przelot złożony
loader
loader
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Montreal

Montreal - wystawa International Flora
Fot. humanoide

Montreal jest drugim, co do wielkości, miastem Kanady. Aglomeracja, w której skład wchodzą m.in. miasta Laval, Longueuil, Verdun i St-Laurent liczy aktualnie prawie 3,5 mln. mieszkańców. Miasto to jest także jednym z największych ośrodków przemysłowych i finansowych Kanady. Montreal położony nad rzeką Św. Wawrzyńca, ok. 1500 km od Oceanu Atlantyckiego pełni również funkcję głównego kanadyjskiego portu morskiego. W mieście mają swoje siedziby cztery uniwersytety oraz niezliczone instytucje naukowe. To czyni je centrum życia intelektualnego kraju.

Około 80% mieszkańców stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. W Montrealu, jak i w całej prowincji Quebec, w której Montreal się znajduje, francuski jest jedynym oficjalnie obowiązującym językiem urzędowym.

 

Historia

Historia Montrealu sięga XVII wieku. W 1642 roku grupa 50 Francuzów przybyła do Nowej Francji, aby się tu osiedlić, a żyjących tu Indian nawrócić na katolicyzm. Założyli miasto które nazwali Ville-Marie. Miasto systematycznie się rozwijało. Wielokrotnie przechodziło z rąk francuskich do brytyjskich i na odwrót, by w końcu stać się wielokulturową metropolią. Montreal był wielokrotnie organizatorem imponujących imprez o światowym znaczeniu – jak Międzynarodowe Targi w 1967 roku, czy Letnie Igrzyska Olimpijskie w roku 1976. Obiekty, które powstały w związku z tymi wydarzeniami do dzisiaj służą mieszkańcom miasta i dzięki tym inwestycjom Montreal ma prawdopodobnie najlepszą infrastrukturę miejską pośród wielkich miast Kanady.

Atrakcje

Turystów zachwyca charakter miasta, które jest w równym stopniu europejskie, co amerykańskie. Mieszkańcy Montrealu, w większości emigranci pielęgnują swoje stare tradycje, otwierając się jednocześnie na wpływy nowej ojczyzny. To sprawia, że Montreal jest miastem na wskroś kosmopolitycznym, miastem, w którym każdy może poczuć się u siebie. Montreal - obok Toronto, Nowego Jorku i San Francisco - jest z pewnością jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na kontynencie amerykańskim.

Będąc w Montrealu warto przejść się po urokliwej starówce położonej przy nabrzeżu. Jest to dość nietypowe dla miast Amerykańskich skupisko zabytkowych budowli z XVII, XVIII i XIX wieku. Wielu turystów odwiedza też najstarszy kościół w mieście, Katedrę Notre Dame. Neogotyckie wnętrze zdobi mnóstwo drewnianych rzeźb i bajkowe, błękitno-złote podświetlane polichromie, dzieło montrealskiego architekta Victora Bourgeau. Na dwóch wieżach katedry wisi dziesięć dzwonów, jeden z nich waży ponad 11 ton i jest największym dzwonem w Ameryce.

Warto wybrać się też do Vieux-Port de Montréal (Stary Port Montréalu), który obecnie stanowi miejski obszar rekreacyjny. W Montrealu znajduje się najwyższa na świecie pochyła wieża, Montreal Tower.Mierzy 175 m wysokości i pochyla się pod kątem 45 stopni. Wizyta w obserwatorium na jej szczycie to niezapomniane wrażenie.

Montreal słynie także ze swoich muzeów. Warto zwiedzić choćby Muzeum Archeologiczne, Centrum sztuki i muzyki, Contemporain - muzeum sztuki współczesnej, Musée des Beax-Arts gdzie znajdują się najstarsze i największe zbiory sztuki w Quebecu oraz Biodome - muzeum środowiska, gdzie można tu przebywać w różnych symulowanych strefach klimatycznych.

Kanada

Kanada - Emerald Lake
Fot. swisscan

Kanada to kraj wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i bogatych zasobów naturalnych. Te ostatnie jednak, w trosce o własne, unikalne środowisko naturalne mieszkańcy tego kraju starają się eksploatować rozsądnie, nie niszcząc przy tym przyrody. Kanada mimo ogromnej troski o ekologię, jest wysoce uprzemysłowiona i zaawansowana technicznie. Gospodarka uzależniona jest głównie od bogactw naturalnych i wymiany handlowej (zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki, także w sferze kulturowej).

Historia

Obszar obecnej Kanady pierwotnie zamieszkiwały ludy tubylcze (plemiona Indian i Inuitów). Rozpoczęte pod koniec XV w. brytyjskie i francuskie ekspedycje zbadały całe atlantyckie wybrzeże Kanady. Spowodowały one również stopniowe zasiedlenie tych terenów przez brytyjskich i francuskich obywateli. W 1867 cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady, a tym samym powołały do życia nowe państwo - Kanadę. Stopniowy proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii osiągnął punkt kulminacyjny w 1982, gdy uchwalono nową Ustawę o Kanadzie (ang. Canada Act 1982). Za sprawą tego dokumentu zerwano ostatnie więzi zależności od parlamentu brytyjskiego.

Atrakcje

Kanada zajmuje ogromną powierzchnię (biorąc pod uwagę całe terytorium Kanady - 9 976 140 km², jest ona drugim co do wielkości państwem świata), a co się z tym wiąże jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym i kulturowym. Indianie, Anglicy i Francuzi, ale także Ukraińcy, Włosi i inne narodowości kształtują obraz współczesnej Kanady. W Quebecu zaskakuje nas mieszanina stylu europejskiego i kultury amerykańskiej. Na wschodzie kraju coraz bardziej uwidaczniają się wpływy kultury azjatyckiej.

 

Tutejsze festiwale znane są na całym świecie. Działające tam muzea, ekomuzea, teatry, galerie sztuki, regionalne centra dramaturgiczne oraz nowo powstałe ośrodki artystyczne i muzyczne dają gwarancję tego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kanada to jednak przede wszystkim przyroda. Liczne parki narodowe chronią zagrożone gatunki fauny i flory oraz unikalne krajobrazy. W zakresie ochrony środowiska Kanada może uchodzić za wzór na arenie międzynarodowej, a mimo to niektórzy mieszkańcy uważają działania rządu za niewystarczające. Przejawem tej troski o przyrodę jest również dbałość o utrzymanie miast w wyjątkowej czystości. Toronto czy Ottawa są tego najlepszym przykładem. Piękno nieskażonych dzikich obszarów można odkrywać na różne sposoby - podróżując w psim zaprzęgu, na nartach lub łódką. Możliwości jest wiele i zarówno poszukiwacze przygód, jak i zwykli turyści znajdą najlepszy dla siebie sposób, by poczuć bezmiar przestrzeni.

Gdańsk

gdansk
Stary port w Gdańsku
Fot. SXC

Gdańsk to największy polski port oraz wspaniały ośrodek nauki i kultury, a jednocześnie urokliwe i nastrojowe miasto ze starymi uliczkami i zabytkowymi kamienicami.

Gdańsk jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Ponad 1000-letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Obecnie jest jednym z największych polskich miast. Gdańsk to miejsce narodzin "Solidarności", dowodzonej przez Lecha Wałęsę. Znajdujące się tutaj tablice z 21 postulatami MKS zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięci Świata.

Gdańsk jest położony u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską; wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Aglomerację gdańską, w skład której oprócz Trójmiasta wchodzą między innymi Pruszcz Gdański, Reda, Rumia i Wejherowo, zamieszkuje ok. 1 235 000 mieszkańców.

Miasto jest ważnym centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym oraz węzłem komunikacyjnym Polski. Z Gdańska pochodzą m.in. Günter Grass, Artur Schopenhauer i Daniel Fahrenheit.

Typowa gdańska zabudowa, wąskie uliczki i charakterystyczne przeplatanie się najbardziej turystycznych miejsc z pustymi i wyludnionymi podwórkami to wizytówka Gdańska. Jest nią także wszechobecna zieleń. W centrum wystarczy bowiem chociaż trochę zboczyć z głównej ulicy na Starym Mieście, by dotrzeć do zupełnie nienaruszonej przez człowieka przyrody.

To miejsce otwarte na ludzi i idee. Miasto ludzi wykształconych i przedsiębiorczych, dla miłośników nieskażonej przyrody, sportów wodnych, plażowiczów i inwestorów.

Na forum

 • Vancouver i Montreal

  Szukam taniego lotu do...
  Witam. W temacie latania jestem kompletnym nielotem a marzeniem mojej żony jest wizyta u rodziny w Vancouver i przyjaciółki w Montralu. Moja prśba - pomożecie znaleźć bilety w przystępnych cenach dla 2 dorosłych i 8-latka? Plan jest taki aby zrobić pętlę z Polski - Vancouver - Montreal - Polska (Szczecin). Moje poszukiwania doporowadziły do stwierdzenia, że chyba taniej będzie wrócić do Europy niż lecieć z Vanc do Montr (lub w odwrotnej kolejności). Podróż planujemy na okres ok. 30 dni po 18 kwietnia (luźny termin). Znalazłem połączenie z Poznania do Vancouver, powrót do Poznania przez Montreal. Czy możliwe jest przedłużenie przesiadki do ok. 2 tygodni ?…
 • Kanada - Montreal/Ottawa

  Bilety lotnicze - promocje
  Witam Was serdecznie, planuje wyjazd z bratem do Kanady na około dwa tygodnie w terminie 5-19 maja docelowo do Ottawy ale przelot do Montrealu nie jest żadnym problemem. Termin możemy przesunąć o kilka dni w jedną lub drugą stronę. Najważniejsze by łapał się okres 13-15 maja (wtedy mamy zaplanowany przez znajomych wyjazd nad Niagarę!;)) Sprawdzamy szalone środy w locie, ale od kiedy szukamy nie trafiliśmy na okazję. Nasi znajomi trafili na szaloną środę 1800 zł od osoby. Chciałam Was zapytać czy możecie mi coś podpowiedzieć jak zabrać się za prawidłowe i skuteczne szukanie biletów. Jestem laikiem pod tym względem i będę Wam bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!…
 • Montreal z Warszawy za 1612 PLN!

  Bilety lotnicze - promocje
  Z KLM możemy polecieć do Montrealu w kwietniu już od 1484 PLN (w cenie przejazd szybkim pociągiem z Brukseli do Amsterdamu!). Do Brukseli najtaniej dolecimy Wizzairem z WDC i bagażem podręcznym. Przylot na Charleroi z jednym dniem na zwiedzanie Brukseli. Ponieważ podróż do Amsterdamu rozpoczynamy i kończymy na dworcu kolejowym w Brukseli, opcja przesiadkowa z i na Charleroi jest ułatwiona :) Możliwe złożenie innych terminów w kwietniu w tej cenie. 1_2015-03-12.png 2_2015-03-12.png 3_2015-03-12.png…
 • Montreal z Paryża za 1890 zł!

  Bilety lotnicze - promocje
  W cenie 1890 zł polecimy z Paryża Orly do Montréalu (lotnisko Pierre E. Trudeau International) liniami Corsair. Wylot 11 maja, a powrót 18 lub 21 maja 2015. W cenie bagaż rejestrowany do 23 kg. Montreal.png…