej wiek XX Wystawie Światowej, która byłą sukcesem, w okolicach Cork został zatopiony w czasie I wojny światowej statek pasażerski Lusitania, a morze wyrzuciło na wybrzeże mnóstwo ciał ofiar. Następnie w czasie wojny Irlandii niepodległość dnia 12. grudnia 1920 roku ogromne połacie architektury strawił ogień podłożony celowo przez brytyjskie wojska. Po kryzysie gospodarczym w połowie XX wieku dopiero pod koniec stulecia udało się mieszkańcom tego miasta podźwignąć z biedy, a obecnie Cork nazywane jest celtyckim tygrysem, dzięki ogromnemu gospodarczemu skokowi, który dokonuje tutaj dzięki wydajnej pracy imigrantów z różnych krajów w tym dużej rzeczy naszych rodaków.

Na arenie międzynarodowej Cork zostało dostrzeżone między innymi w roku 2005 kiedy to udało mu się wywalczyć tytuł Światowej Stolicy Kultury. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie miasto znane jest głównie jako ośrodek uniwersytecki, centrum handlu i jeden z najważniejszych portów Irlandii oraz miejsce, gdzie regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne.

Irlandia

irlandia
Ciemne irlandzkie piwo to jeden z symboli kraju
Fot. SXC

Irlandia to kraj starożytnych ruin, szarego nieba i szmaragdowych łąk. To kraina skalistych urwisk, wysp, gór, jezior, torfowisk, ale i ultranowoczesnych miast z bogatą historią. Republika Irlandii zajmuje niemal całą wyspę Irlandia, znanej również pod nazwą "Eire" lub "Szmaragdowa Wyspa". Ta nazwa pochodzi właśnie od unikatowego koloru pól i łąk, które swoją świeżość i piękną zieleń zawdzięczają ciepłym deszczom znad Oceanu Atlantyckiego.

Historia

Historia Irlandii sięga ok. 400 roku p.n.e. - wtedy zaczęli tu przybywać z kontynentu europejskiego Celtowie. Ale już 6000 tys. lat wcześniej mieszkali tu pierwsi ludzie. Najbardziej burzliwa jest jednak współczesna historia kraju, której ślady widać do dzisiejszego dnia. W wielu miejscach nie ucichły jeszcze echa zamieszek pomiędzy katolikami a protestantami z lat dwudziestych (wtedy też powstała IRA - Irlandzka Armia Republikańska), co doprowadziło do uzyskania całkowitej niezależności od Wielkiej Brytanii w 1949 roku. Pokój trwał krótko i już w końcu lat 60 rozpoczęła się wojna domowa między IRA a protestanckimi lojalistami rządu brytyjskiego. Dopiero rok 1994 położył kres przemocy i zamachom terrorystycznym, a od momentu przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej stała się ona najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się gospodarką Europy.

Z krajem zielonej koniczyny kojarzy się dzisiaj przede wszystkim ciemne piwo Guinness i tradycyjna irlandzka whisky. Wbrew powszechnemu przekonaniu ten szlachetny trunek pochodzi właśnie z Irlandii. Klimat zielonej wyspy sprzyja także całorocznej hodowli bydła – pasące się niemal na każdym kroku długowłose irlandzkie krowy to już nieodzowny element jej krajobrazu.

W Irlandii rozwinięto również turystykę. Podróżnych przyciągają tu przyjazny, choć mokry klimat, niesamowite krajobrazy, historyczne miejsca, a także duch nowoczesnych miast takich jak Dublin – centrum kulturalne pełne wspaniałych teatrów, kin, nocnych klubów i dyskotek. Miasta Irlandii mają swój specyficzny urok, który tworzą osławione puby z tradycyjną muzyką.

Kraków

krakow
Kraków - panorama miasta
Fot. sxc.hu

Kraków, miasto liczące ok. 800 tys. mieszkańców, jest ośrodkiem kultury i nauki mogącym poszczycić się 13 wyższymi uczelniami, licznymi teatrami, kinami, muzeami, galeriami sztuki, klubami, operą, filharmonią i kabaretami. W 1978 roku, decyzją Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO, Kraków został wpisany na listę najcenniejszych obiektów świata. Kraków to metropolia kulturalna i uniwersytecka, dawna siedziba królów, stanowi kolebkę narodu i kultury polskiej. Dawna stolica kraju jest dziś miastem młodym i dynamicznym, opierającym swój rozwój na turystyce.

Kraków to jedno z największych miast Polski pod względem liczby mieszkańców i równocześnie jedno z najstarszych. Kraków uniknął poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej - zachowała się w całości średniowieczna zabudowa Starego Miasta. Niektóre budowle, np. kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym, czy kościół św. Andrzeja przy ulicy Grodzkiej pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza, z X-XI wieku. Kraków to miasto studentów: uczy się ich ponad 100 tys., przez co to jedno z najstarszych miast w kraju jest jednocześnie jednym z najmłodszych duchem. Tu działa druga z najstarszych (po praskiej) europejskich uczelni, założony w 1364 roku Uniwersytet Jagielloński.

W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Sercem miasta jest Rynek Główny, największy średniowieczny plac Europy. Tak jak przed wiekami, w tym miejscu skupia się kulturalne, handlowe i towarzyskie życie Krakowa. To ulubione miejsce ulicznych malarzy, wędrownych muzykantów i gołębi. Niemal w każdej zabytkowej kamienicy mieszczą się kawiarnie, restauracje, puby, galerie, muzea i sklepy. W stojących na rynku żółtych Sukiennicach, podobnie jak w XIII wieku, działają kramy z pamiątkami, dziełami sztuki ludowej i biżuterią z bursztynu.

Tutaj mieszka wielu wybitnych przedstawicieli świata polskiej kultury. Długa jest także lista krakowskich imprez festiwalowych. Ich kulminację przyniósł rok 2000, w którym Kraków godnie pełnił nadaną mu przez Radę Ministrów Krajów Unii Europejskiej funkcję Europejskiej Stolicy Kultury..

Współcześnie Kraków pełni ważną funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim.

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Krakowa do Cork. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Cork do Krakowa.

Jeżeli planujesz podróż do Irlandii, być może zainteresują Cię również tanie loty z Krakowa do Cork, bilety lotnicze Gdańsk Dublin lub tanie loty z Poznania do Dublina.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Paryża, Okazje na loty do Londynu, Okazje na loty na walentynki, Okazje na loty na weekend z Gdańska, Okazje na loty z Polski do europejskich stolic, loty z Warszawy do Zurychu, bilety lotnicze z Krakowa Balice do Paryża Beauvais, tanie loty krajowe, odszkodowanie za odwołany lot, Lot z Poznania do Cork 22 Czerwca 02 Lipca.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Pokrowce na walizki, Plecaki dla dzieci, Plecaki na laptopa, Walizki kabinowe i Duże.