Społeczność Podróżników

Loty do Splitu

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Chorwacji > Loty do Splitu > Zwiedzanie


Co warto zwiedzić w Splicie

Pałac Dioklecjana

Ten największy i najsłynniejszy zabytek miasta, dziś istnieje już tylko w szczątkowej formie. Z wielokrotnie rozbieranej i niszczonej rezydencji, zbudowanej przez Dioklecjana na przełomie III i IV wieku, gdzie chciał on osiąść po abdykacji, przetrwały jedynie północna brama pałacowa – Złota Brama, westybul, perystyl (obecnie teatr), mauzoleum, przebudowane w VIII wieku na katedrę z dzwonnicą (dobudowaną w późniejszym czasie), świątynia Jowisza (przebudowana w VIII wieku na baptysterium) i ruiny komnat cesarskich. Czytaj więcej.

Perystyl i katedra

Najlepiej zachowaną częścią pałacu Dioklecjana jest perystyl - malowniczy dziedziniec otoczony dwoma rzędami korynckich kolumn. Na jego południowym krańcu znajduje się niewielki czworoboczny przedsionek, zwany westybulem, prowadzący kiedyś do dworskich komnat. Po śmierci Dioklecjana mieścił się tu grobowiec cesarza i jego mauzoleum w formie ośmioboku. Pod koniec VII w. przebudowano go, wznosząc na nim kościół św. Marii, później katedrę na planie ośmiokąta, popularnie, od  imienia patrona miasta, nazywaną katedrą Św. Dujama. Wraz ze zmianami w architekturze świątynia zatraciła swój pierwotny wygląd. Wyposażenie wnętrza jest prawdziwą mieszanką stylów: romanizm przeplata się z gotykiem, gotyk z renesansem, ten zaś z barokiem. Podziw wzbudzają tutejsze wspaniałe rzeźby i obrazy. Jedną z głównych atrakcji katedralnych jest skarbiec gromadzący m.in. cenne rękopisy i starodruki, bogato zdobione szaty liturgiczne, wyroby ze złota i srebra.

Zwieńczeniem katedry jest wysoka na pięć pięter i ponad 61 metrów dzwonnica z białego kamienia, widoczna prawie z każdego miejsca w Splicie. Była ona budowana przez wiele lat, od XIII do XVII w. Nie był to jednak sukces budowniczych. W końcu XVIII w. została rozebrana, z uwagi na pogłębiający się przechył, i odbudowana w 1908 r. Na wieżę warto wejść, by podziwiać rozległy widok na starówkę i Split.

Mury obronne

To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Splitu. Najbardziej imponujące mury wschodnie, z których część w przedziwny i niepowtarzalny sposób została zaadaptowana na cele mieszkalne. Ale uwagę turystów skupiają przede wszystkim trzy bramy miejskie. Najpiękniejszą jest Brama Złota, zwana też północną. Kiedyś prowadził przez nią trakt do Salony. We wczesnym średniowieczu na fundamentach bramy zbudowano kopułę kościółka św. Marcina. Bardzo podobna w formie, lecz mniej okazała jest brama wschodnia, czyli Srebrna. Piętro zdobią nisze i cztery otwory okienne, a z istniejących niegdyś dwu ośmiokątnych wieżyczek ocalała jedynie dolna kondygnacja. W niezłym stanie zachowała się również Brama Żelazna z romańską wieżą i dzwonnicą. W średniowieczu wiodła przez nią najbardziej uczęszczana droga poza mury.

Plac Narodni trg

Pod względem architektonicznym najciekawszą ozdobą placu jest ratusz z loggią, zbudowany w 1443 r. w stylu gotyku weneckiego, dziś mieszczący Muzeum Etnograficzne. Warto zwrócić również uwagę na bogato zdobione mieszczańskie pałace, przede wszystkim na późnogotycki XV-wieczny pałacyk Papalić, położony przy uliczce o tej samej nazwie, mieszczący Muzeum Miejskie, a także pałace Tartaglia oraz Milesi będący siedzibą Muzeum Morskiego. Godna podziwu jest także stojąca naprzeciwko baszta Hrvojeva kula, wzniesiona przez Wenecjan w XV w.

Muzea

Jednym z najciekawszych muzeów Splitu jest Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, gdzie zgromadzono przede wszystkim eksponaty z okresu średniowiecza: broń, sprzęty domowe używane przed wiekami, wyroby ozdobne, monety. Ekspozycję o podobnej tematyce, ale dotyczącą innych epok, ma także Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać m.in.: bardzo ciekawe znaleziska z pobliskiej Salony, cenne kolekcje helleńskiej ceramiki i wyroby ze szkła pamiętające czasy rzymskie. Na placu Narodni trg znajduje się także  Muzeum Etnograficzne ze zbiorami strojów ludowych, miejscowego rzemiosła i rękodzieła oraz kolekcją instrumentów muzycznych . W Muzeum Miejskim natomiast prezentowana jest historia Splitu - także ta najnowsza.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Loty do Splitu

Chorwacja w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Chorwacji
 • UstrójRepublika semiprezydencka
 • StolicaZagrzeb
 • Używane językichorwacki
 • Walutakuna chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lipa
 • Ludność4 437 460
 • Powierzchnia kraju56 542 km²
 • Ważne telefonyCentrum Dyżurne 112, policja 92, straż pożarna 93, pogotowie 94, pomoc drogowa 987, ambasada RP (003851) 489-94-44
 • Dokumentypaszport ważny co najmniej 90 dni
 • Klimatśródziemnomorski na wybrzeżu, kontynentalny w głębi kraju
 • KulturaWielowiekowy brak własnego państwa w Chorwacji w dużej części przyczynił się do zachowania tradycyjnej kultury ludowej. Z drugiej strony trwały ślad w kulturze pozostawiła wielowiekowa przynależność Chorwacji do innych państw, przede wszystkim Austro - Węgier
 • BezpieczeństwoChorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5835)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej