Społeczność Podróżników

Loty do Londynu

więcej
Wyszukaj


Dojazd do/z lotniska Londyn Gatwick (GTW)

gatwick_express
Gatwick Express na stacji London Victoria
Fot. Wikipedia

Londyn Gatwick (GTW) to drugie najruchliwsze międzynarodowe lotnisko Londynu (po Heathrow). Położone jest 40 km na południe od centrum stolicy Wielkiej Brytanii. Z lotniska korzysta wiele linii czarterowych. Gatwick aż 10-krotnie było uznawane za najlepsze lotnisko w Wielkiej Brytanii (Travel Weekly Globe Awards).Lotnisko ma dwa terminale: północny i południowy. Bezpośrednio przy terminalu południowym leży stacja kolejowa. Jest ona także dostępna z drugiego północnego terminalu poprzez kolejkę.

Taksówki

Postoje taksówek znajdują się przed obydwoma terminalami lotniska. Jazda typową czarną londyńską taksówką do centrum Londynu kosztuje około 77 funtów. Polskiego kierowcę taxi można zamówić z polskiej korporacji Minicab w Londynie poprzez stronę internetową www.flyminicabs.co.uk. Koszt przejazdu do centrum to około 45 funtów. Koszt większości taksówek, nie tylko polskich, waha się w granicach od 45 do 55 funtów do centrum Londynu lub z centrum na lotnisko.

Transport kolejowy

Bezpośrednio przy terminalu południowym leży stacja kolejowa. Jest ona także dostępna z drugiego, północnego terminalu poprzez kolejkę. Ze stacji kolejowej do stacji Londyn Victoria Station jeździ Gatwick Express. Pociąg kursuje co 15 minut, a podróż trwa około 30 minut. Cena za przejazd dla osoby dorosłej wynosi 16,90 funtów w jedną stronę, 28,80 funtów w dwie strony. Więcej informacji nas stronie przewoźnika.

Dostępne są też połączenia do innych stacji kolejowych (np. Londyn King’s Cross, Londyn Bridge, Luton) innych firm. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.

Transport autobusowy

Dziennie jest ponad 400 połączeń autokarowych, odchodzących z przystanków przy terminalach. Główny przystanek autokarowy znajduje się na parterze Terminalu Południowego. Połączenia główne mają swój przystanek również przy Terminalu Północnym. Do dyspozycji pasażerów są:

 • Autokary linii National Express nr 700 – odjeżdżają na lotnisko Heathrow, sprzed obu terminali, więcej informacji na stronie National Express,
 • Linia National Express Shuttle nr 025 kursuje do stacji London Victoria, (koszt przejazdu w jedną stronę 6,60 funtów, czas przejazdu – około 1-1,5 godziny), więcej na National Express,
 • The Gatwick Flyer oferuje połączenia do miejsc na wschód od Londynu, autokary odchodzą tylko sprzed Terminalu Południowego. Punkty informacji autokarowej i kasy są zlokalizowane w hali przylotów obydwu terminali. Więcej informacji na stronie Gatwick Flyer,
 • Easybus oferuje połączenia do centrum Londynu do West Brompton Underground Station. Kursy odbywają się co 15-20 minut, a podróż trwa 1h i 5 minut. Ceny bileów zaczynają się od 2 funtów (przy rezerwacji on-line). Więcej informacji na stronie Easybus

 

Informacje o środkach komunikacji

Rodzaj Czas przejazdu Cena biletu Dodatkowe info
autobus 1-1,5h £16,80-28,80 www
kolej 30m £2-6,60 www
taxi 40m-1,5h £45-77 www

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
1 Komentarze | Dodaj komentarz

Loty do Londynu

więcej

Wielka Brytania w pigułce

 • Oficjalna nazwaZjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
 • UstrójMonarchia konstytucyjna
 • StolicaLondyn
 • Używane językiangielski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki
 • Walutafunt szterling (GBP)
 • Ludność60 975 000
 • Powierzchnia kraju244 820 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: 0 044 870 774 2700, Policja: 999/112, Straż Pożarna: 999/112, Pogotowie ratunkowe: 999/112
 • DokumentyOdkąd Polska należy do Unii Europejskiej nie są wymagane wizy wjazdowe. Konieczne jest jedynie posiadanie dokumentu tożsamości, może to być paszport lub dowód osobisty.
 • KlimatW Wielkiej Brytanii często pada deszcz. Wyspy leżą w strefie klimatu umiarkowanego z wpływami morskimi.
 • KulturaMieszkańcy Wielkiej Brytanii są postrzegani jako ludzie chłodni i pełni rezerwy. Niezwykle ważne jest dla nich również przywiązanie do tradycji. Obecnie Wielka Brytania jest mieszanką różnych kultur i narodowości, co pozwoliło jej mieszkańcom otowrzyc się na obcokrajowców i ich zwyczaje.
 • BezpieczeństwoPoza największymi miastami Wielka Brytania jest stosunkowo spokojnym krajem. Środki bezpieczeństwa stosowane przez władze są zaawansowane i dość skuteczne, ale warto pamiętać o zagrożeniu ze strony kieszonkowców.

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej