przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Algier

algier
Poczta w Algierze
Fot. Wikipedia

Algier, stolica Algierii, przez Francuzów nazywany „Alger la Blanche”, rzeczywiście zasługuje na miano „białego miasta”. Charakterystyczna, biała zabudowa tej metropolii pozwala ją odróżnić od innych miast. Algier leży w zatoce, a tuż przed nim rozciągają się błękitne wody Morza Śródziemnego. Jest jednym z największych miast na północy Afryki, szczyci się również sporych rozmiarów portem. Coraz bardziej popularny wśród turystów, zawsze przyciągał do siebie przyjezdnych. Od pewnego czasu miasto i jego mieszkańcy stają się coraz bogatsi dzięki złożom ropy naftowej. Na ulicach coraz częściej widzimy drogie, designerskie ubrania i samochody renomowanych marek. Algier wychodzi z kryzysu, który dosięgnął go na początku lat 90.

Algieria

algieria
Notre Dame d'Afrique - Bazylika w Algierze
Fot. Wikipedia

Turystyka w Algierii to wciąż niezagospodarowane pole, o czym świadczy choćby fakt, że stanowi ona tylko 1 % krajowego PKB. Taki stan rzeczy ma jednak także swoje plusy – kraj tak atrakcyjny jak Algieria nie jest jeszcze zalewany przez masy turystów, co oznacza, że można w nim spokojnie odpocząć. Algieria należy za to do eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego, co przynosi jej spory dochód. Kraj mimo tego nie opływa w bogactwa, ale jego mieszkańcy są niezwykle gościnni i przyjacielscy.

Algieria jest krajem o wybitnie pustynnym krajobrazie – pustynie zajmują 80 % powierzchni państwa! Powierzchnia kraju również jest imponująca. Algieria zajmuje drugie miejsce w rankingu największych państw Afryki, a jedenaste na świecie. Temperatury w lecie bywają nieznośne. Na pustyni już o 5 nad ranem słupek termometru może sięgnąć 30 stopni Celsjusza! Niekiedy  temperatura osiąga 55 stopni, a na niektóre rejony Algierii od ponad 20 lat nie spadła ani kropla deszczu. Wybrzeże Algierii jest niezwykle długie, ma bowiem 1200 kilometrów długości. Przy tym wszystkim jest w fascynujący wręcz sposób niezagospodarowane. Górskie szczyty w Algierii to przede wszystkim pasmo Atlas Tellski. Najwyższym wzniesieniem w kraju jest Tahat (3003 m. n. p. m. ).

Historia

Historia osadnictwa w Algierii sięga swoimi korzeniami zamierzchłych czasów. Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą jeszcze z epoki neolitu. Już 10 tysięcy lat p. n. e. żyli tutaj Berberowie, rdzenni mieszkańcy północnej Afryki. Przez dłuższy czas udawało im się rozszerzać swoje wpływy i zachowywać niepodległość, jednak w 1000 lat przed naszą erą dostali się pod władanie Fenicjan, a w 200 roku p. n. e. zostali opanowani przez Rzymian. Były to pierwsze przypadki, gdy Algierczycy zmuszeni byli znosić obce władztwo. Na dobre zostali przyłączeni do Imperium na początku naszej ery. Do końca IV wieku większość mieszkańców tego regionu przyjęła chrześcijaństwo. W VIII wieku, wraz z przybyciem Arabów następuje prawdziwy przełom. Przynieśli oni wraz z sobą nowy język, religię i obyczaje składające się na ich kulturę. Od tej pory następuje szybka islamizacja berberyjskich plemion, a wpływy arabskie rozszerzały się na całe północne wybrzeże Afryki. XVI wiek przyniósł ze sobą atak Hiszpanów na Algierię idący w parze z licznymi masakrami dokonywanymi na ludności cywilnej. Hiszpanie zajęli najważniejsze algierskie miasta, w tym Oran i Algier. Ten sam wiek to także okres rozwoju i nasilonych działań ze strony berberyjskich piratów, którzy założyli liczne bazy na wybrzeżu. Nękali statki kupieckie, zwłaszcza angielskie.

W 1830 roku Francuzi zajęli Algierię, na co jej mieszkańcy nie chcieli przystać bez walki. W wyniku licznych potyczek i epidemii populacja rdzennych mieszkańców Algierii w ciągu następnych 40 lat zmalała aż o 1/3. Zasilona została za to wieloma emigrantami z Francji. W 1881 roku oficjalnie włączono Algierię do Francji jako terytorium zamorskie mocarstwa. Algierski Front Wyzwolenia Narodowego doprowadził do wybuchu zbrojnego powstania przeciwko okupantom w 1954 roku. Dwa lata później odkryte zostają tutejsze bogate złoża ropy. Ostatecznie Francja zostaje zmuszona do uznania niepodległości, ale Front Wyzwolenia Narodowego zostaje jedyną partią w kraju. W 1990 roku wybory wygrał Islamski Front Odrodzenia. W krótkim czasie wybucha krwawa wojna domowa, w której masakry przeprowadzają islamscy fundamentaliści. Od roku 2002 sytuacja w Algierii powoli wraca do normy.

Algieria to kraj, w którym w niezwykły sposób łączą się silne wpływy europejskie, zwłaszcza francuskie, oraz islamska kultura i tradycja. Rozległa powierzchnia kraju sprawia, że aby naprawdę dobrze go poznać, trzeba poświęcić na zwiedzanie wiele czasu. Wiele jest tutaj do oglądania, przeróżne egzotyczne potrawy kuszą by ich spróbować a dziwne zwyczaje – by je poznać. Algieria wcale nie sprawia wrażenie państwa wyniszczonego wojną, nawet zabytki są tu dobrze zachowane. Jazda na wielbłądzie, wyczerpujące dyskusje – choćby na migi - z tubylcami, innymi słowy: zanurzenie się po samą szyję w egzotycznej kulturze – tylko w Algierii!

Lotnisko w Katowicach

(kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT)

katowice_logoMiędzynarodowe lotnisko Katowice Pyrzowice znajduje się około 30 km na północ od Katowic i 50 km na południe od Częstochowy. Port lotniczy Pyrzowice obsługuje mieszkańców Śląska oraz ościennych województw. Lotnisko jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej Śląska. Port Lotniczy jest własnością Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL). Obsługuje on połączenia stałe, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także połączenia czarterowe. Lotnisko w Pyrzowicach pod względem obsługi pasażerów zajmuje trzecie miejsce w Polsce, w 2008 roku obsłużyło prawie 2,5 mln osób.

Rosnąca popularność portu lotniczego przekłada się na zainteresowanie nim liniami lotniczymi. Oprócz naszych Polskich Linii Lotniczych LOT swoje połączenia z Pyrzowicami otwierają w zdumiewającym tempie kolejne tanie linie lotnicze. Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi - to jest mniejszą niż na innych lotniskach ilością dni uniemożliwiających lądowanie. Atrakcyjność portu podnosi droga ekspresowa S1 łącząca go z drogą DK1 oraz planowany węzeł na autostradzie A1. Rozważane jest przywrócenie, podobnie jak w Krakowie-Balicach ruchu kolejowego dawną bocznicą wojskową.

 

Port Lotniczy w Katowicach posiada dwa terminale pasażerskie (A i B) o przepustowości ok. 3,6 mln pasażerów rocznie. Na lotnisku znajdują się m.in. najdłuższy w Polsce taras widokowy (180 m - płatny 1 PLN), restauracje, pokój dla matki z dzieckiem, sklepy wolnocłowe, banki, punkty informacyjne, kantor wymiany walut, biura podróży oraz kaplica. Mapa lotniska znajduje się na stronie: mapa.

katowice2
Wnętrze terminalu
Fot. Port lotniczy Katowice

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +48 32 392 73 85, +48 32 392 73 24 lub 0 801 011 752.

Punkt informacji lotniskowej znajduje się na parterze terminala, otwarty jest 24 godziny na dobę.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Biura agencji wynajmu znajdują się na parterze terminalu A. Do dyspozycji pasażerów są:

 • AVIS - tel./fax +48 32 284 51 08
 • AWOS - tel./fax +48 32 284 50 08
 • BUDGET - tel./fax +48 32 284 50 11
 • Dollar Thrifty Car rental - tel./fax +48 32 392 74 78
 • EUROPCAR - tel./fax +48 32 284 50 86
 • HERTZ - tel./fax +48 32 284 51 03
 • JOKA - tel./fax +48 32 392 72 72
 • JolCar - tel./fax +48 32 284 59 15
 • National Car Rental - tel./fax +48 32 261 61 48
 • Silvercar - tel./fax +48 32 284 51 96
 • SIXT - tel./fax +48 32 782 79 20

Więcej wypozyczalni w katowicach na stronie: wypożyczalnia samochodów Katowice.

Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego funkcjonują całodobowe parkingi dla samochodów osobowych i autobusów.

Więcej informacji i cennik dostępne na stronie: parking przy lotnisku Katowice Pyrzowice.

Budynek lotniska
Fot. Port Lotniczy Katowice

Komunikacja

Samochodem dostaniemy się na lotnisko korzystając z trasy szybkiego ruchu S1, która łączy komunikacyjnie miasta: Bielsko Biała, Częstochowa i Łódź. Z południowej strony trasa S1 przecina się z autostradą A4 – połączenie pomiędzy Wrocławiem a Krakowem.

TAKSÓWKI
Postój taksówek znajduje się przed wejściem do terminalu pasażerskiego. Oficjalnym przewoźnikiem taxi na lotnisku jest Airport Taxi Service, tel. +48 32 786 06 06.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Autobusy komunikacji miejskiej kursują codziennie na trasach:

 • Bytom - Lotnisko nr 85 i 53
 • Mierzęcice - Lotnisko nr 17
 • Katowice - Lotnisko Airport Bus

Autobus "Linia Lotnisko" kursuje na trasie Katowice Centrum - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Autobusy PKS kursują codziennie na trasach:

 • Tarnowskie Góry - Lotnisko
 • Zawiercie - Lotnisko

Autobusy firmy Matuszek kursują na trasie Kraków - MPL Katowice. Szczegóły i rezerwacje biletów strona www.matuszek.com.pl.

Autobusy i mini-busy firmy AWOS kursują codziennie na wszystkich trasach wg potrzeb klienta. Szczegóły i rezerwacje biletów autobusowych na www.awos.com.pl.

Minibusy firmy Carpolonia kursują na trasach z lotniska do: Gliwic, Katowic, Krakowa, Opola, Wrocławia i Zakopanego. Szczegóły i rezerwacja na stronie www.wizz-bus.com.

Autobusy PyrzowiceEkspres kursują na trasie: Częstochowa - MPL Katowice. Rezerwacja telefoniczna czynna przez całą dobę: + 48 603 966 598. Rezerwacja on-line: www.pyrzowiceekspres.pl.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.katowice-airport.com

Adres

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
ul. Wolności 90
42-625 Ożarowice

Zobacz promocje na tanie loty z Katowic do Algieru. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Algieru do Katowic.

Jeżeli planujesz podróż do Algierii, być może zainteresują Cię również tanie loty z Katowic do Algieru.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Moskwy, Okazje na loty na weekend z Warszawy, Okazje na loty z Polski na Półwysep Iberyjski, Okazje na loty z Polski na wyspy hiszpańskie, Pakiety, bilety lotnicze Balice Tel Aviv Ben Gurion International, bilety lotnicze Katowice Londyn Gatwick, bilety lotnicze, wyszukiwarka lotów, Lot z Warszawy do Algieru 15 31 Stycznia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Saszetki i portfele, Plecaki biznesowe, Przewodniki, mapy, książki i Duże.