Społeczność Podróżników

Loty do Sztokholmu

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Szwecji > Loty do Sztokholmu > Zwiedzanie


Co warto zwiedzić w Sztokholmie

Stockholm
Sztokholm nocą
Fot. sxc.hu

Stare Miasto

Gamla Stan (Stare Miasto) obejmuje swym zasięgiem 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg. Miejscowość do dziś zachowała swój średniowieczny wygląd i klimat, jest atrakcją dla koneserów sztuki, ma niemal niezliczoną liczbę zabytków architektury, które trzeba zobaczyć, aby poczuć ducha odległej epoki. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, warto odkrywać pozostałości starych fortyfikacji i warsztatów.

Plac główny – Stortorget

Przylega do niego wyjątkowy gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla.

Storkyrkan

Gotycka katedra jest najstarszą budowlą na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra jest miejscem uroczystości i koronacji królewskich. Wnętrze zachwyca wysokimi sklepieniami łukowymi oraz wspaniałymi organami. Kościół słynie z organizowanych koncertów muzyki dawnej i organowej.

Pałac Królewski

Kungliga Slottet (Pałac Królewski) został wzniesiony w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej - dużą atrakcją jest uroczysta zmiana warty. W Pałacu znajduje się łącznie 608 komnat. Jednym z najbardziej interesujących pomieszczeń jest gabinet króla Oskara II, w którym nie tknięto nic od czasu jego śmierci w 1907 r. W Pałacu trzeba także zobaczyć skarbiec, gdzie prezentowane są m.in. insygnia władzy królewskiej.

Wyspa Magnatów

Zakątki i wyspę, na której leży Stare Miasto, ozdabia Riddarhuset - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie leży jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce - Ridderholms Kyrkan, kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Muzea

Będąc w stolicy Szwecji, warto zobaczyć zbiory Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu oraz Muzeum Miejskie, które pozwalają cofnąć się w czasie i poczuć klimat epoki średniowiecza. Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje jedną z lepszych kolekcji dzieł sztuki XX w. np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Junibacken - znajdujące się na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości Astrid Lindgren. To ogromny plac zabaw i prawdziwy raj dla najmłodszych. Na wyspie Djurgarden mieści się najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu. Autor pomysłu Artur Hazelius pod koniec XIX wieku postanowił ocalić tradycyjny szwedzki styl życia. Dzięki czemu dziś możemy spacerować pośród około 150 domków pogrupowanych w małe miasteczka i zobaczyć na własne oczy tradycyjną pracę szewca, dmuchaczy szkła i garncarzy. Vasamuseet - Muzeum Okrętu „Waza” kryje w sobie eksponat będący pamiątką dawnej świetności Szwecji. Warto zobaczyć zrekonstruowany okręt „Waza”, który powstał na początku XVII w., w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, z inicjatywy Gustawa II Adolfa. Ten wyjątkowy galeon ze złoconą rufą, ozdobiony siedmiuset rzeźbami, w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs wyruszył w 1628 r., kiedy to z powodu silnego wiatru zatonął wraz z załogą. W roku 1956 archeolog Anders Frazen odnalazł wrak i rozpoczął prace wydobycia go z dna morza. Od 1961 przez kolejne 30 lat trwała jego rekonstrukcja.

Pałac Drottningholm

Pałac Drottningholm (dosłownie „Wysepka Królowej”) należy do grona najlepiej zachowanych pałaców szwedzkich zbudowanych w XVII wieku. Jego piękno doceniło UNESCO, decydując się w 1991 na wpisanie go na swoją Listę Światowego Dziedzictwa jako jeden z pierwszych obiektów ze Szwecji. Architektura pałacu opiera się głównie na stylu wypracowanym w renesansie, ale łączy w sobie również inne (np. barokowy angielski ogród wokół dworu oraz chiński pawilon). Aktualnie pałac jest rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej, dla której prywatnych celów zarezerwowano całe południowe skrzydło. Reszta pałacu oraz ogrody są otwarte dla zwiedzających.

Metro

Sztokholmskie metro to najdłuższa na świecie galeria sztuki. Większość z 99 stacji została ozdobiona malowidłami, przemieniającymi zwyczajne hale biletowe, sufity i ściany w kolorowe mozaiki, będące ciekawymi dziełami sztuki współczesnej.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Loty do Sztokholmu

Szwecja w pigułce

 • Oficjalna nazwaKrólestwo Szwecji (Konungariket Sverige)
 • UstrójMonarchia konstytucyjna
 • StolicaSztokholm
 • Używane językiszwedzki
 • Walutakorona szwedzka (SEK)
 • Ludność9 196 227
 • Powierzchnia kraju449 964 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: (0-046 8) 50 57 50 00, telefon alarmowy: 112
 • DokumentyOd czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zniesiono konieczność spełnienia dodatkowych wymogów przy podróży do Holandii. Aktualnie wystarczy wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym.
 • KlimatSzwecja jest położona w strefie klimatycznej umiarkowanej. Na północy kraju temperatury w zimie mogą być bardzo niskie.
 • KulturaSzwedzi są narodem pracowitym. Ceni się tu punktualność i solidność. Obyczaje w Szwecji nie są mimo to takie surowe. Szwecja uchodzi za ojczyznę naturyzmu: niedawno otwarto tu nawet specjalny hotel dla jego miłośników. Szwedzi podchodzą bardzo swobodnie do spraw intymnych. Wielu z nich deklaruje także ateizm.
 • BezpieczeństwoSzwecja jest bezpiecznym krajem. Najczęściej popełniane przestępstwa to kradzież kieszonkowa. Będąc w Szwecji, nie trzeba się obawiać ataków terrorystycznych.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5992)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej