Treść strony

zwiedzanie-serbii

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do SerbiiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

  • Belgrad (BEG) Nikola Tesla Apt.od 509Wybierz
  • Nis (INI) Ni Constantine the Great Airportod 3231Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Serbii

Znajdź nas w social mediach

Cerkiew_sw._Sawy
Cerkiew świętego Sawy w Belgradzie
Fot. sxc.hu

Nowy Sad

Drugie co do wielkości miasto Serbii, stolica ważnego dla kraju regionu Wojwodina. To nowoczesny ośrodek miejski, który może pochwalić się wartościowymi zabytkami, spośród których do najważniejszych należą: udostępniona do zwiedzania twierdza wzniesiona w latach 1699-1780 za panowania austro-węgierskich Habsburgów, kilka muzeów wartych odwiedzenia (muzeum malarstwa, archeologiczne oraz historyczne), galerie, ratusz oraz Teatr Narodowy.

Lepenski Vir

Jedna z najstarszych ludzkich osad na świecie, obecnie najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie Serbii – historia tej mezolitycznej osady sięga około 7000 roku p. n. e. W dawnych czasach miejsce to stanowiło centralną, dość dużą osadę otoczoną licznymi satelickimi ośrodkami mniejszej wielkości. Szczytowy okres rozwoju tego regionalnego centrum przypada na lata 5300 – 4800 przed nasza erą, oryginalna architektura i znalezione rzeźby świadczą natomiast o wysokim poziomie kultury zamieszkałych w tym miejscu pierwotnych Europejczyków, wysokim stopniu rozwoju ich religii, struktur społecznych i sztuki. Początek eksploracji stanowiska przez archeologów przypada na lata 60. XX wieku, lecz dopiero po kilku latach  wykopalisk naukowcy w pełni zdali sobie sprawę z doniosłości swoich odkryć. Na początku lat 70. XX wieku całość odsłoniętych zabudowań przeniesiono niemal 30 metrów wyżej, a samo stanowisko zostało zatopione przez wody sztucznego zbiornika wodnego.

Monastyr  Sopocany

Zespół zabudowań przynależnych do prawosławnego zakonu, umiejscowiony w południowej części Serbii. Najważniejszą i najbardziej wartościową częścią monastyru jest pochodząca z XIII wieku Cerkiew pw. Trójcy Świętej ufundowana przez króla Stefana Urosza. W jej wnętrzu znajdują się freski pochodzące z lat 1263–1268, które przedstawiają sceny religijne i historyczne, w przedniej - późniejszej pod względem chronologicznym części kościoła znajdują się młodsze, lecz również cenne malowidła ścienne z lat 1338–1346. W 1979 roku cerkiew oraz kilka innych, okolicznych obiektów wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr Studenica

Położony w centralnej Serbii monastyr w Stucenicy jest jednym z najpiękniejszych w tym kraju, już w 1986 roku został dostrzeżony przez społeczność międzynarodową i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w celu jego ochrony. We wnętrzach świątyń podziwić można kolekcję oryginalnych fresków w stylu bizantyjskim z XIII i XIV wieku. Stucenica stanowiła w średniowieczu religijne, polityczne i kulturalne centrum ówczesnej Serbii, a tutejsze cerkwie były najważniejszymi prawosławnymi świątyniami kraju. Niestety znaczna cześć wyposażenia i dokumentów, jakie były przechowywane w monastyrze, została zniszczona bezpowrotnie w wyniku trzęsienia ziemi w XVII wieku. W obrębie klasztoru znajduje się kilka cerkwi z różnych okresów, a także zabudowania gospodarskie i dawne siedziby zakonników. Wyjątkowo pięknie monastyr prezentuje się z lotu ptaka.

Felix Romuliana

Kompleks potężnych zabudowań z czasów rzymskich, zlokalizowany w pobliżu serbskiego miasta Gamzigrad. W przeszłości archeologowie podejrzewali, że odsłonięte zabudowania były fragmentem ważnej warowni obronnej na co wskazywały liczne wieże oraz sama wielkość założenia. Bardziej wnikliwe badania pozwoliły jednak dowieść, że miejsce to w starożytności pełniło funkcję nie obozu wojskowego, lecz cesarskiego pałacu. Wykopaliska w tym miejscu prowadzone były od roku 1953, a ich efektem jest odkrycie większej części zabudowań oraz licznych artefaktów. Pałac powstał w czasach tetrarchii i został wzniesiony przez zięcia Dioklecjana, cesarza Galeriusza, w miejscu jego urodzenia. Pałąc przetrwał do V wieku, kiedy to został splądrowany podczas najazdu Hunów. W 2007 roku zespół architektoniczny Felix Romuliana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nisz

Trzecie co do wielkości miasto Serbii, położone nad rzeką Niszawą, słynące przede wszystkim z bogatej historii za czasów rzymskich (urodził się tutaj m. in. cesarz Konstantyn Wielki). Turyści odwiedzający to miasto mogą zapoznać się z jego wielowiekową historią i zwiedzić Wieżę Czaszek, która jest hołdem dla tutejszych powstańców z XIX wieku, a także pozostałości po dawnym obozie koncentracyjnym i wojenne pomniki. Poza tym do dyspozycji odwiedzających zostały oddane dawne termy rzymskie, pozostałości willi i antyczna wieża ciśnień. Część Niszu obecnie pełni funkcje uzdrowiskowe, więc podczas pobytu skorzystać można również z jego leczniczych właściwości.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!13 ofert od 365 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 116 Sprawdź