Społeczność Podróżników

Loty do Aten

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Grecji > Loty do Aten > Zwiedzanie


Co warto zwiedzić w Atenach

ateny_dreamstime_9104237
Akropol nocą
Fot. Dreamstime

Akropol i Partenon
Wzgórze Akropol, zwieńczone ruinami Partenonu, to jeden z archetypów kultury europejskiej. Perykles chciał, by świątynia stała się wspaniałym, charakterystycznym elementem krajobrazu, symbolem wielkości miasta. I tak się stało. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Partenon mieścił dwunastometrowej wysokości posąg Ateny Partenos (Dziewicy), wykonany przez Fidiasza, który przyczynił się walnie do współczesnego wizerunku Akropolu. Razem z Fidiaszem pracowali nad kompleksem świątyń także inni, najwięksi architekci starożytności. Dziś Akropol jest odwiedzany przez około 3 miliony turystów rocznie.

Narodowe Muzeum Archeologiczne
Muzeum otwarto już w 1891 r., by zgromadzić w jednym miejscu kolekcje dotychczas rozproszone po całym mieście. W 1939 r. dobudowano nowe skrzydła, ale wkrótce potem zbiory ewakuowano i zakopano, by uchronić je przed zniszczeniem w czasie wojny. Muzeum ponownie otwarto w 1946 r., ale przez następne pół wieku trwała konserwacja zbiorów oraz urządzanie ekspozycji godnej tak niezwykłych dzieł. Nagromadzenie jedynych w swoim rodzaju zabytków – złota mykeńskiego, ogromnej liczby rzeźb, ceramiki i biżuterii – sprawia, że muzeum to zaliczane jest do najbogatszych na świecie.

Muzeum Sztuki Cykladzkiej
Nowoczesne muzeum, otwarte w 1986 r., zawiera najbogatszą na świecie kolekcję sztuki cykladzkiej. Muzeum ma znakomite zbiory sztuki starożytnej Grecji, z których najstarsze obiekty pochodzą sprzed około 5000 lat.

Monastiraki
Ta stara dzielnica Aten zawdzięcza swą nazwę małemu, zapadniętemu monasterowi przy Plateia Monastirakiou. W czasach tureckich Monastiraki stanowiło centrum Aten. Pamiątkami tamtych czasów są: bazar, na którym handluje się wszystkim, od starzyzny po biżuterię, oraz dwa meczety – Fethiye i Tsistaraki (siedziba Muzeum Ceramiki Ludowej Kyriazopoulosa). Pozostały tu również ślady panowania Rzymu. Dzielnica graniczy z rzymską agorą. Na jej terenie znajdują się też ruiny biblioteki cesarza Hadriana oraz niezwykła Wieża Wiatrów - hellenistyczny zegar wodny.

Agora
Agora, czyli rynek, od początku VI w. p.n.e. była ośrodkiem życia politycznego i gospodarczego Aten. Tu znajdowały się organy władzy demokratycznej, sądy i odbywały się publiczne zgromadzenia. Tutaj w 399 r. p.n.e. toczył się proces Sokratesa i w stojącym nieopodal więzieniu odbyła się jego egzekucja.

Plaka
To historyczne centrum miasta. Wprawdzie pozostało tu zaledwie kilka domów sprzed czasów tureckiego panowania, ale jest to najstarsza nieprzerwanie zamieszkana dzielnica Aten. Jej nazwę niektórzy wywodzą od słowa "pliaka", które oznaczało obszar zajęty przez albańskich żołnierzy w służbie Turcji, osiedlonych tu w XVI w. To miejsce pełne wyjątkowych, egzotycznych barów i tawern, znane też ze swoich antykwariatów.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy


Loty do Aten

Grecja w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Grecka
 • Ustrójrepublika parlamentarna
 • StolicaAteny
 • Używane językigrecki
 • Walutaeuro (EUR)
 • Ludność11 216 708
 • Powierzchnia kraju131 940 km²
 • Ważne telefonyTelefony alarmowe: policja - 100, pogotowie ratunkowe - 161, straż pożarna - 191, Ambasada RP w Atenach, tel. (00-30) 210 677 82 60
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany; łagodne, deszczowe zimy; gorące, suche lata
 • Kulturareligia - prawosławie
 • Bezpieczeństwojest w miarę bezpiecznie, nie należy zostawiać bez nadzoru rzeczy osobistych szczególnie na plażach

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5891)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej