przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Malta

malta
Malta - zatoka Ghajn Tuffieha
Fot. sxc.hu

Malta, położona między Sycylią i Afryką Północną, jest niemal uosobieniem turystycznego raju. Obejmuje wyspy Archipelagu Maltańskiego: Maltę, Gozo, Comino, Cominotto, wyspy św. Pawła i Filfla. Przy czym zamieszkane są tylko trzy pierwsze z wymienionych.

Na turystów czekają tu słoneczne dni, niebywale czyste morze, poprzecinane urokliwymi rozpadlinami wybrzeża i wyjątkowe budowle historyczne. Wielokulturowa Malta słynie także z gościnności mieszkańców i doskonałego zaplecza turystycznego. Trudno znaleźć w Europie równie komfortowe ośrodki wypoczynkowe i tak bogatą ofertę wakacyjnych rozrywek.

Ale o Malcie mówi się także, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Niemal na każdym kroku odnajdywane są relikty sprzed tysięcy lat, a historię wyspy tworzyło wiele narodów - od Fenicjan aż po Królestwo Brytyjskie.

Historia Malty

Początek cywilizacji na Malcie datujemy na 5200 lat p.n.e.. Około 3500 lat p.n.e. na wyspie Gozo została wzniesiona świątynia - dziś najstarsza wolno stojąca budowla stworzona przez człowieka. W późniejszym czasie wybudowano podobne obiekty, nie tylko na Gozo, ale i na całej Malcie.

W kolejnych latach Maltę nękały nieustanne podboje - Fenicjan (800 p.n.e.), Kartagińczyków (500 p.n.e.) i Rzymian (218 p.n.e.). O początku chrześcijaństwa możemy mówić w 60. roku n.e., w tym to czasie na maltańskiej mieliźnie rozbił się statek transportujący do Rzymu więźnia, św. Pawła.

W naszą erę Malta wkroczyła pod panowaniem ludów arabskich i normańskich. W krótkim czasie została przyłączona do Księstwa Sycylii. W 1814 Malta przeszła w panowanie Brytyjczyków i w późniejszym czasie stała się ważnym punktem dla angielskich okrętów podwodnych w trakcie II Wojny Światowej. W 1947 Malta uzyskała autonomię wewnętrzną, a w 1963 proklamowano powstanie Państwa Maltańskiego. W 1964 kraj uzyskał całkowitą niepodległość w ramach członkostwa w brytyjskiej Wspólnocie Narodów. Układ zerwano w trzy lata później, a dopiero po kolejnych czterech udało się wynegocjować prowizoryczne porozumienie. 13 grudnia 1974 proklamowano Republikę Malty (Repubblika ta' Malta). W maju 2004 kraj został członkiem UE.

Malta dziś

Dzisiejsza Malta żyje przede wszystkim z turystyki. Trudno się dziwić, bo wyspa kusi podróżników wieloma unikalnymi atrakcjami - zaprasza do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast. W dodatku panuje tu wyjątkowa, śródziemnomorska atmosfera - gwarne ulice starych miast i kurortów wypełniają turyści z całej Europy. Ale to przede wszystkim doskonałe miejsce do uprawiania czynnego wypoczynku. Wielbiciele nurkowania uważają, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do uprawiania tego sportu w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania, a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

Lotnisko w Krakowie

(kod IATA: KRK, kod ICAO: EPKK)

krakow_logoMiędzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II, Kraków – Balice jest drugim (tuż po warszawskim Okęciu) polskim lotniskiem pod względem ruchu pasażerskiego. Średnio korzysta z niego ponad 3 mln ludzi rocznie, ale liczba ta wciąż rośnie. Położony jest 11 km na zachód od Krakowa, w pobliżu wojskowej bazy lotniczej Balice. Długość pasa startowego wynosi 2550 m. Ogólna powierzchnia lotniska wynosi 426 ha.

 

Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale: krajowy i międzynarodowy, które oferują pasażerom wiele usług i udogodnień. Mapa lotniska dostępna jest na stronie: plan lotniska. Szeroki zakres usług obejmuje m.in.: punkty wymiany walut, bary, restauracje, kioski, wypożyczalnie samochodów, biura podróży, bank, pocztę. Można także skorzystać z tarasu widokowego, co umili czas oczekiwania na lot. Za dodatkową opłatą można także skorzystać z pokoju Business Lounge, w którym udostępniono komputer, Internet, telefon, faks oraz drukarkę.

Szybką komunikację pomiędzy terminalem krajowym T2, terminalem międzynarodowym T1 a przystankiem kolejowym zapewnia bezpłatny AIRPORT SHUTTLE BUS.

Lotnisko Kraków Balice nosi imię Jana Pawła II
Fot. Port Lotniczy Kraków

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu 0 801 055 000 lub +48 012 295 58 00.

Punkt informacji turystycznej, usytuowany w holu głównym terminala 1, czynny jest codziennie od godz. 9.00 do 19.00. Pracownicy Informacji Turystycznej udzielają informacji o noclegach (w tym prowadzenie rezerwacji hotelowych) i produktach turystycznych (np. sprzedaż Krakowskiej Karty Miejskiej), informacji o zwiedzaniu Krakowa i okolic (sprzedaż map i wydawnictw o tematyce turystycznej), informacji o koncertach i imprezach kulturalnych Krakowa (w tym sprzedaż miesięcznika kulturalno-turystycznego Karnet) oraz informacji o transporcie z lotniska do docelowego miejsca podróży turysty.

Lotnisko umożliwia wynajem aut. Do dyspozycji pasażerów są firmy:

 • Avis, tel. +48 0 12 639 32 89, +48 012 629 61 09
 • Budget , tel. +48 012 285 50 25
 • Europcar, tel. +48 012 285 50 45
 • Hertz, tel.: +48 012 285 50 84
 • National i Alamo, tel. +48 012 639 32 86
 • SIXT, tel. +48 12 639 32 16

Więcej na stronie: wypożyczalnia samochodów Kraków.

Na terenie lotniska znajduje się całodobowy parking dla samochodów osobowych i autobusów. Opłaty dla aut osobowych wynoszą: 6 PLN/ godz., 5 PLN za każdą następną godzinę, 40 PLN pierwsza i druga doba, za każdą następną 20 PLN.

Jeśli chcesz zostawić samochód przy lotnisku, możesz skorzystać z oferty Orange Parking. Jest to prywatny parking strzeżony całodobowo. Parking oddalony jest 2 minuty jazdy od terminali. Do dyspozycji klientów jest samochód z kierowcą, który zawozi i odbiera pasażerów z lotniska. Dowiedz się więcej

Wnętrze terminalu
Fot. Port Lotniczy Kraków

Komunikacja

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice położony jest na zachód od Krakowa w odległości 11 km od centrum miasta. Do portu lotniczego z centrum Krakowa prowadzą cztery niezależne drogi, lotnisko posiada również bezpośredni zjazd z autostrady A4.

TAKSÓWKI
Całodobową obsługę w zakresie indywidualnego przewozu osób zapewnia RADIO TAXI 9191. Kurs z lotniska do centrum Krakowa kosztuje ok. 50 PLN. Istnieje możliwość płatności kartami kredytowymi.

Zamówienie taksówki możliwe jest pod następującymi numerami telefonów:

 • Telefon stacjonarny: 012 19191
 • Era +48 (0) 602 122 919
 • Orange +48 (0) 501 232 555
 • Plus +48 (0) 663 919 191

Zamówienie taksówki przez Internet możliwe jest na stronie radio taxi.

TRANSPORT KOLEJOWY
Kolejka „Balice Express” obsługiwana przez PKP Przewozy Regionalne to najszybsze połączenie centrum Krakowa z lotniskiem. Podróż zajmuje 16 minut. Przystanek kolejki znajduje się ok. 200 m od terminalu międzynarodowego T1. Aby dotrzeć z przystanku do terminali T1 lub T2 można skorzystać z bezpłatnego połączenia autobusu Shuttle lub pokonać trasę pieszo. Cena biletu w jedną stronę wynosi 6 PLN. Bilety do kupienia w kolejce.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Przystanki autobusowe na terenie lotniska znajdują się w pobliżu terminali T1 i T2. Z portu lotniczego Kraków-Balice można dostać się do centrum Krakowa za pomocą następujących linii autobusowych:

 • Linia 292 (aglomeracyjna) kursuje na trasie: Port Lotniczy – Olszanica - Chełm - Hotel Cracovia - Nowy Kleparz - Dworzec Główny Wschód - Rondo Mogilskie - Rondo Grzegórzeckie – Krakowska Szkoła Wyższa, codziennie, co ok. 30–45 min. Czas przejazdu do Dworca Głównego to 36 min.
 • Linia 208 (aglomeracyjna) kursuje na trasie: Port Lotniczy – Szczyglice - Mydlniki – Bronowice Małe - Nowy Kleparz - Dworzec Główny Wschód, kursuje codziennie, co ok. godzinę. Czas przejazdu do Dworca Głównego to ok. 39-43 min.
 • Linia 902 (aglomeracyjna nocna) kursuje na trasie: Port Lotniczy – Olszanica - Chełm - Hotel Cracovia - Basztowa - Dworzec Główny - Rondo Mogilskie - Rondo Grzegórzeckie – Krakowska Szkoła Wyższa, kursuje codziennie, po trzy kursy w ciągu nocy w każdą stronę (z Portu Lotniczego: 23:26, 0:26, 1:26). Czas przejazdu do Dworca Głównego - 29 min.

Na wszystkich liniach obowiązują bilety aglomeracyjne. Koszt biletów: jednoprzejazdowy (bez możliwości przesiadek) - 2,60 zł, wieloprzejazdowy 90-minutowy (z możliwością dowolnej liczby przesiadek) - 4,60 zł. Bagaż przewożony jest bezpłatnie. Bilety można kupić w salonie prasowym RELAY – terminal międzynarodowy T1, antresola, kiosku prasowym KOLPORTER – terminal krajowy T2. Dodatkowo w autobusie linii 292 znajduje się automat biletowy.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.lotnisko-balice.pl

Adres

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice Sp. z o.o.
ul. Kpt. M. Medweckiego 1
32-083 Balice

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Krakowa na Maltę. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Malty do Krakowa.

Jeżeli planujesz podróż na Maltę, być może zainteresują Cię również tanie loty z Porto na Maltę, bilety lotnicze Balice Malta lub tanie loty z Gdańska na Maltę.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy na Maltę.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Nowego Jorku, Okazje na loty na 2 tygodnie, Okazje na loty na Wyspy Kanaryjskie, Okazje na loty do USA, Okazje w sierpniu, loty z Pekinu do Abu Dhabi, loty z Krakowa do Paryża, tanie bilety lotnicze, odszkodowanie za opóźniony lot, na Malte.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ręczniki, Gry, zabawki, Torby na laptopa, Torby sportowe i Walizki twarde średnie.