przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do Nowego JorkuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Nowy Jork

Nowy_Jork_Times_Square
Nowy Jork
Fot. Tomas Fano

Nie ma na świecie drugiego miejsca, które w takim stopniu fascynuje różnorodnością kultur, spontanicznością mieszkańców, atmosferą i architekturą. „Miasto, które nigdy nie śpi”, „Big Apple”. Po prostu Nowy Jork!

W czym tkwi urok Nowego Jorku? Odpowiedź jest prosta - w jego skrajnościach. Potężna metropolia liczy ponad osiem milionów mieszkańców. Zamieszkują oni dzielnice, w których przepych i bogactwo przeplatają się z purytańską skromnością czy ubóstwem, a szklane drapacze chmur rzucają cień na stare, XVII i XIX wieczne kamienice. Nowy Jork to miasto zupełnie inne niż większość amerykańskich metropolii. Wystarczy wstąpić tu na chwilę, żeby się przekonać, że to miasto międzynarodowe.

 

Historia

W XVII wieku holenderscy osadnicy założyli tu osadę New Amsterdam (Nowy Amsterdam), której pierwszy gubernator, Peter Minuit, „odkupił” od Indian całą wyspę za garść "świecidełek" wartych około $24. Trudno się dziwić, że z taką historią Nowy Jork jest jednym z centrów finansowych współczesnego świata. W 1664 r. miasto zdobyli Anglicy i przemianowali je na Nowy Jork. Od tej pory metropolia stale rozwijała się, by w 1825 r., dzięki otwarciu kanału Erie umożliwiającego handel w głębi lądu, zacząć wyrastać na główną potęgę ekonomiczną kraju. W końcu XIX w. downtown Nowego Jorku stało się siedzibą wielkich bankierów. Przywieziona jako dar z Francji w 1886 r. Statua Wolności – dla wielu pokoleń emigrantów symbol nowego, lepszego życia – była świadkiem błyskawicznego powstawania na Manhattanie fantastycznych drapaczy chmur, które sprawiły, że Nowy Jork stał się miastem należącym już do następnego stulecia.

Minione stulecie nie było łatwe dla miasta. Kryzys lat trzydziestych, nieustanna wojna z ubóstwem i przestępczością, a w końcu tragedia 11 września 2001, gdy w wyniku ataku terrorystycznego zawaliły się świątynie współczesnego świata finansów i symbole miasta – World Trade Center. Tutaj też, na nowojorskiej giełdzie, najdobitniej można było obserwować symptomy kryzysu finansowego w 2008 roku.

Atrakcje

Dziś do największych atrakcji Nowego Jorku należą dzielnice w centrum Manhattanu: Chinatown i Lower East Side, skupiska artystyczne SoHo i TriBeCa, Greenwich i East Village. Całe miasto stanowi jakby ilustrowaną historię współczesnej sztuki architektonicznej. Muzea Metropolitan, Modern Art i niezliczone mniejsze galerie można zwiedzać tygodniami. Teatry, kina i różnorodne kluby są w stanie zadowolić nawet najwybredniejsze gusta.

Nowy Jork największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. Jest też najgęściej zaludnionym miejscem w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta przekracza 8 milionów (dane ze spisu w 2000 roku), powierzchnia wynosi 1214 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia ok. 10 tys. osób na km kwadratowy. Trudno tego nie dostrzec – nieskończona rzeka ludzi, która przepływa przez centrum miasta, robi na turystach niezapomniane wrażenie.

USA

usa
Amerykańskie drapacze chmur
Fot. SXC

USA dzięki swojej burzliwej historii oraz pozycji, jaką zajmuje na arenie światowej, jest krajem fascynującym dla każdego. Zwykło się mawiać, że to USA kulturowy, etniczny i obyczajowy "melting pot". Lecąc do USA musimy być świadomi, że stawiamy czoła krajowi pełnemu wyraźnych kontrastów. Z jednej strony bezkresne krajobrazy prerii, gór i wybrzeży na zachodzie, a z drugiej las wieżowców Manhattanu, rozciągnięta po horyzont siatka autostrad i zabudowań wielkiego megalopolis na wschodzie.

Dla wielu, spośród ponad 300 mln Amerykanów, ich ojczyzna jest spełnieniem marzeń o dostatnim życiu. Potomkowie imigrantów z całego świata wierzą, że każdy może tu zrobić błyskotliwą karierę "od pucybuta do milionera". Wydaje się jednak, że "American Dream" z upływem lat odszedł do historii. Nietrudno spotkać osoby, których sen o wielkiej Ameryce prysnął jak mydlana bańka. Trudno też zapomnieć, że dla milionów ludzi na całym świecie USA budzi skojarzenia jedynie z militarnym mocarstwem.

 

Wydaje się, że wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych nadal pobrzmiewają echa rozpoczętego w XV wieku procesu kolonizacji, zdobywania dzikiego zachodu oraz Wojny o Niepodległość pomiędzy Wielką Brytanią i jej trzynastoma koloniami. 4 lipca - dzień upamiętniający podpisanie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 r., to wciąż najważniejsze święto w roku dla każdego Amerykanina.

Ameryka ma dwa oblicza. Pierwsze to romantyczny wizerunek kraju, który jest światową potęgą gospodarczą, kulturalną i militarną. Wciąż powracają wspomnienia bohaterów wojny secesyjnej czy dzielnych szeryfów, którzy sprawiedliwością i zdecydowaniem stawiali czoła bezprawiu. Ten wizerunek, głównie za sprawą filmowej potęgi Hollywood, już na stałe utrwalił się w wyobraźni ludzi na całym świecie. Drugą twarz USA przecinają blizny długotrwałej walki z dyskryminacją rasową, która trwała niemal do lat 60. XX (a wielu uważa, że trwa nadal) i niemal całkowitego wyniszczenia kultury Indian. Prawdziwe oblicze kraju niewiele ma wspólnego z kadrem filmowym. Problemy społeczne i ekonomiczne są największym wyzwaniem dzisiejszej Ameryki.

USA to kraj wolnych ludzi i nieograniczonych możliwości, a jednocześnie wszechobecnych regulacji prawnych, które dotyczą niejednokrotnie paradoksalnych aspektów życia. Dla podróżnych Ameryka nie jest już tak odległa jak niegdyś. Dla wielu tani lot przez ocean to coraz częściej rutyna. Stany Zjednoczone są piękne i odstręczające zarazem. Może właśnie dlatego promieniują energicznym magnetyzmem na cały świat, przyciągając co roku do "nowego świata" coraz większą liczbę turystów, którzy wiedzą, że cokolwiek powiedzieliby o USA będzie prawdą.

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Nowego Jorku. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Nowego Jorku.

Jeżeli planujesz podróż do USA, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Krakowa do Nowego Jorku, bilety lotnicze Nowy Jork La Guardia lub tanie loty z Krakowa do Seattle.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Miami do Nowego Jorku i z Krakowa do Chicago.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Barcelony, Okazje na loty z Warszawy, Okazje do Skandynawii, Pakiety w marcu, Pakiety w kwietniu, połączenia z Warszawy do Lizbony, bilety lotnicze Los Angeles, krajowe bilety lotnicze, odszkodowanie za opóźniony lot, z Berlina do Usa.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Plecaki i torby foto, Kosmetyczki dla dzieci, Torby na laptopa i Torby sportowe.