przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do StambułuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Lotniska w Stambule

Stambuł położony jest nad cieśniną Bosfor i Morzem Marmara. Jako jedyne miasto na świecie leży na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji. W Stambule znajdują się dwa międzynarodowe lotniska:

Lotnisko Stambuł-Atatürk (IST) – największy międzynarodowy port lotniczy Turcji. Położony w europejskiej części miasta, w dystrykcie Yeşilköy, około 15 km na południowy wschód od centrum miasta. Nazwane zostało na cześć Ataturka - pierwszego prezydenta Turcji. Rocznie obsługuje ok. 26 milionów pasażerów. Bezpośrednie loty na to lotnisko w Stambule są dostępne z lotniska w Warszawie.

 

Lotnisko Sabiha Gökçen (SAW) – międzynarodowe lotnisko położone na wschód od Stambułu w dystrykcie Kurtköy po azjatyckiej stronie, w pobliżu toru wyścigowego, 20 km od azjatyckiej części Stambułu i 45 km na wschód europejskiej granicy centrum miasta. Jest to drugie międzynarodowe lotnisko w Istambule, otwarte na początku 2001 roku, nosi imię pierwszej tureckiej pilotki bojowej Sabihy Gökçen. Ten port lotniczy cieszy się najwyższym standardem technologicznym i korzystają z niego tanie linie lotnicze, jak Germanwings, Norwegian, EasyJet, Sky Europe.

Komunikacja między lotniskami

Regularnie kursujący autobus Shuttle łączy lotnisko Stambuł-Atatürk z centrum miasta (dojazd: około 30-45 minut) i z Międzynarodowym Lotniskiem Sabiha Gökçen (dojazd: około 60-70 minut).

Stambuł

Widok na Bosfor
Fot. SXC

Pięknie położony na Bosforem Stambuł jest nie tylko największym miastem w Turcji, ale i jednym z największych na świecie – cała aglomeracja liczy około 10 mln mieszkańców. Dzisiejszy Stambuł jest głównym centrum finansowym Turcji, w którym swoje siedziby ma kilkadziesiąt banków, instytucji finansowych oraz giełd papierów wartościowych. To także kulturalne i naukowe centrum kraju. Na jego terenie siedziby ma pięć uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski, został założony w 1453 roku.

Stambuł to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że jest metropolią położoną na dwóch kontynentach, ale także ze względu na jego bogatą i wciąż żywą historię. Od ponad dwóch tysięcy lat jest jednym z najsłynniejszych centrów cywilizowanego świata. Był siedzibą bizantyjskich cesarzy i osmańskich sułtanów.

Turcja

turcja_01
Turcja to unikatowe zabytki islamu
Fot. Dreamstime

Turcja to kraj wielu twarzy, łączący w sobie orientalne korzenie z europejskością. Dzisiejsza Turcja to nie tylko wyjątkowo ciekawy dla turysty kraj, pełen starożytnych zabytków, piaszczystych plaż, egzotycznej przyrody i niezapomnianych krajobrazów, takich jak choćby Pamukkale, czy Kapadocja. Turcja jest jedną z dwudziestu najważniejszych gospodarek świata, znajdującą się w okresie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego. W największych miastach, tuż obok liczących tysiące lat zabytków, wyrastają nowoczesne wieżowce, a dzikie wybrzeża graniczą z prywatnymi plażami luksusowych, nadmorskich kurortów. Tutaj spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka tradycji zaklęta w zabytkach, sztuce oraz kulturze islamu, w ciekawy sposób łączy się ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Z takim nawarstwieniem różnych następujących po sobie cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy się chyba nigdzie w świecie.

Historia

Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, ale pierwsze zręby państwa powstały w XVI w p.n.e. w Kapadocji. Wybrzeże Morza Egejskiego znajdowało się natomiast pod wpływem ludów greckich z centrum w Troi. Smyrna, Efez, Milet i Halikarnas były ówczesnym centrum cywilizacji całej Anatolii. W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów. Panowaniu perskiemu w Azji Mniejszej położyła kres wyprawa Aleksandra Wielkiego (334-333 p.n.e.), dając zarazem początek okresowi hellenistycznemu. Na przełomie naszej ery dzisiejsza Turcja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Cesarz imperium - Konstantyn Wielki przeniósł stolicę nad Bosfor, do Bizancjum. Od tego czasu rozpowszechniło się chrześcijaństwo, stając się od IV w. oficjalną religią cesarstwa. Bizancjum, nazwane z czasem Konstantynopolem stało się natomiast centrum chrześcijaństwa wschodniego. Od VII do XI w. Cesarstwo Bizantyjskie musiało się zmagać z inwazją Arabów i stopniową islamizacją kraju, ale prawdziwym przeciwnikiem okazały się nadciągające od wschodu plemiona tureckie, które wkrótce opanowały prawie całą Azję Mniejszą. XIV w. to początek władzy Osmanów i podbój Półwyspu Bałkańskiego oraz ekspansja w kierunku chrześcijańskich państw Europy. Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. położyło ostateczny kres istnieniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto zostało stolicą imperium osmańskiego, a wspaniała Hagia Sophia, główna świątynia prawosławia, stała się meczetem. Okres największego rozkwitu imperium przypada na XVI w. - Turcja obejmowała wówczas znaczną cześć Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Jednak z końcem XVII w. państwo zaczęło stopniowo upadać.

Początkiem końca imperium była klęska wojsk tureckich pod Wiedniem w 1683 r., które uległy wojskom polskim pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Do ostatecznego upadku przyczyniły się trwające przez dziesiątki lat, wyniszczające wojny z Austrią, Rosją i walki wyzwoleńcze podbitych narodów. Nie pomogły reformy XIX w., a opowiedzenie się po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie światowej doprowadziło państwo osmańskie do ostatecznego upadku. Pozostałości kraju miały być podzielone pomiędzy okoliczne państwa chrześcijańskie. Turcję ocaliło ogólnonarodowe powstanie w 1919 r. pod wodzą legendarnego Atatürka, czyli Ojca Turków. Powstała wówczas nowa republika turecka ze stolicą w Ankarze, a kraj odciął się powoli od osmańskiej przeszłości i zainicjował daleko idące reformy mające na celu europeizację kraju, która trwa do dzisiaj.

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Stambułu. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety ze Stambuł.

Jeżeli planujesz podróż do Turcji, powinny Cię również zainteresować tanie loty z Warszawy do Stambułu lub bilety lotnicze Poznań Ławica Stambuł Istambuł.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Zurychu, Okazje na loty do Portugalii, Wycieczki na wyspy greckie, Okazje do Islandii, Pakiety w sierpniu, tanie bilety z Warszawy do Stuttgartu, tanie loty krajowe, odszkodowanie za opóźniony lot, Loty na Weekend z Katowic.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Torby, Torby dla dzieci, Torby na kółkach, Walizki i Walizki kabinowe.