przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Dortmund

dortmund
Dortmund
Fot. SXC

Miasto leżące w zachodniej części Niemiec, w rejonie Nadrenii – Północnej Westfalii. Jako że jest tam zlokalizowane też Zagłębie Ruhry, może sprawiać wrażenie niezwiązanego w ogóle z turystyką, wręcz odstręczającego. Nic bardziej mylnego: to, co niegdyś było tylko i wyłącznie kojarzone z przemysłem ciężkim i wydobyciem aktualnie zmieniło się na lepsze. Mimo że przemysł wciąż odgrywa dużą rolę w Dortmundzie, miasto nazywane niegdyś „miastem stali” coraz bardziej skłania się ku rozwojowi turystyki i kultury. Ważną rolę odgrywa także sport, na czele z klubem piłkarskim BVB 09. Władze miasta nie mają zamiaru spocząć na laurach. Dortmund wciąż rozwija się dynamicznie, a 590 tysięcy mieszkańców miasta wydaje się być zupełnie zadowolonych z tego faktu.

Historia

Już w 880 roku pojawiły się pierwsze kronikarskie wzmianki o osadzie Throtmanni. Początki były ciężkie: Throtmanni zniszczył wielki pożar. Jednak w 1152 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa zdecydował się podjąć odbudowy miasta i nawet przeniósł do niego na dwa lata swoją rezydencję. Dortmund należało do Ligi Hanzeatyckiej. Ten fakt podniósł prestiż miasta i pozwolił mu na szybki rozwój, związany także z wzrostem dochodu poprzez wymianę handlową. Po 1320 roku pojawia się nazwa „Dorpmunde”. W mieście znajdowała się siedziba lokalnego związku kupieckiego. XVII wiek można bez wątpienia nazwać pechowym. W wyniku wojny trzydziestoletniej gospodarka podupadła, a w 1661 roku miasto padło ofiarą trzęsienia ziemi, w wyniku którego zawalił się kościół Reinoldikirche.

Do 1802 roku Dortmund miało status wolnego miasta, później chwilowo należało do terytorium księstwa Nassau, następnie księstwa Berg. W wyniku przegranej Napoleona powróciło do Prus i wkrótce stało się centrum rozwoju hutnictwa, górnictwa, a także produkcji piwa. W czasie II wojny światowej masowe naloty wojsk alianckich doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Szacuje się, że zrujnowane zostało wówczas 80% miasta. Po wojnie miasto stosunkowo szybko wyszło z kryzysu. Na przekór przemysłowej okolicy stworzono tu wiele parków i terenów zielonych.

Niemcy

Klasyczne niemieckie kamieniczki
Fot. SXC

Niemcy to kraj o wyjątkowej historii. Wywarł on ogromny wpływ na całą cywilizację europejską i jednocześnie kraj, który niemal przyczynił się do jej upadku. Ale na szczęście ślady II wojny światowej są coraz mniej widoczne – również te psychologiczne, socjalne i polityczne. Do dzisiejszego dnia trwają także skutki integracji Niemiec – mur berliński runął przecież niedawno bo 9 listopada 1989 r.

Ale współczesne Niemcy prawdopodobnie odbiegają od standardowego wyobrażenia o nich. Dziś kraj ten to nowoczesne miasta z architektonicznymi perełkami, ogromnymi pasażami handlowymi i nieustającym nocnym życiem. To potęga przemysłowa słynąca ze sprawności swojej gospodarki i jednocześnie kraj, który na nowo czerpie ze skarbnicy swojej kultury – to stąd wywodzi się ośmiu laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatnim jest Günter Grass, którego „Blaszany bębenek” znany jest na całym świecie. Być może dlatego Niemcy zajmują drugie miejsce w świecie w w produkcji książek. Trudno nie podziwiać także ogromnej ilości muzeów i znanych na całym świecie galerii sztuki - istnieje tu ponad 2000 muzeów krajowych, regionalnych i miejskich, a poza tym liczne skarbce i muzea diecezjalne, pałacowe czy skanseny.

Nieporównywalny z niczym jest wkład niemieckich kompozytorów w światowe dziedzictwo. Tu urodzili się i tworzyli tacy geniusze tacy jak Jan Sebastian Bach czy Ludwik van Beethoven. Do dziś w salach koncertowych całego świata wykonywane są utwory Telemanna, koncerty Händla, pieśni Schumanna czy symfonie Brahmsa a życie muzyczne kraju rozkwita.

Niemcy to także charakterystyczne, piękne miasteczka z zabudowaniami z muru pruskiego, tradycyjna kuchnia i festyny, fascynujące krajobrazy i zabytki światowej klasy: zamki, pałace i klasztory będące uosobieniem niemieckiego romantyzmu. Mekką turystyczną Niemiec jest Ren, a dokładniej jego romantyczny odcinek między Moguncją a Kolonią ale trudno się oprzeć także wybrzeżom Bałtyku, piaszczystym wyspom na Morzu Północnym czy jeziorom Pojezierza Meklemburskiego i oczywiście Alpom.

Dzisiejsze Niemcy to kraj wielonarodowościowy i wielokulturowy. Niemal w każdym mieście są restauracje i kawiarnie włoskie, chińskie, greckie, tureckie. Ponad 7 milionów mieszkańców kraju to cudzoziemcy. Co trzeci mieszkaniec Stuttgartu, co czwarty Frankfurtu nad Menem to obcokrajowiec.

 

Katowice

katowice
Katowicki Spodek
Fot. SXC

Katowice to młode miasto, ale jego ponad 130 letnia historia to osobna opowieść o rozwoju i przemyśle. Dziś Katowice to prawdziwy kalejdoskop architektury przemysłowej, pozwalający prześledzić jak dynamicznie i z jakim rozmachem rozwijał się przemysł począwszy od czasów rewolucji przemysłowej, a skończywszy na czasach współczesnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pochodzi z końca XVI wieku. Już wcześniej istniały tu osady rolnicze (w XIV, XVI wieku) oraz kuźnice żelaza. Specyfiką historii Katowic jest brak dominującego centrum – jednocześnie rozwijało się tu kilka ośrodków gospodarczych i administracyjnych, które później stworzyły jeden organizm. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w II połowie XIX wieku i miał związek z budową kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Duże znaczenie miało tu również przejęcie miejscowych dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Ród ten przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. W 1865 roku Katowice otrzymały prawa miejskie. Pod panowaniem pruskim (od 1742 roku) na terenie dzisiejszych Katowic (zwłaszcza w XIX wieku) intensywnie rozwijał się przemysł (zwłaszcza huty i kopalnie). Wybuch I wojny światowej to dla Katowic okres dobrej koniunktury i rozwoju przemysłu (szczególnie zakładów hutniczych). Udział mieszkańców Katowic w powstaniach śląskich zadecydował o przyłączeniu tego miasta do Polski po podziale Górnego Śląska. W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego i przeżywały po raz kolejny okres intensywnego rozwoju.

Po II wojnie światowej Katowice, które stosunkowo mało ucierpiały podczas konfliktu, szybko powróciły na mapę jako ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Stały się także ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś władze miast mocno inwestują w rozwój kulturalny i naukowy. Przykładem jest kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej, zaliczany obecnie do grona najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W zbiorach Biblioteki znajdują się unikaty w skali światowej z XV wieku, między innymi Kronika Świata z 1493 roku.

Trzeba pamiętać, że w krajobrazie miasta górują nie tylko szyby kopalni i kominy hut. Można tu podziwiać kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i architektury sakralnej z XIX i początku XX wieku. Wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa Spodek, który może pomieścić 10 000 widzów. Katowice mogą się także poszczycić unikalnym zabytkiem, jakim jest najwyższa w Polsce, 50-metrowa wieża spadochronowa. Obiekt powstał w latach 30-tych XX wieku.

Oczywiści prawdziwa historia miasta związana jest z czarnym złotem – węglem. Będąc w aglomeracji górnośląskiej trzeba zejść pod ziemię i przekonać się na własne oczy jak toczyła się walka o rozwój tego rejonu. W leżących w pobliżu Katowic miastach – Zabrzu i Tarnowskich Górach można zobaczyć podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego oraz kopalnię srebra. W skansenie górniczym „Królowa Luiza” można zapoznać się z historią poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego.

Zobacz promocje na tanie loty z Katowic do Dortmundu. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Dortmundu do Katowic.

Jeżeli wybierasz się do Niemiec, koniecznie sprawdź też tanie loty z Gdańska do Dortmundu, bilety lotnicze Hamburg lub tanie loty z Wrocławia do Dortmundu.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy do Frankfurtu i z Katowic do Monachium.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Aten, Okazje na loty na Malediwy, Okazje na loty w lutym, Pakiety z Radomia, Pakiety w kwietniu, połączenia z Poznania do Londynu, loty z Katowic do Dortmundu, tanie loty krajowe, wyszukiwarka tanich lotów, Lot z Krakowa do Dortmundu 18 21 Listopada.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ręczniki, Gry, zabawki, Plecaki na kółkach, Torby sportowe i Walizki kabinowe.