Społeczność Podróżników

Loty do Malmo

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Szwecji > Loty do Malmo > Zwiedzanie


Zwiedzanie Malmö

street_in_malm
Ulica w Malmö
Fot. sxc.hu

Stare Malmö

Malmö nie ma klasycznej starówki – zabytkowe domy i budowle, których urok i piękno warto zakonotować, rozrzucone są po całym obszarze dzielnicy Gamla Staden (stare miasto).

Ratusz

Obecny ratusz jest rezultatem wielu przeróbek budynku w stylu późnego gotyku, który stanął na Stortorget, najstarszym w Malmö placu, w roku 1546. Obecny renesansowy wystrój fasady w stylu holenderskim pochodzi z lat 1864-9. W ratuszu odbywają się oficjalne przyjęcia i inne uroczystości.

Sankt Petrikyrkan (Kościół św. Piotra)

Kościół Sankt Petri z czerwonej cegły to przykład niemieckiej odmiany gotyku. Kościół powstał w początkach XIV wieku i jest najstarszą zachowaną budowlą w mieście. Jego wieża runęła raz w XVI wieku, przyczyny upatrzono się w tym, że pewna kobieta chwilę wcześniej wskazała na nią palcem. „Czarownicę” spalono więc na stosie.

Turning Torso

Wieżowiec mieszkalny Turning Torso jest największą atrakcją architektoniczną miasta. Ta licząca 190 metrów wysokości i 54 kondygnacje, najwyższa w Szwecji budowla, jest dziełem światowej sławy hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Wieżowiec jest także drugim najwyższym domem mieszkalnym w Europie. Budowlę wzniesiono na nowym, niezywkle ciekawym architektonicznie osiedlu Västra Hamnen, które znajduje się nad samym brzegiem. Po zdemontowaniu charakterystycznej, olbżymiej suwnicy stoczni Kockum, Turning Torso stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Mieszkania w wieżowcu, podzielonym na 9 segmentów, mają zróżnicowaną powierzchnię. Dominują jednak duże apartamenty, największy ma powierzchnię 400 metrów kwadratowych. Z każdego apartamntu roztacza się zaś wspaniały widok na Malmö i jego okolice, na cieśninę i na  Kopenhagę.

Most nad cieśniną Öresund

Most łączący duńską wyspę Zelandię, na której leży Kopenhaga ze Szwecją i Malmö otworzono w lipcu 2000 roku. Jest to jedna z największych konstrukcji tego typu w Europie. Sam most liczy sobie 8 km, w najwyższym miejscu wznosi się 70 m ponad poziom wody. Za mostem 4 km drogi (i linii kolejowej) biegnie przez sztuczną wyspę Pepparholmen, kolejne 4 km to tunel po stronie duńskiej. Zarówno przejazd przez most, jak i jego widok z różnych stron stanowi nie lada przeżycie. Po jego drugiej stronie zaczyna się nieco inny świat: Dania.

Lilla Torg

Mały Rynek, na który składają się XVI wieczne kamienice. W północno zachodnim rogu targu warto odwiedzić Saluhallen, gdzie znajdują się liczne bary rybne, kawiarnie i sklepy spożywcze.

Pegaz

Człowiek i pegaz przy Linnéplatsen w Slottsparken, jest pochodzącym z 1950 r. dziełem rzeźbiarza Carlal Millesa (1875-1955). Obecny na ceremonii odsłonięcia rzeźby Milles stwierdził, że Pegaz jest jednym z jego szczytowych osiągnięć. W zamyśle twórcy symbolizuje on wzlot myśli ludzkiej. Rzeźbę zobaczyć można również w Des Moines - w amerykańskim stanie Iowa oraz w Sztokholmie.

Zamek Malmöhus

Zamek Malmöhus, w którym dziś mieści się połączone muzeum sztuki, historii naturalnej oraz muzeum regionalne, jest najstarszym zachowanym zamkiem renesansowym w Skandynawii. W jego konstrukcji widoczne są nadal ślady cytadeli z czasów Eryka Pomorskiego, datowanej na rok 1434. W muzeum można prześledzić historię Malmö oraz rejonu Skanii od jej najdawniejszych czasów. Znajduje się tu kolekcja narzędzi broni z epoki kamienia, które odnaleziono w okolicach dzisiejszego mostu Öresund oraz w średniowiecznej części miasta. Zobaczyć tu również można modele miasta oraz kolekcję tekstyliów. Budynek mieści także muzeum sztuki — ze stałą kolekcją sztuki szwedzkiej od jej zarania do czasów współczesnych. Muzeum organizuje także wystawy czasowe. Na przeciwko zamku, w Muzeum Przyrodniczym znajdziemy sporą kolekcję ssaków i ptaków oraz gatunków zagrożonych wyginięciem, także morskich.

Muzea i galeria

Muzeum techniki i morza znajduje się obok zamku Malmöhus. Można tu zobaczyć wiele interesujących dawnych urządzeń technicznych i pamiątek związanych z eksploatacją mórz. Ośrodek Wzornictwa położony jest przy Lilla Torget w XIX wiecznych magazynach. Zbiory dotyczą współczesnego i XIX wiecznego wzornictwa użytkowego. Rooseum jest interesującą prywatną galerią znajdującą się w starej elektrowni.
Galeria miejska przy Johannesgatan 7 posiada interesujące zbiory sztuki i malarstwa. Jest to jednocześnie ośrodek teatralno-filmowy.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy


Loty do Malmo

Szwecja w pigułce

 • Oficjalna nazwaKrólestwo Szwecji (Konungariket Sverige)
 • UstrójMonarchia konstytucyjna
 • StolicaSztokholm
 • Używane językiszwedzki
 • Walutakorona szwedzka (SEK)
 • Ludność9 196 227
 • Powierzchnia kraju449 964 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: (0-046 8) 50 57 50 00, telefon alarmowy: 112
 • DokumentyOd czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zniesiono konieczność spełnienia dodatkowych wymogów przy podróży do Holandii. Aktualnie wystarczy wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym.
 • KlimatSzwecja jest położona w strefie klimatycznej umiarkowanej. Na północy kraju temperatury w zimie mogą być bardzo niskie.
 • KulturaSzwedzi są narodem pracowitym. Ceni się tu punktualność i solidność. Obyczaje w Szwecji nie są mimo to takie surowe. Szwecja uchodzi za ojczyznę naturyzmu: niedawno otwarto tu nawet specjalny hotel dla jego miłośników. Szwedzi podchodzą bardzo swobodnie do spraw intymnych. Wielu z nich deklaruje także ateizm.
 • BezpieczeństwoSzwecja jest bezpiecznym krajem. Najczęściej popełniane przestępstwa to kradzież kieszonkowa. Będąc w Szwecji, nie trzeba się obawiać ataków terrorystycznych.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5968)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej