przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Moskwa

st-basil-cathedral-exterior
Cerkiew św. Bazyla
Fot. SXC

Stolica Rosji, choć na ogół kojarzona z Kremlem, Arbatem, czy Mauzoleum Lenina i byłym centrum komunistycznego świata, to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się i najdroższych miast na świecie, prawdziwa europejska metropolia. Trudno się temu dziwić, bo przecież Rosja, mimo problemów z rozwojem postsowieckiej gospodarki, nadal pozostaje jednym z supermocarstw. Moskwa jest również największą aglomeracją Rosji - liczy oficjalnie ponad 10 mln mieszkańców, jednak tak naprawdę liczba ta jest znacznie wyższa i sięga według niektórych źródeł nawet 16 mln osób.

Historia

Moskwa została założona w XII wieku. Wprawdzie dokładna data założenia miasta nie jest znana, jednak przyjmuje się za takową rok 1147. Wówczas to legendarny książę Suzdala Jurij Dołgorukij miał przyjmować w swoich włościach położonych na terenie dzisiejszej Moskwy księcia Czernichowskiego Światosława. W 1156 roku miały już tutaj stanąć drewniane fortyfikacje, które w XIV wieku zostały zastąpione przez kamienne mury. Swój rozwój miasto zawdzięczało korzystnemu z punktu widzenia militarnego położeniu wśród lasów. W dodatku sprzyjającym czynnikiem było dogodne połączenie wodne z pozostałymi księstwami ruskimi. Znaczenie gospodarcze Moskwa zyskała za rządów Iwana I Kality (I połowa XIV wieku). Rozwojowi miasta nie przeszkodziły nawet ogromne zniszczenia, jakie spowodowały wojska tatarskie. Moskwa była kilkakrotnie oblężona i aż 3-krotnie spalona. Dopiero wyzwolenie się spod jarzma tatarskiego pozwoliło Moskwie na dość spokojny rozwój. W późniejszej historii Moskwa została zdobyta jeszcze przez Chana krymskiego, Polaków (1610), czy wreszcie przez Napoleona w 1812 roku.

 

Moskwa jest stolicą Rosji od 1918 roku, wcześniej funkcję tę pełniła do roku 1712, gdy Piotr przeniósł stolicę do nowo założonego Petersburga. Jeszcze w latach 1728-1732 do Moskwy przeniósł się dwór carski, jednak ostatecznie to Petersburg zachował miano miasta stolicznego. Choć przez XVIII i XIX wiek Moskwa pozostawała w cieniu Petersburga, to jednak miasto wciąż się rozwijało. W 1900 roku liczba mieszkańców Moskwy po raz pierwszy przekroczyła milion. Podczas II wojny światowej niemieckie wojska dotarły na odległość 27 km od Moskwy, jednak miasto nie zostało zdobyte, nie doszło także do oblężenia.

Moskwa jest centralnym w Rosji ośrodkiem gospodarczym, politycznym kulturalnym i naukowym. To także największy węzeł komunikacyjny Rosji z nowoczesnymi portami lotniczymi, obsługującymi nie tylko linie zagraniczne, ale oferującymi także tanie loty do większych miast kraju.

Moskiewskie uczelnie, teatry, muzea i galerie należą do najbardziej prestiżowych w kraju. O ważności Moskwy w życiu ekonomicznym Rosji nich świadczy fakt, iż 1/4 rosyjskiego PKB wytwarzana jest właśnie tutaj. Stolica Rosji to miasto z przebogatą historią i niesamowitą ilością unikalnych zabytków. Wydaje się, że dzisiejsza Moskwa rozwija się z dnia na dzień. Nie tylko rosną nowe wieżowce i i luksusowe apartamentowce, ale przyjeżdża tu coraz więcej gości z zagranicy i turystów, pragnących zanurzyć się w wyjątkowym klimacie tego miasta – stolicy wielowiekowego imperium.

Rosja

527168_kremlin_bell_tower
Rosja to przepiękne cerkwie i sobory
Fot. SXC

Rosja jest największym państwem na świecie według powierzchni. Jej terytorium jest większe od kontynentu Europy, Australii i Antarktydy. Ogromny obszar Rosji oferuje niemal wszystkie strefy klimatyczne - od polarnego na dalekiej północy po klimat podzwrotnikowy na wybrzeżach Morza Czarnego. Rosja to jednak przede wszystkim rozległe niziny i stepy, które od południa i wschodu otaczają wielkie systemy górskie.

Ze względu na ogromny i zróżnicowany obszar kraju, niezwykłe zabytki, obiekty historyczne i wspaniałe muzea, Rosja mogłaby stać się ważnym punktem na turystycznej mapie Europy. Niestety ze względu swą komunistyczną przeszłość, słabo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i niestabilność polityczno-społeczną, kraj nadal nie cieszy się należną popularnością wśród turystów. Większość odwiedzających pochodzi z byłego ZSRR, Polski (okręg kaliningradzki), Francji, Niemiec i Finlandii.

Lotnisko w Katowicach

(kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT)

katowice_logoMiędzynarodowe lotnisko Katowice Pyrzowice znajduje się około 30 km na północ od Katowic i 50 km na południe od Częstochowy. Port lotniczy Pyrzowice obsługuje mieszkańców Śląska oraz ościennych województw. Lotnisko jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej Śląska. Port Lotniczy jest własnością Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL). Obsługuje on połączenia stałe, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także połączenia czarterowe. Lotnisko w Pyrzowicach pod względem obsługi pasażerów zajmuje trzecie miejsce w Polsce, w 2008 roku obsłużyło prawie 2,5 mln osób.

Rosnąca popularność portu lotniczego przekłada się na zainteresowanie nim liniami lotniczymi. Oprócz naszych Polskich Linii Lotniczych LOT swoje połączenia z Pyrzowicami otwierają w zdumiewającym tempie kolejne tanie linie lotnicze. Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi - to jest mniejszą niż na innych lotniskach ilością dni uniemożliwiających lądowanie. Atrakcyjność portu podnosi droga ekspresowa S1 łącząca go z drogą DK1 oraz planowany węzeł na autostradzie A1. Rozważane jest przywrócenie, podobnie jak w Krakowie-Balicach ruchu kolejowego dawną bocznicą wojskową.

 

Port Lotniczy w Katowicach posiada dwa terminale pasażerskie (A i B) o przepustowości ok. 3,6 mln pasażerów rocznie. Na lotnisku znajdują się m.in. najdłuższy w Polsce taras widokowy (180 m - płatny 1 PLN), restauracje, pokój dla matki z dzieckiem, sklepy wolnocłowe, banki, punkty informacyjne, kantor wymiany walut, biura podróży oraz kaplica. Mapa lotniska znajduje się na stronie: mapa.

katowice2
Wnętrze terminalu
Fot. Port lotniczy Katowice

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +48 32 392 73 85, +48 32 392 73 24 lub 0 801 011 752.

Punkt informacji lotniskowej znajduje się na parterze terminala, otwarty jest 24 godziny na dobę.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Biura agencji wynajmu znajdują się na parterze terminalu A. Do dyspozycji pasażerów są:

 • AVIS - tel./fax +48 32 284 51 08
 • AWOS - tel./fax +48 32 284 50 08
 • BUDGET - tel./fax +48 32 284 50 11
 • Dollar Thrifty Car rental - tel./fax +48 32 392 74 78
 • EUROPCAR - tel./fax +48 32 284 50 86
 • HERTZ - tel./fax +48 32 284 51 03
 • JOKA - tel./fax +48 32 392 72 72
 • JolCar - tel./fax +48 32 284 59 15
 • National Car Rental - tel./fax +48 32 261 61 48
 • Silvercar - tel./fax +48 32 284 51 96
 • SIXT - tel./fax +48 32 782 79 20

Więcej wypozyczalni w katowicach na stronie: wypożyczalnia samochodów Katowice.

Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego funkcjonują całodobowe parkingi dla samochodów osobowych i autobusów.

Więcej informacji i cennik dostępne na stronie: parking przy lotnisku Katowice Pyrzowice.

Budynek lotniska
Fot. Port Lotniczy Katowice

Komunikacja

Samochodem dostaniemy się na lotnisko korzystając z trasy szybkiego ruchu S1, która łączy komunikacyjnie miasta: Bielsko Biała, Częstochowa i Łódź. Z południowej strony trasa S1 przecina się z autostradą A4 – połączenie pomiędzy Wrocławiem a Krakowem.

TAKSÓWKI
Postój taksówek znajduje się przed wejściem do terminalu pasażerskiego. Oficjalnym przewoźnikiem taxi na lotnisku jest Airport Taxi Service, tel. +48 32 786 06 06.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Autobusy komunikacji miejskiej kursują codziennie na trasach:

 • Bytom - Lotnisko nr 85 i 53
 • Mierzęcice - Lotnisko nr 17
 • Katowice - Lotnisko Airport Bus

Autobus "Linia Lotnisko" kursuje na trasie Katowice Centrum - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Autobusy PKS kursują codziennie na trasach:

 • Tarnowskie Góry - Lotnisko
 • Zawiercie - Lotnisko

Autobusy firmy Matuszek kursują na trasie Kraków - MPL Katowice. Szczegóły i rezerwacje biletów strona www.matuszek.com.pl.

Autobusy i mini-busy firmy AWOS kursują codziennie na wszystkich trasach wg potrzeb klienta. Szczegóły i rezerwacje biletów autobusowych na www.awos.com.pl.

Minibusy firmy Carpolonia kursują na trasach z lotniska do: Gliwic, Katowic, Krakowa, Opola, Wrocławia i Zakopanego. Szczegóły i rezerwacja na stronie www.wizz-bus.com.

Autobusy PyrzowiceEkspres kursują na trasie: Częstochowa - MPL Katowice. Rezerwacja telefoniczna czynna przez całą dobę: + 48 603 966 598. Rezerwacja on-line: www.pyrzowiceekspres.pl.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.katowice-airport.com

Adres

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
ul. Wolności 90
42-625 Ożarowice

Zobacz promocje na tanie loty z Katowic do Moskwy. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Moskwy do Katowic.

Jeżeli planujesz podróż do Rosji, koniecznie sprawdź też tanie loty z Krakowa do Sankt Petersburga, bilety lotnicze Sankt Petersburg lub tanie loty z Katowic do Moskwy.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy do Moskwy i z Gdańska do Moskwy.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dubaju, Okazje na loty na Malediwy, Okazje na loty do Londynu, Okazje z Polski do 100 zł, Okazje na loty na walentynki, bilety lotnicze Katowice Londyn Gatwick, bilety lotnicze Warszawa Nizhniy Novgorod, wyszukiwarka lotów, odszkodowanie za opóźniony lot, Lot z Warszawy do Moskwy 01 03 Marca.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Plecaki i torby foto, Torby dla dzieci, Walizki dla dzieci, Plecaki dla dzieci i Duże.