przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Katowice

katowice
Katowicki Spodek
Fot. SXC

Katowice to młode miasto, ale jego ponad 130 letnia historia to osobna opowieść o rozwoju i przemyśle. Dziś Katowice to prawdziwy kalejdoskop architektury przemysłowej, pozwalający prześledzić jak dynamicznie i z jakim rozmachem rozwijał się przemysł począwszy od czasów rewolucji przemysłowej, a skończywszy na czasach współczesnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pochodzi z końca XVI wieku. Już wcześniej istniały tu osady rolnicze (w XIV, XVI wieku) oraz kuźnice żelaza. Specyfiką historii Katowic jest brak dominującego centrum – jednocześnie rozwijało się tu kilka ośrodków gospodarczych i administracyjnych, które później stworzyły jeden organizm. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w II połowie XIX wieku i miał związek z budową kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Duże znaczenie miało tu również przejęcie miejscowych dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Ród ten przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. W 1865 roku Katowice otrzymały prawa miejskie. Pod panowaniem pruskim (od 1742 roku) na terenie dzisiejszych Katowic (zwłaszcza w XIX wieku) intensywnie rozwijał się przemysł (zwłaszcza huty i kopalnie). Wybuch I wojny światowej to dla Katowic okres dobrej koniunktury i rozwoju przemysłu (szczególnie zakładów hutniczych). Udział mieszkańców Katowic w powstaniach śląskich zadecydował o przyłączeniu tego miasta do Polski po podziale Górnego Śląska. W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego i przeżywały po raz kolejny okres intensywnego rozwoju.

Po II wojnie światowej Katowice, które stosunkowo mało ucierpiały podczas konfliktu, szybko powróciły na mapę jako ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Stały się także ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś władze miast mocno inwestują w rozwój kulturalny i naukowy. Przykładem jest kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej, zaliczany obecnie do grona najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W zbiorach Biblioteki znajdują się unikaty w skali światowej z XV wieku, między innymi Kronika Świata z 1493 roku.

Trzeba pamiętać, że w krajobrazie miasta górują nie tylko szyby kopalni i kominy hut. Można tu podziwiać kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i architektury sakralnej z XIX i początku XX wieku. Wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa Spodek, który może pomieścić 10 000 widzów. Katowice mogą się także poszczycić unikalnym zabytkiem, jakim jest najwyższa w Polsce, 50-metrowa wieża spadochronowa. Obiekt powstał w latach 30-tych XX wieku.

Oczywiści prawdziwa historia miasta związana jest z czarnym złotem – węglem. Będąc w aglomeracji górnośląskiej trzeba zejść pod ziemię i przekonać się na własne oczy jak toczyła się walka o rozwój tego rejonu. W leżących w pobliżu Katowic miastach – Zabrzu i Tarnowskich Górach można zobaczyć podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego oraz kopalnię srebra. W skansenie górniczym „Królowa Luiza” można zapoznać się z historią poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego.

Polska

polska
Polska - fantastyczna natura
Fot.sxc.hu
Polska leży w sercu Europy. Właśnie tu znajduje się geometryczny środek kontynentu. Stolica kraju, Warszawa, jest umiejscowiona w niewielkiej odległości od innych europejskich miast: od Paryża i Londynu dzieli ją ok. 2 godzin lotu samolotem, niewiele ponad godzinę od Wiednia czy Berlina. Na gości czeka blisko milion miejsc noclegowych, tysiące restauracji i setki rozrywek. Polska jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla przybyszów.

W Polsce można znaleźć niemal wszystko - od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, piękne lasy, aż po zabytki światowej klasy i życzliwych ludzi. Pod względem atrakcyjności reliktów przeszłości i ich malowniczego powiązania z krajobrazem Polska jest jednym z najbardziej wartościowych miejsc na mapie Europy.

Lotnisko w Burgas

burgas_airport
Lotnisko Burgas
Fot.Christian Rasmussen

(kod IATA: BOJ, kod ICAO: LBBG)

Międzynarodowe lotnisko położone w malowniczej zatoce nad południowym wybrzeżem Morza Czarnego, 10 km na północny wschód od Burgas. Znane jest także jako lotnisko Sarafovo. Jest jednym z największych portów lotniczych Bułgarii. W 2008 roku obsłużył on prawie 2 mln pasażerów. Lotnisko jest umiejscowione na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji. Z tego względu ma strategiczne znaczenie dla nowych związków we współczesnym świecie. Śmiało można zatem powiedzieć, że łączy świat Wschodu i Zachodu. Infrastruktura portu jest bardzo rozbudowana. Mimo iż obsługuje on całe morskie wybrzeże Bułgarii, to działa doskonale.

Do dyspozycji pasażerów jest jeden terminal (hala przylotów i hala odlotów), który oferuje: kawiarnie, bank, biuro podróży oraz pokój dla VIP-ów.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +359 56 870248.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja

Na lotnisku, przed budynkiem terminalu dostępne są parkingi długo- i krótkoterminowy. Są one otwarte całą dobę.

Komunikacja

Do dyspozycji pasażerów są taksówki i autobus.

Dojazd do lotniska jest słabo oznaczony.  Jadąc obwodnicą E80 w kierunku Sofii, należy zjechać w kierunku A2, a następnie podążać drogą E773 aż do miasta Burgas. Po dojechaniu do skrzyżowania z drogą E87 należy skręcić na północny wschód. Droga biegnie wzdłuż lotniska.

TAKSÓWKI

Taksówki w Bułgarii są bardzo tanie. Postój taksówek znajduje się przed halą odlotów. Informacja taxi znajduje się natomiast w hali przylotów. Zalecane jest uzgodnienie ceny przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Komunikacja autobusowa jest bardzo sprawna. Z lotniska linią nr 15 dostaniemy się do centrum Burgas, skąd możemy dotrzeć do wszystkich znanych miejscowości. Autobus kursuje co 20 minut.

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Burgasu do Katowic. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Katowic do Burgasu.

Jeżeli planujesz podróż do Polski, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Bristolu do Katowic, bilety lotnicze Girona Katowice Pyrzowice lub tanie loty z Kopenhagi do Warszawy.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Krakowa do Warszawy i z Londynu do Katowic.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dubaju, Okazje na loty w lutym, Wycieczki, Okazje na loty z Polski do 200 zł, Pakiety w grudniu, bilety lotnicze Stavanger, tanie bilety z Burgasu do Katowic, tanie bilety lotnicze, loty krajowe, Loty na Weekend.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Zawieszki do bagażu, Dla Dzieci, Plecaki dla dzieci, Torby biznesowe i Walizki kabinowe.