Społeczność Podróżników

Loty do Bratysławy

więcej
Wyszukaj


Co warto zwiedzić w Bratysławie


Bratysława - jarmark świąteczny
Fot. -12°C

Zamek Bratysławski

Monumentalna budowla jest widoczna niemal z każdego zakątka miasta. Majestat zamku podkreśla wzgórze, na którym stoi, osiągajęce wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj. Zamek wzniesiono już pod koniec IX wieku, ale największą rozbudowę przeszedł w 1423 roku. W jej wyniku powstał zamek gotycki, znany jako zamek zygmuntowski. Przebudowa zamku, nazywana palfyowską, odbyła się w epoce kończącego się renesansu. Ostatni etap wielkich zmian budowniczych zamku został zrealizowany przez Marię Teresę. Z zamku usunięto wszystkie elementy fortyfikacyjne, a jego część mieszkalną zmieniono w luksusowym stylu. Obecnie oprócz zwiedzania pomieszczeń zamku można odwiedzić znajdujące się w nim Słowackie Muzeum Narodowego oraz Skarbiec.

Katedra Dom św. Marcina

Położona pod zamkiem trójnawowa katedra gotycka to symbol kościelny Bratysławy. Znajduje się w niej potężny posąg barokowy św. Marcina rzeźbiarza austriackiego Georga Rafaela Donnera. Atrakcją Domu jest także wspaniała wieża z pozłacaną imitacją węgierskiej korony królewskiej, która symbolizuje koronacje królów węgierskich. W okresie od roku 1563 do 1830 odbyły się tu koronacje 11 królów, włącznie z Marią Teresą, i 8 królowych.

Rynek i Stary Ratusz

Rynek Główny jest kwintesencją miasta: barokowo-secesyjny, z niewielką domieszką gotyku i klasycyzmu, kameralny ze Studnią Maksymiliana i Starym Ratuszem. Studnia Maksymiliana jest obiektem wyrzeźbionym w beżowym piaskowcu. Anegdota mówi, że cesarz Maksymilian II kazał wybudować ją w 1572 roku po pożarze, jaki wybuchł w czasie jego koronacji. Studnię, dziś raczej fontannę, zdobi posąg rycerza na wysokim postumencie - to Maksymilian we własnej osobie, przedstawiony jako legendarny obrońca praw mieszczan - rycerz Roland. Stary Ratusz jest mieszanką kilku stylów architektonicznych. Jego najstarszą częścią jest narożna wieża z końca XIII wieku. Przejazd z gotyckim sklepieniem oraz kaplica nad nim powstały w połowie XV wieku, a w wieku XVII dobudowano salę sądową z malowidłem "Sąd Ostateczny" na stropie. Na wewnętrznej, przeciwnej niż rynkowa stronie jest renesansowy dziedziniec z arkadami; jeszcze dalej, od strony pl. Primaciálnego, widać neogotyckie skrzydło, pokryte barwną dachówką ceramiczną. Wieża ratuszowa po kilku przebudowach zyskała dzisiejszy, barokowy wygląd. Najświeższą innowacją było zamontowanie na niej kuranta, który o pełnych godzinach wygrywa melodie.

Devin

Wieś Devin leży 8 km na zachód od centrum Bratysławy. Na wzgórzu wznoszą się rozległe ruiny zamczyska Devín. Strategiczną lokalizację docenili już Celtowie a następnie Rzymianie, którzy wznieśli tu swoją twierdzę. W okresie panowania węgierskiego gród stał się twierdzą graniczną. W ciągu wieków kilkakrotnie zmieniał właścicieli (m.in. rody Báthorych i Pálffych), za których zamek został rozbudowany w potężną warownię, jednak w XVIII wieku utracił znaczenie militarne i zaczął podupadać. W 1809 roku twierdza została wysadzona przez wojska napoleońskie. Renesans Devína nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy słowaccy narodowcy z otoczenia Ľudovíta Štúra przypomnieli jego wielkomorawską tradycję i uczynili z niego symbol narodowego odrodzenia i cel patriotycznych pielgrzymek. W czasach obecnych zamek i leżąca u jego stóp wieś Devin stały się celem weekendowych wypadów mieszkańców Bratysławy.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
26 Komentarze | Dodaj komentarz
Pokaż więcej

Loty do Bratysławy

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5837)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej