przelot złożony
loader
loader
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Edynburg

Panorama Edynburga
Fot. Dave W Clarke

Kosmopolityczny i zamożny Edynburg to od 1437 roku stolica Szkocji i siedziba szkockiego parlamentu, którego obrady wznowiono w 1999 roku po przerwie trwającej od zjednoczenia z Anglią w roku 1707. Dziś to nie tylko wizytówka Szkocji, ale jedno z największym miast Wielkiej Brytanii. Wzniesione na stokach wygasłych wulkanów i skalistych zboczach miasto jest mieszanką żywej historii i nowoczesności.

Historia

Historia Edynburga sięga czasów epoki brązu ale tuż obok średniowiecznych kamienic wznoszą się szklane biurowce nowego miasta a w setkach pubów i kawiarni obok studenckiej młodzieży (od 1583 jest to miasto uniwersyteckie) bawią się tysiące turystów i biznesmeni.

Centrum Edynburga dzieli się na dwie części – Stare i Nowe Miasto. Oba centra rozdzielone są ogrodami Princes Street Gardens. Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą, budowaną od wczesnego średniowiecza wzdłuż traktu łączącego edynburski Zamek z pałacem Holyrood. Nowe Miasto powstało w XVIII w. jako dzielnica bogatych rezydencji, urzędów i banków, i charakteryzuje się regularną zabudową oraz szerokimi, wygodnymi ulicami. Pomiędzy obiema dzielnicami rozciąga się teren parkowy Princes Street Gardens, powstały po osuszeniu znajdującego się tam niegdyś jeziora Nor Loch.

Dzisiejszy Edynburg pamięta jedynie dobre chwile swojej przeszłości. Zwiedzając to kwitnące, zielone i pięknie położone miasto trudno sobie wyobrazić, że w przeszłości nosiło ono miano „Starego Kopciucha”. Wszystko z powodu unoszącego się nad nim smogu z fabryk i manufaktur i smrodu z dzielnic, które tonęły w nieczystościach wylewanych do rynsztoków wprost przez okna.

Wielka Brytania

anglia
Big Ben w Londynie
Fot. sxc.hu

Anglia ma wiele twarzy. To kraj tradycji, monarchii, herbatki o piątej po południu, londyńskiego metra oraz wyjątkowej pogody. To ostoja europejskiego konserwatyzmu i źródło awangardowych trendów. Anglia jest ponadto krainą dobrobytu oraz kultywowania tradycji, prezentując jednocześnie niesamowitą mieszankę kulturową. To w końcu mekka polskiej emigracji zarobkowej. Co więcej, Anglii zawdzięczamy Szekspira oraz Davida Beckhama, Beatlesów i Sex Pistols, rozsławienie piłki nożnej, regat wioślarskich i królewskiego polo. Wszystkim przybywającym do Anglii turystom wyspa ofiarowuje całe bogactwo doznań oraz niezapomnianych wrażeń. Każdy tu znajdzie coś dla siebie: pulsujące nieustającym życiem metropolie, prehistoryczne zabytki i bezkresne, smagane wiatrem i deszczem krajobrazy.

Anglia to wreszcie przede wszystkim Londyn – nieustannie rozwijający się ośrodek, drugie co do wielkości miasto Europy i obowiązkowy punkt zwiedzania każdego turysty. Londyn to serce Zjednoczonego Królestwa - miejsce, gdzie tworzy się współczesna historia kraju, polityka. To także ogromne centrum finansowe. W tym właśnie miejscu warto zacząć zwiedzanie wysp.

 

Zmieniając kierunek, warto przemieścić się do wnętrza południowo-wschodniej Anglii, wzdłuż przepięknej linii brzegowej, aż do diecezji Canterbury (miejsce męczeńskiej śmierci Tomasza Becketa). Rolnicze zaplecze oraz bliskość stolicy sprawiły, że jest to najbogatsza część kraju. W południowo-zachodniej Anglii z kolei znajdziemy urwiste wrzosowiska Devona i skaliste wybrzeże Kornwalii.

Główną miejską atrakcją zachodniej Anglii jest drugie co wielkości miasto w kraju – Bristol – ośrodek portowy, stolica regionu South-West, w którym odbywają się widowiskowe pokazy balonów. Nie można też ominąć rzymskich łaźni Bath i katedry w Exeter. W centrum kraju podstawową atrakcją turystyczną są jedne z najstarszych miast uniwersyteckich, Oxford i Cambridge, a także miasto Shakespeare'a - Stratford nad rzeką Avon. Równie atrakcyjne dla podróżnika może być, często omijane, położone w malowniczej równinie hrabstwa East England Norwich.

Na północy Anglii królują duże miasta przemysłowe: Liverpool, Newcastle oraz Manchester. Słyną przede wszystkim ze swoich ekip sportowych i ekscytującego życia nocnego. Położone niedaleko York i Durham mają wspaniałe historyczne skarby, ale ten rejon znany jest przede wszystkim ze swojego unikalnego krajobrazu. Wyżyny Lake District i doliny Yorkshire'u są prawdziwym magnesem (zasłużenie) na turystów.

Jadąc do Anglii, należy pamiętać o historycznej wadze niemal każdego miejsca, w którym postawimy stopy.

Kiedy lecieć?

Planując wyjazd do Anglii, warto zastanowić się, jaki rodzaj wypoczynku nam odpowiada. W zależności od pory roku mamy okację trafić na różne okazje tanich lotów do Londynu. Anglia ma bardzo zróżnicowany i nieprzewidywalny klimat. Nie sposób zgadnąć, w jakim miesiącu pogoda w Anglii będzie najlepsza. Angielskie lato rzadko bywa upalne, a zima mroźna, niewielkie są też różnice klimatyczne między poszczególnymi regionami. Przeciętna temperatura latem w głębi lądu jest praktycznie taka sama jak na plażach południowego zachodu i o 1, 2 stopnie wyższa niż na północy. Jedno jest natomiast pewne: jadąc do Anglii warto zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę i parasol, bez względu na porę roku. Szczególnie, jeśli chcemy odwiedzić Londyn i okolice kojarzone od lat z deszczem oraz ze sławną londyńską mgłą (z uwagi na ogrom metropolii i zmieniające się warunki klimatyczne występuje ona coraz rzadziej).

Główny sezon turystyczny w Anglii obejmuje przede wszystkim okresy wakacyjne. Wtedy też pojawia się najwięcej promocji na tanie bilety lotnicze. Podczas miesięcy letnich oblężenie przeżywają rejony północne, szczególnie Lake District oraz wybrzeże atlantyckie – pełne palm, romantycznych promenad i nadmorskich kurortów stanowiących centra rozrywki i sportu. Latem odbywają się również znane na całym świecie imprezy sportowe i towarzyskie: Royal Ascot Racecourse - jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów konnych, regaty po Tamizie Henley Royal Regatta, Chelsea Flower Show (jedna z najbarwniejszych i najpiękniejszych wystaw poświęconych sztuce pielęgnacji kwiatów i uprawie ogrodów), czy wyścig wioślarski pomiędzy uniwersytetami Oxford i Cambridge.

Ale w miastach sezon to także tradycyjnie okresy świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy Wielkanocy. Najlepiej podróżować do Anglii w kwietniu, maju, wrześniu i październiku, dlatego że w tym miesiącach na ogół są tanie loty, najłatwiej o miejsce w hotelach czy pensjonatach i zdecydowanie mniej jest turystów.

Na forum

 • Edynburg z Gdańska 220 PLN

  Bilety lotnicze - promocje
  W marcu możemy polecieć do Edynburga z Gdańska za 220 PLN. Przelot oferuje Ryanair. Edynburg.png…
 • Edynburg

  Szukam taniego lotu do...
  Witam! Szukam tanich lotów dla 2 osób do Edynburga z Katowic lub z Krakowa po 28 czerwca i biletów powrotnych koło 7 -8 lipca. Cena - do 200 zł w jedna stronę od osoby. Będę wdzięczna za wszystkie informacje !…
  30.06-05.07 Cena: ~376 zł Trasa: Katowice - Frankfurt (Wizz Air) Frankfurt - Edynburg (Ryanair) Edynburg - Bristol (easyJet) Bristol - Katowice (Wizz Air) Długie przesiadki (jedna - 8h, druga 11h)…
 • Co z lotami z Berlina- Edynburga od LISTOPADA 2011

  Ryanair
  Witam czy ktoś wie dlaczego nie ma jeszcze rozkładu lotów z Berlina Schónefeld do Edynburga.Potrzebuje bilety na 11/11/2011 bo wtedy wracamy!! Czy zlikwidowali to połączenie?? W lipcu tego roku kupiłam bilety (Berlin -Edynburg) na pażdźiernik i nie było żadnej informacji, że nie będzie już połączenia powrotnego!!! Czy w takim przypadku mogę odzyskać całkowity zwrot za bilety już kupione? Jak to formalnie załatwić? Proszę o pomoc!!:(…
  W którym miejscu się zaznacza, że chcę płacić w polskich złotych? Z tego co pamiętam już po wprowadzeniu danych karty i zaakceptowaniu kup pojawi się pole wyboru waluty.…
 • SPRZEDAM RYANAIR EDYNBURG KRAKÓW

  Sprzedam
  EDYNBURG KRAKÓW 09-03-2014 odlot 17.55 w jedną stronę 08051966@wp.pl 798144364…