Społeczność Podróżników
Wyszukaj
Loty > Loty do Maroka > Loty do Casablanki > Zwiedzanie


Co warto zwiedzić w Casablance

Meczet Hassana II

Świątynia muzułmańska zbudowana w latach 1986-1993 na życzenie i ku czci króla Maroka Hassana II według projektu francuskiego architekta Michela Pinseau. Przy budowie meczetu zatrudnionych było ponad 10 tyś. rzemieślników marokańskich. Budowla wznosi się na sztucznie usypanym skrawku lądu, który wcina się w Ocean Atlantycki.

Jest to drugi co do wielkości meczet świata, ustępujący jedynie temu w Mekce (Arabia Saudyjska), a jego minaret o wysokości 210 metrów to najwyższy element architektoniczny w całym Maroku i najwyższy minaret świata. W głównej sali modlitewnej może jednocześnie przebywać ok. 25 tyś. ludzi, a na przyległym dziedzińcu kolejne 80 tys. Budowa pochłonęła ok. 600 mln dolarów, pochodzących prawie w całości z dotacji państwowej. Częściowo przeszklona posadzka budynku i otwierany dach umożliwiają muzułmaninowi kontemplacje Allaha poprzez boski ocean i niezmierzony nieboskłon, zgodnie z koranicznymi zaleceniami. Jako jeden z niewielu meczetów w Maroku jest udostępniony do zwiedzania również  niemuzułmanom.

Medyna

W centrum miasta znajduje się stara dzielnica arabska otoczona murem (medyna), dawniej to właśnie była cała Casablanka. Zwiedzenie medyny daje odpowiedni punkt odniesienia, pozwalając docenić ogromny skok cywilizacyjny, jaki dokonał się tutaj w ciągu ostatnich zaledwie 100 lat. W jej obrębie oprócz tradycyjnie znajdujących się w takich miejscach bazarów i stoisk targowych mieści się meczet Chleuh.

Nowa Medyna

W Casablance mieści się również dzielnica, która, nawiązując nazwą do dawnych centrów miast arabskich, daje do zrozumienia, jak ważna jest dla obecnego funkcjonowania metropolii. Dzielnica ta określana jest również mianem Quartier Habous. Wybudowana przez Francuzów w latach 30. XX wieku łączy charakter architektury kolonialnej z lokalnymi wpływami. Znajdują się tutaj ważne dla miasta obiekty, wśród nich do najważniejszych należą: niedostępny dla turystów Pałac Królewski czy Mahakma du Pasha – sąd, który można zwiedzić czasem w godzinach porannych.

Place des Nations Unies

Serce miasta, plac i rondo na skraju medyny, z którego promieniście rozchodzą się najważniejsze ulice Casablanki - Ave des Forces Armées Royales (Ave des FAR), Ave Moulay Hassan I, Ave Hassan II, Blvd Mohammed V i Blvd Houphouet Boigny, prowadząc do wszystkich pozostałych części miasta.

Parc de la Ligue Arabe

Założenie parkowe w stylu francuskim stanowiące mieszankę wpływów europejskich z afrykańską florą, przyjemne miejsce na spacer lub szaleństwa w parku rozrywki Yasmina. Na obrzeżu Parku znajduje się wybudowana w 1930 roku katedra Sacré Coeur, dziś trochę zaniedbana, lecz nadal robiąca wrażenie lokalizacją w samym sercu kraju właściwie całkowicie islamskiego.

Synagoga Beth-El

Synagoga sefardyjskich Żydów położona przy ulicy Verlet Hanus 67 to kolejny przykład na to, że nawet w tak jednorodnym religijnie społeczeństwie jak marokańskie zdarzają się nisze, które również przyciągają wiernych. Jest to główny ośrodek religii mojżeszowej w kraju, poza nim w Casablance funkcjonuje ok. 30 judaistycznych domów modlitwy.

Casablanka jako port oceaniczny może poszczycić się piaszczystym wybrzeżem, które ciągnie się wzdłuż Blvd de la Corniche i Blvd de Biarritz, proponując atrakcyjne warunki plażowania.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Maroko w pigułce

 • Oficjalna nazwaKrólestwo Maroka
 • UstrójMonarchia konstytucyjna
 • StolicaRabat
 • Używane językiarabski, francuski
 • Walutadirham (MAD), 1 MAD = 100 franków marokańskich
 • Ludność34 859 364
 • Powierzchnia kraju446 550 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP (0-0212 37) 771-173
 • Dokumentypaszport ważny co najmniej 6 miesięcy (czasem trzeba pokazać środki pieniężne na czas pobytu)
 • Klimatśródziemnomorski, w głębi lądu surowszy
 • Kulturakultura islamska, ale marokańskie władze tolerancyjnie traktują inne religie, ale alkohol nie jest mile widziany, pijane osoby są aresztowane
 • Bezpieczeństwokraj przyjazny turystom, ale poziom przestępczości pospolitej w dużych miastach jest dość wysoki

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5899)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej