przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Katowice

katowice
Katowicki Spodek
Fot. SXC

Katowice to młode miasto, ale jego ponad 130 letnia historia to osobna opowieść o rozwoju i przemyśle. Dziś Katowice to prawdziwy kalejdoskop architektury przemysłowej, pozwalający prześledzić jak dynamicznie i z jakim rozmachem rozwijał się przemysł począwszy od czasów rewolucji przemysłowej, a skończywszy na czasach współczesnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pochodzi z końca XVI wieku. Już wcześniej istniały tu osady rolnicze (w XIV, XVI wieku) oraz kuźnice żelaza. Specyfiką historii Katowic jest brak dominującego centrum – jednocześnie rozwijało się tu kilka ośrodków gospodarczych i administracyjnych, które później stworzyły jeden organizm. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w II połowie XIX wieku i miał związek z budową kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Duże znaczenie miało tu również przejęcie miejscowych dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Ród ten przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. W 1865 roku Katowice otrzymały prawa miejskie. Pod panowaniem pruskim (od 1742 roku) na terenie dzisiejszych Katowic (zwłaszcza w XIX wieku) intensywnie rozwijał się przemysł (zwłaszcza huty i kopalnie). Wybuch I wojny światowej to dla Katowic okres dobrej koniunktury i rozwoju przemysłu (szczególnie zakładów hutniczych). Udział mieszkańców Katowic w powstaniach śląskich zadecydował o przyłączeniu tego miasta do Polski po podziale Górnego Śląska. W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego i przeżywały po raz kolejny okres intensywnego rozwoju.

Po II wojnie światowej Katowice, które stosunkowo mało ucierpiały podczas konfliktu, szybko powróciły na mapę jako ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Stały się także ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś władze miast mocno inwestują w rozwój kulturalny i naukowy. Przykładem jest kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej, zaliczany obecnie do grona najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W zbiorach Biblioteki znajdują się unikaty w skali światowej z XV wieku, między innymi Kronika Świata z 1493 roku.

Trzeba pamiętać, że w krajobrazie miasta górują nie tylko szyby kopalni i kominy hut. Można tu podziwiać kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i architektury sakralnej z XIX i początku XX wieku. Wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa Spodek, który może pomieścić 10 000 widzów. Katowice mogą się także poszczycić unikalnym zabytkiem, jakim jest najwyższa w Polsce, 50-metrowa wieża spadochronowa. Obiekt powstał w latach 30-tych XX wieku.

Oczywiści prawdziwa historia miasta związana jest z czarnym złotem – węglem. Będąc w aglomeracji górnośląskiej trzeba zejść pod ziemię i przekonać się na własne oczy jak toczyła się walka o rozwój tego rejonu. W leżących w pobliżu Katowic miastach – Zabrzu i Tarnowskich Górach można zobaczyć podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego oraz kopalnię srebra. W skansenie górniczym „Królowa Luiza” można zapoznać się z historią poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego.

Polska

polska
Polska - fantastyczna natura
Fot.sxc.hu
Polska leży w sercu Europy. Właśnie tu znajduje się geometryczny środek kontynentu. Stolica kraju, Warszawa, jest umiejscowiona w niewielkiej odległości od innych europejskich miast: od Paryża i Londynu dzieli ją ok. 2 godzin lotu samolotem, niewiele ponad godzinę od Wiednia czy Berlina. Na gości czeka blisko milion miejsc noclegowych, tysiące restauracji i setki rozrywek. Polska jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla przybyszów.

W Polsce można znaleźć niemal wszystko - od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, piękne lasy, aż po zabytki światowej klasy i życzliwych ludzi. Pod względem atrakcyjności reliktów przeszłości i ich malowniczego powiązania z krajobrazem Polska jest jednym z najbardziej wartościowych miejsc na mapie Europy.

Lotnisko w Bristolu

Lotnisko-bristol
Panorama lotniska w Bristolu
Fot. joevare

kod IATA: BRS, kod ICAO: EGGD)

Międzynarodowe lotnisko położone niecałe 13 km na południe od Bristolu przy drodze A38. W pobliżu lotniska znajdują się rownież Autostrady M4 i M5.

Na terenie lotniska znajduje się wiele przydatnych punktów o charakterze handlowo-usługowym:

 
 • kantor wymiany walut Travelex Bureau de Change jest w hali odbioru bagaży.
 • bankomaty
 • Wireles LAN i dostęp do internetu
 • ładowarki do telefonów komórkowych
 • salon gier Game Grid
 • sklepy przed kontrolą bezpieczeństwa: WH Smith, Flying Visit convenience store, Travelex Bureau de Change
 • sklepy po kontroli bezpieczeństwa: Nuance Tax and Duty free shop – sklep wolnocłowy, Superdrug, WH Smith Books , WH Smith, Fashion Gallery, Street, Surf and Sand, Claire’s Accessories, Travelex Bureau de Change
 • restauracje przed kontrolą bezpieczeństwa: Subway, Ritazza, Soho Coffee Co.
 • restauracje po kontroli bezpieczeństwa: Starbucks, Ritazza, Dexters Restaurant, Burger King, Bar Zero 9, Soho Coffee Co., Caviar House i Prunier.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +44 (0) 1275 473403

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów czterech firm zlokalizowanych na terenie terminalu: Avis, Europcar, Hertz i National.

Na lotnisku znajdują się zarówno parkingi dla postojów krótkoterminowych jak i długoterminowych. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja

Lotnisko położone jest 13 km na południe od Bristolu przy drodze A38. W pobliżu lotniska znajdują się również Autostrady M4 i M5. Transport na lotnisko zapewniają taksówki i autobusy.

TAKSÓWKI

Z usług taxi można korzystać 24 godziny na dobę. Postój mieści się przed terminalem i by się na niego dostać, należy po przylocie podążać za czytelnymi znakami zlokalizowanymi w hali.

Autobus Flyer Express
Fot.Geof Sheppard

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Autobusy Flyer Express odjeżdżają z lotniska co kwadrans, zapewniając szybkie i wygodne połączenie z centrum Bristolu oraz najważniejszymi hotelami zlokalizowanymi w mieście. Autobusy tej linii zatrzymują się również na dworcu kolejowym Bristol Temple Meads oraz autobusowym Bristol Bus Station, skąd dostępne są połączenia do innych miejscowości usytuowanych na terenie Wielkiej Brytanii. Rozkład jazdy autobusu można sprawdzić tutaj. Bilet w jedną stronę kosztuje 6 funtów, w dwie 10 funtów (dane - luty 2011).

Zobacz promocje na tanie loty z Bristolu do Katowic. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Katowic do Bristolu.

Jeżeli planujesz podróż do Polski, być może zainteresują Cię również tanie loty z Londynu do Katowic, bilety lotnicze Copenhagen Warszawa Okęcie lub tanie loty z Burgasu do Katowic.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Stavanger do Katowic i z Girony do Katowic.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Zurychu, Okazje na loty z Krakowa, Okazje na loty do Hiszpanii, Pakiety z Zielonej Góry, Okazje z Polski do 200 zł, bilety lotnicze do Lublina, bilety lotnicze z Bristolu Bristol do Katowic, tanie loty krajowe, odszkodowanie za opóźniony lot, Lot z Warszawy do Katowic 23 25 Marca.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Poduszki/zagłówki podróżne, Pozostałe, Łóżeczka turystyczne i Plecaki na kółkach.