Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Weekend w Paryżu

Znajdź nas w social mediach

Paryż to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na świecie – co roku przyjeżdża tutaj niemal 30 milionów turystów i świetnie spędzają tu czas wybierając pomiędzy zwiedzaniem, kulturą, zakupami i rozrywką. Paryż każdemu oferuje coś specjalnego, bez względu na zainteresowania i preferencje – ta ogromna metropolia zamieszkiwana przez około 10 milionów ludzi każdemu turyście pokazać może inne oblicze w zależności od oczekiwań. Trzeba przyznać, że nie ma szans na to by poznać to miasto w ciągu krótkiego weekendowego pobytu, można jednak zakochać się jego atmosferze i zapragnąć wracać tu tak często, jak to tylko możliwe.

Weekend w Paryżu
Weekend w Paryżu
Fot. unicellular

Dzień pierwszy

Jeśli to tylko możliwe warto podzielić zwiedzanie Paryża nie na dwa a na trzy dni planując aktywny piątkowy wieczór – idealną okazją, by stuprocentowo wykorzystać ten czas jest popołudniowa wizyta w Luwrze, który w piątki jest otwarty aż do 22. Wcześniej można pospacerować też po pobliskich ogrodach Tuileries.

Jeśli jednak masz tylko dwa dni zwiedzanie trzeba zacząć od punktu obowiązkowego, czyli wizyty na Polach Marsowych i wdrapywania się na Wieżę Eiffla. Po drodze oczywiście warto skorzystać z metra, które stanowi najważniejszy element systemu komunikacji całej aglomeracji, a zamiast tradycyjnego śniadania zdecydować się na kawę i croissant. Warto wiedzieć, że wejście piesze na wieżę Eiffla nie dość, że jest tańsze niż winda, to na dodatek nie jest specjalnie forsowne i trwa około 20-30 minut (pieszo wchodzi się tylko na pierwszą i drugą platformę, transport na samą górę odbywa się jedynie windami). Co ważne to wejście zazwyczaj nie jest oblegane, więc oszczędzicie mnóstwo czasu! Widok z góry na Sekwanę i centrum miasta jest naprawdę niesamowity – gęsto zabudowane miasto z jasnego kamienia z niewielkimi tylko skrawkami zieleni parków i skwerów to widok zdecydowanie różniący się od tego co możemy podziwiać w Polsce. Jeśli chcecie naprawdę poczuć paryski klimat, to warto skusić się na niewielki kieliszek szampana na samym szczycie wieży, gdy całe miasto ma się u stóp.

Wieża Eiffla
Wieża Eiffla
Fot. wlappe

Po opuszczeniu wieży Eiffla można skierować swe kroku ku pobliskiemu Muzeum d'Orsay –najszybciej można się tam dostać bulwarem spacerowym nad rzeką. Niezwykle bogata kolekcja dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych zrobi wrażenie nawet na osobach na co dzień nie zainteresowanych sztuką. Koniecznie trzeba obejrzeć obrazy najbardziej znanych impresjonistów, spojrzeć na Paryż przez okna na piętrze ukryte za ogromnymi zegarami i zajrzeć do działu secesji, gdzie oprócz dzieł sztuki wystawione są przepiękne meble i bibeloty. Muzeum d'Orsay czynne jest w weekendy od 9:30 do 18:00. Po zwiedzaniu czas na krótki odpoczynek i szybki obiad w którymś z licznych bistro.

Kolejnym punktem obowiązkowym zwiedzania Paryża jest dzielnica uciech wraz z charakterystycznym czerwonym młynem na dachu kabaretu Moulin Rouge – wieczorny show to wprawdzie niezapomniane doświadczenie, jednak nie każdego stać na wydatek co najmniej 400 złotych za osobę, więc większość turystów zadowala się pamiątkową fotografią.

Z dzielnicy czerwonych latarni kilka kroków dzieli nas od dawnej artystycznej dzielnicy Montmartre, obecnie jednego z najlepiej zagospodarowanych turystycznie rejonów miasta. Wąskie i strome uliczki, liczne schody oraz urokliwe kamieniczki wokół powodują, że ta część Paryża wyraźnie różni się od pozostałych. Ukoronowaniem wspinaczki i błądzenia wśród przepięknych paryskich zaułków jest przepiękna bazylika Sacré-Cœur wzniesiona na szczycie wzgórza z białego trawertynu na początku XX wieku. Kościół jest otwarty dla wiernych i turystów codziennie od 7:00 do 23:00, a jego atmosfera pozwala wyciszyć się i na chwilę zapomnieć o gwarze tętniącej życiem metropolii, który zostawia się na zewnątrz. Warto spędzić kilka chwil w tarasowym parku położonym u podnóża kościoła. Jest to miejsce, gdzie chętnie piknikują na trawie Paryżanie i goście miasta, jest to też wyjątkowo malownicze miejsce, więc zawsze znajduje się w pamiątkowych albumach z wycieczki do stolicy Francji.

sacre coeur
Kościół Sacré-Cœur
Fot. sxc.hu

Jako zwieńczenie długiego i wyczerpującego dnia warto wybrać rejs turystyczny po Sekwanie – do wyboru jest mnóstwo mniejszych i większych stateczków, które poza rejsem często oferują także dodatkowe atrakcje takie jak posiłki, czy muzykę na żywo. Ceny i czas trwania rejsu mogą bardzo się różnić w zależności od wybranej opcji. Warto zaczekać z rejsem na zachód słońca i zobaczyć paryskie nabrzeża po zmroku. Dodatkową atrakcja będzie wówczas iluminacja wieży Eiffla.

Dzień drugi

Jeśli nie uda się dostać do Luwru w piątek, koniecznie trzeba nadrobić ten punkt programu zwiedzania. Niedziela to idealna ku temu okazja, szczególnie jeśli jest to pierwsza niedziela miesiąca, bo wówczas wstęp do publicznych muzeów jest bezpłatny. Niestety planując wizytę w takim terminie trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo czekają nas długie kolejki i tłumy zwiedzających w salach muzealnych.

Początkiem niedzielnego zwiedzania może być jeden z symboli Paryża, czyli Łuk Triumfalny umiejscowiony na środku ronda Charlesa de Gaulle. Warto obejść go i obejrzeć ze wszystkich stron, bo to piękna budowla, jednak wizyta z położonym wewnątrz muzeum podczas tak krótkiego pobytu jest zbędna. Następnie można skierować swe kroki w kierunku Pól Elizejskich, po drodze przyjrzeć się obeliskowi Ramzesa III z XIII w p.n.e., który stanowi centralny punkt placu de la Concorde, następnie można odpocząć nieco od zgiełki miasta w zielonej oazie ogrodów Tuileries, by wreszcie skierować swe kroki do Luwru. Spacer wśród najbardziej znanych zabytków takich jak rzeźba Wenus z Milo, Nike z Samotraki, Kodeks Hammurabiego, egipska mumia czy najsłynniejszy obraz świata, czyli Mona Lisa, nawet dla laika będzie interesujący.

Po opuszczeniu muzeum warto udać się wzdłuż Sekwany w kierunku katedry Notre Dame. Kramiki z pamiątkami, rycinami, obrazami i książkami są niezwykle urokliwe i można je podziwiać podczas marszu, można też skusić się tu na jakieś pamiątki, które po powrocie do domu przypominać będą o paryskiej przygodzie. Przed dalszymi trudami zwiedzania warto posilić się w jeden z niewielkich restauracji na wąziutkich uliczkach dzielnicy łacińskiej – świetną okazją by za niewielki pieniądze skosztować lokalnej kuchni są menu dnia, w których za określoną cenę (zazwyczaj 10, 15 czy 20 euro) klient może skomponować sobie obiad złożony z przekąski lub zupy, dania głównego oraz deseru. Katedra Notre Dame jest przepiękna, więc warto stanąć w dość długiej kolejce i cierpliwie poczekać na swoją kolej przy wejściu. Wielowiekowa historia miasta nigdzie nie jest odczuwalna bardziej niż tutaj. Niestety powoli czas na zwiedzanie Paryża dobiega końca i trzeba pakować walizki i wracać do domu. Jednak nawet dwa dni wystarczą, by wczuć się w paryski klimat, zakochać się w tym mieście i wracać tu później tak często jak to tylko możliwe.

Paryż
Paryż - zwiedzanie
Fot. sxc.hu

Komunikacja w Paryżu

Podstawą komunikacji w Paryżu jest metro. Jest to pierwsza podziemna kolej na świcie – powstała już w roku 1900. Obecnie jest to 16 linii, ponad 300 stacji, kilkadziesiąt z nich to łączniki pomiędzy różnymi liniami, łączna długość korytarzy i torowisk to ponad 220 kilometrów, przeciętna odległość pomiędzy stacjami to nieco ponad 550 metrów, rocznie metro przewozi ponad miliard ludzi. Bilet jednorazowy na metro kosztuje 1,7 euro, karnet jednodniowy na przejazdy komunikacją miejską w centrum miasta (strefy 1-3) kosztuje 9,75 euro, karnet dwudniowy kosztuje 15,85 euro. Jeśli zależy nam także na możliwości przejazdu na lotniska lub do podmiejskich osiedli (strefy 1-5) to karnet jednodniowy kosztować będzie 20,50 euro a dwudniowy - 31,15 euro.

Gdzie spać?

Paryż oferuje mnóstwo miejsc noclegowych – każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to czy jego priorytetem jest cena, czy oczekuje luksusu godnego maharadży. W Paryżu funkcjonuje sporo hosteli i schronisk młodzieżowych, gdzie za kilkanaście euro można nocować w wieloosobowych salach, warto jednak uważnie przeglądać oferty, ponieważ może się okazać, że decyzja o niewielkim zwiększeniu budżetu pozwoli korzystać z jedno- lub dwuosobowego pokoju. 

Ile to kosztuje?

  • Nocleg – od 10-15 euro za noc w zależności od terminu (dorm) od 15 euro za noc pokój 2-osobowy
  • Obiad w barze – od 5 euro za osobę
  • Obiad w restauracji – od 10 euro za osobę
  • Kawa i crossiant  - od 2 euro
  • Pamiątki – od 1 euro

Paryż najpiękniej wygląda na wiosnę lub wczesną jesień. Zaplanuj więc swój weekend w mieście miłości. Zamów tanie loty do Paryża. Udanego weekendu!

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 170 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ7 ofert od 533 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 312 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 6 ofert od 246 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!