przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do HamburgaOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Hamburg

hamburg_noca
Hamburg nocą
Fot. sxc.hu

Hamburg to drugie co do wielkości miasto Niemiec i jednocześnie uznawane za najpiękniejsze w kraju. Dziś kojarzy się z wolnością i niczym nie skrępowaną zabawą – a to za sprawą sławnej (być może bardziej niesławnej) dzielnicy Reeperbahnu. Ale dla turysty Hamburg ma znacznie więcej do zaoferowania: jest położony między jeziorami, a jego życie kulturalne jest co najmniej tak samo kwitnące, jak ulice i miejskie ogrody. Hamburg to ogrom zieleni - władze miejskie przyjęły zasadę, że co roku sadzi się tu dwa tysiące nowych drzew. Tylko trzecia część powierzchni metropolii jest zabudowana - reszta to parki, jeziora i kanały o brzegach obsadzonych drzewami. Co ciekawe Hamburg posiada więcej mostów niż Wenecja. Miasto jest wyjątkowo przyjazne dla rowerzystów, ale jeżdżąc po kilometrach ścieżek rowerowych trudno jednocześnie uwierzyć, że to jedno z największych miast przemysłowych Niemiec (drugie co do wielkości po Berlinie).

Historia

Hamburg ogromnie ucierpiał na przestrzeni wieków. Większość zabytków najstarszej części Hamburga spłonęła w wielkim pożarze w roku 1842. Podczas II wojny światowej Hamburg był pierwszym miastem na drodze bombowców lecących z Anglii przez Morze Północne nad centrum Niemiec i z tej racji był często atakowany. 28 lipca 1943 roku nad portem przeszła burza ogniowa. Na miasto spadły tony bomb zapalających, a 21 km kwadratowych zabytkowego centrum miasta spłonęło doszczętnie - temperatura sięgała powyżej 1500 °C topiąc cegły, cement, szkło i ulice. Tej nocy zginęło ponad 42 tys. cywilów.

Dziś Hamburg jest ważnym ośrodkiem mass mediów, olbrzymim portem morskim, kolebką wielu ruchów radykalnych oraz siedzibą najnowszego pokolenia klasy kupieckiej, sięgającej swymi korzeniami wiele stuleci wstecz. Już od 1459 roku (oficjalnie od 1770 r.) Hamburg osiadał status miasta-państwa cieszącego się swobodą handlu i polityki. Książęta i królowie nie mieszali się w jego sprawy. Do dziś miasto posiada oficjalny tytuł Freie und Hansestadt – wolnego miasta hanzeatyckiego.

Atrakcje

Hamburg jest miastem młodym, nowoczesnym, przyjaznym i kosmopolitycznym i pełnym kontrastów. Z jednej strony barwna i zarazem najbiedniejsza dzielnica St. Pauli, wraz z ulicą Reeperbahn - zaywaną najbardziej grzeszną milą na świecie; z drugiej strony porządna i bogata dzielnica Blankenese ze swoimi niezliczonymi willami i pięknymi, pełnymi romantyzmu widokami ze zbocza Łaby i położonych poniżej plaż.

Niemcy

Klasyczne niemieckie kamieniczki
Fot. SXC

Niemcy to kraj o wyjątkowej historii. Wywarł on ogromny wpływ na całą cywilizację europejską i jednocześnie kraj, który niemal przyczynił się do jej upadku. Ale na szczęście ślady II wojny światowej są coraz mniej widoczne – również te psychologiczne, socjalne i polityczne. Do dzisiejszego dnia trwają także skutki integracji Niemiec – mur berliński runął przecież niedawno bo 9 listopada 1989 r.

Ale współczesne Niemcy prawdopodobnie odbiegają od standardowego wyobrażenia o nich. Dziś kraj ten to nowoczesne miasta z architektonicznymi perełkami, ogromnymi pasażami handlowymi i nieustającym nocnym życiem. To potęga przemysłowa słynąca ze sprawności swojej gospodarki i jednocześnie kraj, który na nowo czerpie ze skarbnicy swojej kultury – to stąd wywodzi się ośmiu laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatnim jest Günter Grass, którego „Blaszany bębenek” znany jest na całym świecie. Być może dlatego Niemcy zajmują drugie miejsce w świecie w w produkcji książek. Trudno nie podziwiać także ogromnej ilości muzeów i znanych na całym świecie galerii sztuki - istnieje tu ponad 2000 muzeów krajowych, regionalnych i miejskich, a poza tym liczne skarbce i muzea diecezjalne, pałacowe czy skanseny.

Nieporównywalny z niczym jest wkład niemieckich kompozytorów w światowe dziedzictwo. Tu urodzili się i tworzyli tacy geniusze tacy jak Jan Sebastian Bach czy Ludwik van Beethoven. Do dziś w salach koncertowych całego świata wykonywane są utwory Telemanna, koncerty Händla, pieśni Schumanna czy symfonie Brahmsa a życie muzyczne kraju rozkwita.

Niemcy to także charakterystyczne, piękne miasteczka z zabudowaniami z muru pruskiego, tradycyjna kuchnia i festyny, fascynujące krajobrazy i zabytki światowej klasy: zamki, pałace i klasztory będące uosobieniem niemieckiego romantyzmu. Mekką turystyczną Niemiec jest Ren, a dokładniej jego romantyczny odcinek między Moguncją a Kolonią ale trudno się oprzeć także wybrzeżom Bałtyku, piaszczystym wyspom na Morzu Północnym czy jeziorom Pojezierza Meklemburskiego i oczywiście Alpom.

Dzisiejsze Niemcy to kraj wielonarodowościowy i wielokulturowy. Niemal w każdym mieście są restauracje i kawiarnie włoskie, chińskie, greckie, tureckie. Ponad 7 milionów mieszkańców kraju to cudzoziemcy. Co trzeci mieszkaniec Stuttgartu, co czwarty Frankfurtu nad Menem to obcokrajowiec.

 

Zobacz promocje na tanie loty do Hamburga. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Hamburga.

Jeżeli planujesz podróż do Niemiec, koniecznie sprawdź też tanie loty z Katowic do Dortmundu, bilety lotnicze do Frankfurtu lub tanie loty z Poznania do Frankfurtu.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Wrocławia do Hamburga i z Warszawy do Hahn.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Aten, Okazje na loty z Katowic, Okazje na loty do Włoch, Okazje na południe, Okazje na Cypr, najtańsze bilety z Krakowa do Tel Avivu, bilety lotnicze do Berlina, wyszukiwarka tanich lotów, odszkodowanie za opóźniony lot, na Weekend z Katowic.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Saszetki i portfele, Torby dla dzieci, Plecaki na kółkach, Przewodniki, mapy, książki i Walizki twarde małe.