Treść strony

zwiedzanie-splitu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do SplituOrientacyjna cena za lot w dwie strony

  • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 352Wybierz
  • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 360Wybierz
  • Lublin (LUZ)od 383Wybierz
  • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 493Wybierz
  • Kraków (KRK) Baliceod 505Wybierz
  • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 515Wybierz
  • Wrocław (WRO) Strachowiceod 566Wybierz
  • Poznań (POZ) Ławicaod 588Wybierz
  • Praga (PRG) Ruzyne Int. Apt.od 640Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Splitu

Znajdź nas w social mediach

Pałac Dioklecjana

Ten największy i najsłynniejszy zabytek miasta, dziś istnieje już tylko w szczątkowej formie. Z wielokrotnie rozbieranej i niszczonej rezydencji, zbudowanej przez Dioklecjana na przełomie III i IV wieku, gdzie chciał on osiąść po abdykacji, przetrwały jedynie północna brama pałacowa – Złota Brama, westybul, perystyl (obecnie teatr), mauzoleum, przebudowane w VIII wieku na katedrę z dzwonnicą (dobudowaną w późniejszym czasie), świątynia Jowisza (przebudowana w VIII wieku na baptysterium) i ruiny komnat cesarskich. Czytaj więcej.

Perystyl i katedra

Najlepiej zachowaną częścią pałacu Dioklecjana jest perystyl - malowniczy dziedziniec otoczony dwoma rzędami korynckich kolumn. Na jego południowym krańcu znajduje się niewielki czworoboczny przedsionek, zwany westybulem, prowadzący kiedyś do dworskich komnat. Po śmierci Dioklecjana mieścił się tu grobowiec cesarza i jego mauzoleum w formie ośmioboku. Pod koniec VII w. przebudowano go, wznosząc na nim kościół św. Marii, później katedrę na planie ośmiokąta, popularnie, od  imienia patrona miasta, nazywaną katedrą Św. Dujama. Wraz ze zmianami w architekturze świątynia zatraciła swój pierwotny wygląd. Wyposażenie wnętrza jest prawdziwą mieszanką stylów: romanizm przeplata się z gotykiem, gotyk z renesansem, ten zaś z barokiem. Podziw wzbudzają tutejsze wspaniałe rzeźby i obrazy. Jedną z głównych atrakcji katedralnych jest skarbiec gromadzący m.in. cenne rękopisy i starodruki, bogato zdobione szaty liturgiczne, wyroby ze złota i srebra.

Zwieńczeniem katedry jest wysoka na pięć pięter i ponad 61 metrów dzwonnica z białego kamienia, widoczna prawie z każdego miejsca w Splicie. Była ona budowana przez wiele lat, od XIII do XVII w. Nie był to jednak sukces budowniczych. W końcu XVIII w. została rozebrana, z uwagi na pogłębiający się przechył, i odbudowana w 1908 r. Na wieżę warto wejść, by podziwiać rozległy widok na starówkę i Split.

Mury obronne

To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Splitu. Najbardziej imponujące mury wschodnie, z których część w przedziwny i niepowtarzalny sposób została zaadaptowana na cele mieszkalne. Ale uwagę turystów skupiają przede wszystkim trzy bramy miejskie. Najpiękniejszą jest Brama Złota, zwana też północną. Kiedyś prowadził przez nią trakt do Salony. We wczesnym średniowieczu na fundamentach bramy zbudowano kopułę kościółka św. Marcina. Bardzo podobna w formie, lecz mniej okazała jest brama wschodnia, czyli Srebrna. Piętro zdobią nisze i cztery otwory okienne, a z istniejących niegdyś dwu ośmiokątnych wieżyczek ocalała jedynie dolna kondygnacja. W niezłym stanie zachowała się również Brama Żelazna z romańską wieżą i dzwonnicą. W średniowieczu wiodła przez nią najbardziej uczęszczana droga poza mury.

Plac Narodni trg

Pod względem architektonicznym najciekawszą ozdobą placu jest ratusz z loggią, zbudowany w 1443 r. w stylu gotyku weneckiego, dziś mieszczący Muzeum Etnograficzne. Warto zwrócić również uwagę na bogato zdobione mieszczańskie pałace, przede wszystkim na późnogotycki XV-wieczny pałacyk Papalić, położony przy uliczce o tej samej nazwie, mieszczący Muzeum Miejskie, a także pałace Tartaglia oraz Milesi będący siedzibą Muzeum Morskiego. Godna podziwu jest także stojąca naprzeciwko baszta Hrvojeva kula, wzniesiona przez Wenecjan w XV w.

Muzea

Jednym z najciekawszych muzeów Splitu jest Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, gdzie zgromadzono przede wszystkim eksponaty z okresu średniowiecza: broń, sprzęty domowe używane przed wiekami, wyroby ozdobne, monety. Ekspozycję o podobnej tematyce, ale dotyczącą innych epok, ma także Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać m.in.: bardzo ciekawe znaleziska z pobliskiej Salony, cenne kolekcje helleńskiej ceramiki i wyroby ze szkła pamiętające czasy rzymskie. Na placu Narodni trg znajduje się także  Muzeum Etnograficzne ze zbiorami strojów ludowych, miejscowego rzemiosła i rękodzieła oraz kolekcją instrumentów muzycznych . W Muzeum Miejskim natomiast prezentowana jest historia Splitu - także ta najnowsza.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 116 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź