1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
przelot złożony

tel. 61 6429 407

pn-pt 9-20, sob 10-14, ndz 17-21

Loty do MonachiumCena za lot w dwie stronyZwiedzanie Monachium

Monachium_nowy_ratusz
Nowy ratusz w Monachium
Fot. sxc.hu

Marienplatz

Centralny plac w mieście Marienplatz to główny węzeł sieci metra (U-Bahn) i ulubione miejsce spotkań młodych monachijczyków. Ale o godz. 11:00 i 12:00 plac zapełnia się turystami, ponieważ na zegarze ratusza uruchamiane są wtedy marionetki kuranta. Przedstawiają dwie sceny upamiętniające historyczne wydarzenia, które rozegrały się w tym miejscu: ślub Wilhelma V z Renatą von Lothringen w 1568 r. oraz Schäfflertanz (pierwszy taniec bednarzy) z 1517 roku. Taniec wykonano po raz pierwszy, by podnieść na duchu ludzi w czasie szalejącej wówczas epidemii dżumy.

Nowy Ratusz i Stary Ratusz

Nowy, negogotycki Ratusz z końca XIX w., mimo że nie przedstawia szczególnych walorów architektonicznych ma ogromną zaletę - z jego wieży można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Tuż obok stoi gotycka wieża Starego Ratusza – rekonstrukcja XV-wiecznej budowli, którą strawił ogień wywołanu uderzeniem pioruna. Obecnie mieści się tu Muzeum Zabawek.

Kościół św. Piotra

Stojący na niewielkim wzniesieniu Peterskirche - znany w Monachium jako Alter Peter, tj. Stary Piotr, to najstarsza świątynia w obrębie staromiejskich murów. Warto wejść do środka by podziwiać oryginalny ołtarz główny. To wspólne dzieło rzeźbiarza Erasmusa Grassera i malarza Jana Polonusa, czołowych monachijskich artystów późnego gotyku, podzielono na części i rozlokowano w całym prezbiterium, gdzie centralne miejsce zajmuje posąg św. Piotra, wykonany w fantazyjnym, rokokowym stylu.

Frauenkirche

Kościół NMP, zwany też katedrą to symbol Monachium. Jego wieże zwieńczone miedzianymi kopułami górują nad horyzontem miasta. Wnętrze kościoła, oprócz wielu dzieł sztuki sakralnej szczyci się pięknymi witrażami w kaplicach okalających prezbiterium. Na szczególną uwagę zasługują witraże z centralnie położonej Sakramentskapelle (kaplica Najświętszego Sakramentu).

Stara i Nowa Pinakoteka

Stara Pinakoteka to jedna z największych galerii sztuki w Europie, ze znakomitą kolekcją malarstwa, od czternastego po osiemnasty wiek. Zbiór mieści się w budynku stylizowanym na renesansowy pałac florencki. Stara Pinakoteka graniczy bezpośrednio od północy z Neue Pinakothek (Nowa Pinakoteka), gdzie umieszczono XVIII- i XIX-wieczne malarstwo oraz rzeźbę. Obejrzeć tu można interesujące dzieła z okresu klasycyzmu, romantyzmu i realizmu. Niewątpliwą ozdobą kolekcji jest jedna z wersji „Słoneczników” van Gogha i „Wieś bretońska” Gauguina.

Schwabing

Na północ od śródmieścia Monachium leży stylowa dzielnica Schwabing. W czasach cesarstwa niemieckiego i republiki weimarskiej Schwabing uważany był za główną siedzibę niemieckiej bohemy. Dziś oprócz zabytków to miejsce przyciąga turystów unikalnymi i ekskluzywnymi sklepami, barami, restauracjami i kawiarniami, w których przez całą dobę tętni życie.

Oktoberfest

Monachijskie święto Oktoberfest początek bierze z uroczystości zaślubin bawarskiego następcy tronu, księcia Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) z Teresą, księżniczką Saxe-Hildburghausen. Ślub odbył się 17 X 1810 r. Na błoniach, zwanych dzisiaj od imienia księżniczki Theresienwiese, urządzono ogromny festyn. Zyskał on taką popularność, że od tamtej pory organizowano go corocznie. Dzisiejszy Oktoberfest to wielkie święto piwoszy. Spożycie piwa w tym czasie przekracza 50 tys. hektolitrów. Wbrew nazwie Oktoberfest (niem. październikowe święto) w rzeczywistości zaczyna się we wrześniu, trwa zawsze 16 dni i kończy się w pierwszą niedzielę października. Na święto piwa przybywa co roku około 7 mln ludzi. Ponad 70% z nich pochodzi z Bawarii i najbliższej okolicy, pozostali to goście z całego świata.

Rezydencja Królewska

Rezydencja w Monachium należała do dynastii Wittelsbachów. To jeden z najstarszych królewskich rodów w Niemczech, a ich przedstawiciele panowali m.in. w Bawarii. Pierwsza posiadłość została zbudowana w tym miejscu jeszcze w 1385 roku jako niewielki zamek otoczony fosą. Dopiero z początkiem XVI wieku zyskała jednak na znaczeniu jako siedziba książąt i królów. Wówczas także rozpoczęły się przebudowy rezydencji. Kształt zbliżony do ostatecznego rezydencja otrzymała właściwie dopiero na początku XIX wieku. Aktualnie jest to największy zespół pałacowy w Niemczech znajdujący się w obrębie miasta. Składa się ze 130 komnat, a najważniejsze z nich to Sale Nibelungów, Złota Sala i Sala Kamienna. Koniecznie trzeba też obejrzeć tzw. Komnaty Elektorskie. Najcenniejsze pokoje wchodzą w skład Residenzmuseum. Pewną niedogodnością jest na pewno dziwny system zwiedzania rezydencji: jedna jej część jest otwarta rano, a druga po południu.

Ocena tego artykułu

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

Komentarze (9)

 • Szymon

  Piękne miasto ale potrzebuje jakieś fajne zabytki dla młodzirzy polecicie ? ;)

 • karolina

  Ja wlasnie jade z narzeczonym za tydzien do monachium do rodziny i patrze co tu mozna zwiedzic co polecacie? ;)

 • Sonia

  Monachium na prawdę piękne miasto ;).. Mieszkam tu i polecam ;)..<br />Ciekawe miejsca w pobliżu Monachium to Starnberger See, Starnberg też bardzo ładne miasto. Dookoła Monachium jest pełno pięknych i czystych jezior! <br />Neues Rathaus na Marienplatz bardzo ładna budowla, zachwyca i to bardzo! Ja zawsze spaceruje od Karlsplatz (Stachus)‎ wzdłuż witryn sklepowych i budek z prażonymi migdałami, które pachną, aż ślinka cieknie, aż dotrę na Marienplatz. <br />Jedną z dyskotek, które mogę polecić to Neuraum na Hackerbrücke. Mężczyźni są bardzo selekcjonowani, by tam wejść, ale jak najbardziej polecam;).. Odradzam dyskoteki na Ostbahnhof-ie.. Masa ludzi, bijatyki i zachowanie poniżej krytyki. A o Polskich dyskotekach wolę się nie wypowiadać. <br />Warto również odwiedzić BMW Welt dużo ciekawych atrakcji oraz wioskę olimpijską, która znajduje się tuż obok. Wskazany jest wjazd na wieże widokową. Widok nie do opisania, a koszt coś około 4 euro. <br />Allianz Arena warto pójść na zwiedzanie, koszt dość duży ale stadion pokażą z każdej strony, szatnie itd. Lecz na zwiedzanie są wyznaczone dane godziny, a o 17.oo (bynajmniej w zimę) zostaje oświetlony stadion. Super efekt ;)..<br />Wiele by pisać na temat Monachium. Na pewno mogę polecić to miasto ;)..

 • karolina

  Platz w nazwie nie oznacza ze to plac:D choc moze na to wskazywac:D ja mieszkam na Sudetenplatz i jakims cudem to ulica:D A na Oktoberfescie zarabiaja niesamowicie zbieracze pfandow( w niemczech sa kaucje za plastikowe butelki:D) podobno w 3-4 godziny mozna 200€ wyciagnac:D a jak wyciagniesz to i pobawic sie mozna:D:D:D

 • izi

  Oktoberfest jedyny w swoim rodzaju ;-);-)<br />jak sie ma dwie stowki euro to mozna zaczynac rozgrzewke,a dla pewnosci do drugiej kieszeni wsadzic kolejna stowke moze sie przydac ,ale szalenstwo niepowtarzalne ,kwestia dogodania z ludzmi ktorzy lubia przygode!!!:-*

 • wilka

  nazwa Marienplatz wskazuje, ze to plac a nie ulica... chyba, ze sie myle?!;p

 • Ala

  Monachium,piekne miasto.U-Bahn latwy w zorientowaniu sie jak laczyc stacje by sie przesiasc,sama przyjemnosc.Marienplatz,ulica przy ktorej sa same ciekawostki i ktora maszeruje sie bez konca z wielka przyjemnoscia podziwiajac zabytki i pekne budowle i sklepy,ktorych jest bez liku.............

 • BARTEX

  bu hahh ;-)

 • BARTEX

  NIE CHCE MI SIĘ JECHAĆ xD ;-) ;P :P :-) 8D :>;)

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub