Społeczność Podróżników

Loty do Kopenhagi

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Danii > Loty do Kopenhagi > Zwiedzanie


Co warto zwiedzić w Kopenhadze

Katedra Roskilde

kopenhaga_zwiedzanie
Pałac Rosenborg
Fot. sxc.hu

Gotycko-romańska katedra znajduje się w Roskilde, około 25 minut samochodem od Kopenhagii. W Katedrze znajdują się groby królów duńskich, między innymi króla Haralda Sinozębego. Katedra była inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Skandynawii. Swój obecny kształt poczęła obierać w poł. XII w., kiedy to biskup Zelandii Absalon zainicjował przebudowę kościoła Trójcy Świętej w Roskilde w nowym stylu. Rozpoczęte przez niego dzieło było kontynuowane przez kolejnych biskupów. Ostatecznie budowa, do której zużyto ok. 3 milionów cegieł, została ukończona w ok. 1280 r. W XIV w. do katedry dodano dwie zachodnie wieże, ale charakterystyczne iglice, wieńczące katedralne wieże, zostały dodane dopiero w czasach panowania Chrystiana IV (1635).  Od końca średniowiecza katedra była mauzoleum rodu królewskiego i od czasów Chrystiana II Oldenburga chowani są tu wszyscy duńscy monarchowie. Roskilde uznawane jest za polityczne i duchowe centrum historii chrześcijańskiej Danii.

Ogrody Tivoli

Założony w 1843 r. przez przemysłowieca i miłośnika podróży, Georga Carstensena park to znany na całym świecie kompleks rekreacyjny, zajmujący ok. 88000 m2. Składają się na niego: 37 restauracji i kawiarni, wesołe miasteczko, sala koncertowa Tivolis Koncertsal a całość ozdabia 400 000 kwiatów oraz 110 tysięcy świateł. Organizowane tu są wszelkiego rodzaju zabawy, festyny, jarmarki, koncerty a nawet występy baletowe. Turyści mogą zwiedzać tu wiele unikalnych budynków, jak choćby: średniowieczny zamek, pałac mauretański a nawet nordycką mityczną krainę zmarłych czyli Walhallę.

Pałac Amalienborg

To doskonale zachowany barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Od 1795 roku siedziba duńskich monarchów. Jedną z atrakcji tego miejsca jest honorowa warta, którą trzyma przed pałacem pięknie umundurowana Gwardia Królewska. Uroczysta zmiana warty odbywa się codziennie w południe (jeśli rodzina królewska jest na miejscu).

Pałac Rosenborg

Wybudowany w latach 1606-1634 pałac miał służyć jako letnia rezydencja rodziny królewskiej.  Stał się jednak siedzibą ówczesnego monarchy, a później jego następców. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym podziwiać można m.in. królewskie klejnoty. Pałac otoczony jest wspaniałym parkiem.

Christiania

To najsłynniejsza dzielnica Kopenhagi, której mieszkańcom władze Duńskie nadały status niezależnej społeczności. Idea Wolnego Miasta Christiania swój początek bierze w 1971 roku. Wtedy to grupa hipisów zajęła teren starej bazy wojskowej, łacznie z  opuszczonymi zabudowaniami. Całość proklamowali oni jako "wolne miasto" i otoczyli je wysokim murem. Przez te wszystkie lata miasto rozrosło się i dzisiaj 40-hektarowy teren dawnej bazy to miejsce, które żyje niemal zupełnie innym rytmem niż otaczający je świat. Nawet tutejszy kodeks prawny jest zupełnie niezależny od państwowego. Nie wolno tutaj np. jeździć samochodem ani robić zdjęć mieszkańcom.

Wielka Synagoga

Największa synagoga w Kopenhadze, została zbudowana w latach 1830-1833 roku, według projektu Gustava Friedericha Hetscha. Obecnie  jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, ze względu na swoją unikalną architekturę. Zastosowano w niej m.in. elementy antycznej architektury rzymskiej oraz greckiej. Obecnie świątynia jest również jedną z nielicznych synagog swego okresu, w których zastosowano elementy architektury egipskiej w kolumnach, na sklepieniu oraz gzymsie nad Aron ha-kodesz.

Mała Syrenka

Ten najbardziej znany symbol stolicy, ufundowany w 1909 r. przez Carla Jacobsena. Przedstawia Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem Hansa Christiana Andersena. Pomnik odsłonięty w 1913 r. wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen, a pozowała mu późniejsza żona, tancerka Ellen Price. Kopenhaska Syrenka jest podobno siostrą warszawskiej pół-kobiety, pół-ryby. Jak mówi legenda, obie z morskich głębin przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolicach Gdańska - jedna udała się w górę Wisły, a druga dopłynęła do Kopenhagi.

Kastellet

Cytadela, pochodzi z lat 1662 – 1663 i jest ostatnim zachowanym elementem kopenhaskich wałów obronnych i jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w północnej Europie. Cytadela została zbudowana w celu ochrony miasta przed Szwedami, a jej fundatorem był Fryderyk III, stąd oficjalna nazwa obiektu brzmi "Citadellet Frederikshavn". Na zbudowaną na planie pentagramu cytadelę składa się pięć bastionów, a na jej obszarze znajduje się m.in. kościół oraz malowniczy wiatrak. Od roku 1725 warownia Kastellet służyła przede wszystkim jako więzienie. Obecnie Kastellet, mimo przynależności do armii, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta a także popularnym miejscem spacerów mieszkańców Kopenhagi.

Okrągła Wieża

Wchodząc na szczyt Okrągłej Wieży, jednego z symboli miasta, a dalej na taras widokowy, ujrzysz rozciągającą się na wszystkie strony wspaniałą panoramę miasta. W dniu otwarcia król Chrystian IV wspiął się na nią na koniu. Przebywająca w gościnie w Kopenhadze caryca Katarzyna II, wjechała na nią karetą zaprzężoną w 6 koni. Dziś mieszczą się tu: najstarsze działające w Europie obserwatorium astronomiczne, platforma widokowa oraz galeria. Każdego roku zaś, w hołdzie tradycji na spiralnych podjazdach organizowane są ekscytujące wyścigi rowerowe.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe, największe muzeum Skandynawii prezentujące przebogate zbiory: od  prehistorycznej, przez starożytną i średniowieczną  twórczość Danii , po wspaniałe zbiory etnograficzne z całego niemal świata. Znajdują się tu dzieła i wyroby: Indian amerykańskich, ludów Afryki, Indonezji, Chin, Japonii, Azji, skończywszy na bardzo obszernej prezentacji kultury eskimoskiej. W specjalnej sali zgromadzono głazy z inskrypcjami runicznymi.

Glyptoteka

Zobaczyć tu można imponujące zbiory sztuki egipskiej, rzymskiej czy greckiej, dzieła francuskich malarzy, posągi, rzeźby z czasów "Złotej Epoki". Wszystkie znajdujące się w niej skarby zostały zebrane przez Carla Jacobsena - właściciela browaru Carlsberg, pod koniec XIX w.

Biblioteka Królewska

Ta jedna z największych bibliotek w Europie, posiada w swoich zbiorach rękopisy takich sław jak Hans Christian Andersen czy Karen Blixen. W roku 1999 postawiono nowy blok nazywany "Czarnym Diamentem". Do jego budowy użyto czarnego granitu i przyciemnianych szyb. Oprócz samej biblioteki, znajdują się tu także Muzeum Fotografii oraz sala koncertowa.

Danmarks Akvarium

Jedno z najbardziej interesujących akwariów w całej Europie. Zobaczyć tu można piękną kolekcję ryb tropikalnych, a także baseny, w których żyją zabójcze krokodyle i rekiny.

Muzeum Rekordów Guinnessa

Jak sama nazwa suferuje, w muzeum tym zapoznasz się z różnego rodzaju rekordami, jakie zostały do dnia dzisiejszego osiągnięte lub pobite przez ludzi z całego świata.

Muzeum Erotica

Ujrzysz tu niezwykle barwne kolekcje związane z erotyką - od lat najdawniejszych po współczesne, na porno kończąc. Dowiesz się  też wielu ciekawych rzeczy o takich postaciach jak Freud czy Nietsche, ich upodobaniach i życiu erotycznym.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
15 Komentarze | Dodaj komentarz
 • alicja

  przejezdzalam przez kopenhage piekne miasto ale wroce zwiedzic [polecam

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Grażyna Waszyk

  Czy ja byłam w innej Kopenhadze? Fruwające śmieci na każdym kroku.Chociaż zabytki piękne

  Lubię 0 Krótki URL:
 • dawid

  Ja mieszkam w Danii już rok i jest zajebiście w Kopenhadze będę za 2 dni : )

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Przemek

  a,jak,dojechac,do,centrum,z,lotniska,i,jak,sie,poruszac,po,kopenhadzw?

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Bogdan

  Niezwykle urocze miasto, Normalni ludzie posrod ktorych nie czujesz agresji i niebezpieczenstwa.<br />Prosilem o azyl w 1978- Nie dali .Wyladowalem w USA.<br />Marzenia pozostaly do dzisiaj i ilekroc lece do Polski zawsze zatrzymuje sie w kochanej Kopenhadze,miescie pokoju, ladu, czystosci i wysokiej kultury spolecznej.<br />Szkoda , ze nigdy tak nie bedzie w Polsce gdyz znasze slowianskie przywary raczej zniszcza wszystko wokol niz zbuduja spleczenstwo podobne dunskiemu..

  Lubię 0 Krótki URL:
 • ela

  A ja za 32 godziny bęęęęęęęęde w Kopenhadze ;-)

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Agata

  A ja właśnie wczoraj wróciłam z Kopehhagi i jestem pod ogromnym wrażenem, gorąco polecam wszyskim miłosnikom cudownych zabytków, malowniczej architektury, ładu ,porzadku i jazdy metrem bez pana maszynisty;-)))

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Justynka

  Pracuje w Danii i nie mam nawet czasu na zwiedzanie a bardzo bym chciala... Ale bylam w nocy na Christianii... Cudowny klimat i ciarki na plecach...

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Grzegorz

  muzeum erotica zamkneli w 2008r.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Beata

  jest tu cudownie!! polecam!:-)

  Lubię 0 Krótki URL:
Pokaż więcej

Loty do Kopenhagi

Dania w pigułce

 • Oficjalna nazwaKrólestwo Danii
 • UstrójMonarchia parlamentarna
 • StolicaKopenhaga
 • Używane językiduński, angielski
 • Walutakorona duńska (DKK), 1 DKK = 100 öre
 • Ludność5,5 mln
 • Powierzchnia kraju43 094 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP w Hellerup, tel. +45 39 46 77 00
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany, wilgotny i pochmurny; łagodne, wietrzne zimy i chłodne lata
 • KulturaDania balansuje pomiędzy kontynentem a Skandynawią. Można w niej znaleźć cechy charakterystyczne dla obu, dzięki temu posiada własną specyfikę.Społeczeństwo jest dobrze zorganizowane, ale niezbyt zbiurokratyzowane.
 • BezpieczeństwoDania jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5914)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej