Treść strony

weekend-w-warszawie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Weekend w Warszawie

Znajdź nas w social mediach

Warszawa to od ponad czterystu lat stolica Polski, a przy tym niezwykłe miasto, pełne ciekawych atrakcji, z niezwykłą historią. Warszawę można ją kochać albo nienawidzić, od zawsze budziła skrajne emocje. Niektórzy uważają, że jest brzydka, chaotyczna, brudna i głośna... Z kolei ci, którzy ją kochają, dostrzegają jej bogatą, dramatyczną historię, niepowtarzalny klimat, miejsce przenikania się kultur Wschodu i Zachodu, wspaniałe zabytki odbudowane po zniszczeniach wojennych. Sprawdźcie sami, jakie jest naprawdę miasto Syrenki, a może wtedy zakochacie się w Warszawie!

Weekend w Warszawie
Weekend w Warszawie
Fot. Kristof Borkowski

Nie da się oczywiście poznać Warszawy w weekend. Możemy co najwyżej spróbować odnaleźć kilka najbardziej charakterystycznych miejsc, zasmakować w jej atmosferze i wrócić do domu planując następną podróż. Poniżej proponujemy plan zwiedzania na 48 godzin.

Stare i Nowe Miasto

Weekend w Warszawie warto zacząć od zwiedzania Starego Miasta, zniszczonego podczas wojny i starannie odbudowanego przez warszawiaków. W całości znajduje się ono na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ulubionym miejscem miłośników kultury, architektury i pasjonatów historii. Wspaniałe kamienice, skwery, zaułki, kościoły, Archikatedra św. Jana Chrzciciela... Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki.

Stare Miasto Warszawa
Stare Miasto
Fot. Blazej Mrozinski

Warto usiąść i wypić poranną kawę w jednym z najbardziej malowniczych miejsc Warszawy, na Rynku Starego Miasta w którejś z licznych, przytulnych kawiarenek. Tylko uważajcie na Bazyliszka (podobno mieszkał w jednej z kamienic nieopodal rynku)! Spotkanie z inną, legendarną postacią Warszawy - Syrenką, z pewnością będzie milsze. Prawdziwą Syrenkę warszawską znajdziemy w położonym niedaleko Muzeum Historycznym Miasta Warszawy, ale jej wierna kopia stoi właśnie w centralnej części Rynku.

Syrenka Warszawa
Syrenka
Fot. European Citizen

Potem koniecznie trzeba zobaczyć najwyższy i najstarszy warszawski pomnik czyli Kolumnę Króla Zygmunta Augusta III Wazy. Szabla trzymana przez króla Zygmunta w dłoni symbolizuje jego dzielność, zaś krzyż to symbol ciągłej gotowości do walki ze złem. Legenda mówi, że jeśli król upuści szablę, miastu zagraża niebezpieczeństwo. Na wizytę w Zamku Królewskim warto zarezerwować sobie więcej czasu, gdyż jest on drugą co do wielkości rezydencją królewską w Polsce. Wspaniałe, eleganckie wnętrza pozwolą nam przez chwilę przenieść się w przeszłość. Zamek był kompletnie zniszczony w czasie wojny i został odbudowany dopiero wiele lat po niej. Niektóre oryginalne elementy wnętrz uratowano. Potem jeszcze spojrzenie na Wisłę z Gnojnej Górki, zwiedzanie Barbakanu, odszukanie Pomnika Małego Powstańca, przypominającego bohaterską walkę dzieci w czasie Powstania Warszawskiego i krótki spacer po Nowym Mieście, które przez setki lat funkcjonowało jako odrębne miasto i posiadało własny ratusz, kościół i swoje władze. Dzisiaj pełno tu urokliwych restauracji idealnych na późny obiad.

  Trakt Królewski Po południu, najedzeni i pełni energii możemy zacząć dalszą podróż, tym razem Traktem Królewskim łączącym Zamek Królewski, Łazienki i Wilanów. Idąc jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy, Krakowskim Przedmieściem możemy chłonąć atmosferę miasta i obserwować jego mieszkańców. Wzdłuż Traktu Królewskiego napotkamy Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, najstarszy hotel w Warszawie (Hotel Bristol) i Plac Staszica. Zmęczeni możemy zboczyć z traktu i odpocząć w przepięknym Ogrodzie Saskim, założonym przez króla Augusta II Mocnego i będącym jednym z najstarszych parków publicznych w Polsce. Potem obowiązkowa wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Dzień proponujemy zakończyć na Nowym Świecie, w jednym z wielu klubów, eleganckiej restauracji lub modnej kawiarni przy Placu Trzech Krzyży. Łazienki o poranku Najchętniej odwiedzane miejsce wypoczynku mieszkańców Warszawy to Zespół Pałacowo-Ogrodowy Łazienki Królewskie. Najważniejszym obiektem Łazienek jest Pałac Na Wodzie, postawiony na zrębie dawnej Łaźni Lubomirskiego w XVIII wieku. W centrum Łazienek znajdziemy jeden z najpiękniejszych i chyba  najbardziej znanych pomników Warszawy - pomnik Fryderyka Chopina. W lecie można tu posłuchać wspaniałej muzyki artysty. Warto tu zobaczyć również: Teatr na Wodzie, Biały Dom, Pałac Myśliwiecki, Starą Pomarańczarnię i liczne pawilony. Zachwycająca architektura i wspaniała zieleń z pewnością spodobają się każdemu. Nie sposób nie pokochać Łazienek, ale teraz musimy je opuścić, gdyż pozostało nam mało czasu, a atrakcji jeszcze tak wiele...

Łazienki Królewskie Warszawa
Łazienki Królewskie
Fot. necopunch

Obowiązkową wizytę złożyć  trzeba w Pałacu Kultury i Nauki. Ten najwyższy budynek w Warszawie i w Polsce, który był pomysłem Stalina i "darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego", został zbudowany w latach pięćdziesiątych. Znajdziemy tu teatry, muzea, kino, basen, salę koncertową, ale największą popularnością cieszy się niezmiennie taras widokowy „Trzydziestka”, znajdujący się na 30. piętrze Pałacu (na wysokości 114 m). Można stąd podziwiać oszałamiającą panoramę stolicy. Od 2000 roku na szczycie pałacu znajduje się zegar, który jest najwyżej położonym zegarem wieżowym na świecie.

Pałac Kultury
Pałac Kultury
Fot. Arian Zwegers

Wilanów po południu

Ze względu na ograniczony czas popołudnie trzeba zaplanować zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i upodobaniami. Wszystkiego nie zobaczymy, a warto być tam, gdzie nie będziemy się nudzić. Wybierzmy się do Muzeum Narodowego z jego bogatym zbiorem eksponatów, multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego – jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, Biblioteki Uniwersyteckiej charakteryzującej się ciekawą współczesną architekturą, Galerię Sztuki Zachęta – jedną z najstarszych galerii w Polsce. Ciekawą propozycją na spędzenie popołudnia jest wizyta w Wilanowie, przepięknej rezydencji królów w stylu barokowym. Otaczający pałac ogród sprzyja spacerom i relaksowi. Często odbywają się tu koncerty i ważne wydarzenia kulturalne.

Jeszcze jednego miejsca w Warszawie nie można pominąć. Chodzi o dzielnicę Praga. Dopiero niedawno zaczęła ona przyciągać artystów, warszawiaków i turystów swoim klimatem. Dzisiaj znajdziemy tu naprawdę świetne knajpki oraz znane, modne kluby, a także pracownie artystów. Oprócz tego na Pradze znajduje się słynne warszawskie ZOO i brunatne miśki, będące jego wizytówką, a które można podziwiać na wybiegu na zewnątrz ogrodu, przy alei Solidarności.

Warszawa Praga
Praga
Fot. Andrzej Mikosz

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Warszawy, a tym bardziej nie sposób poznać miasta tylko podczas jednego weekendu. Dodatkowo stolica to nie tylko zabytki, ale tez wspaniałe i naprawdę liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, festiwale. Warto sprawdzić, czy w trakcie naszej podroży do Warszawy nie dzieje się coś, co zasługuje na naszą uwagę. Listę imprez znajdziemy na stronie urzędu miasta.

Gdzie spać?

Warszawa posiada bogatą ofertę noclegową na każdą kieszeń i okazję. Znajdziemy tu zarówno ekskluzywne hotele, apartamenty, tanie hotele, hostele i schroniska młodzieżowe. Według oficjalnych danych warszawska baza noclegowa to ponad 30 tysięcy miejsc w ponad 170 obiektach. Ciekawym miejscem jest dość znany hostel OkiDoki, o interesującym wystroju, z przyjazną obsługą i bezpłatnym dostępem do internetu. Ci, którzy pragną luksusowych warunków, tez będą mieli w czym wybierać: Hilton, InterContinental, Rialto, Sheraton i wiele innych.

Co jeść?

W Warszawie znajdziemy wiele ciekawych restauracji serwujących dania z całego świata. Może zamiast znanych nam pierogów czy gołąbków warto spróbować specjałów kuchni afrykańskiej, japońskiej, brazylijskiej, indyjskiej, gruzińskiej czy libańskiej... to trochę tak jakbyśmy na czas obiadu przenieśli się nagle w jedno z tych odległych miejsc...W porze śniadaniowej polecamy bary mleczne, przyciągające specyficznym i unikatowym klimatem z dawnych lat, a do tego niskimi cenami (np. bar Przekąski Zakąski). Nie zapomnijmy o skosztowaniu popularnych ostatnio ciastek Zygmuntówka, pączków u Bliklego oraz o ponadczasowej czekoladzie Wedla.

Czym się poruszać?

Warszawę można zwiedzać pieszo albo skorzystać z wielu innych środków transportu. Specjalnie dla turystów przygotowano Autobus turystyczny 100, kursujący co dwie godziny ze Starego Miasta (ul. Podwale). To dobry pomysł dający szansę zobaczenia najważniejszych atrakcji turystycznych (m.in.: Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Praga, ulice Ząbkowska i Targowa; w weekendy dodatkowo dzielnica Muranów i Cmentarz Żydowski). W autobusach turystycznych obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Ciekawą formą podróżowania po mieście jest również piętrowy autobus City sightseeing Warsaw zatrzymujący się na 10 przystankach, przy najważniejszych atrakcjach Warszawy. Oferuje on możliwość skorzystania z przewodników audio w kilku językach oraz korzystną opcją korzystania z autobusu: hop on-hop off. Jedyny mankament to cena. W Warszawie można też skorzystać z tramwaju wodnego, promu, konnych omnibusów i dorożek, kolejki staromiejskiej oraz turystycznej linii tramwajowej.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!4 oferty od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 129 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 112 Sprawdź