Społeczność Podróżników

Loty na Cypr

Wyszukaj
Loty > Loty na Cypr


Cypr

cypr2
Cypr to przepiękne wybrzeża
Fot. sxc.hu

Cypr to piękne, wyspiarskie państwo położone w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego. Wyspa Cypr jest trzecią pod względem wielkości (po Sycylii i Sardynii) wyspą na Morzu Śródziemnym. Posiada urozmaiconą rzeźbę - prawie połowę powierzchni zajmują góry Troodos. W centralnej części wyspy rozciąga się równina Messaori, a na północy ciągną się Wzgórza Kyrenii. Wybrzeża są klifowe, miejscami występują piaszczyste lub kamieniste plaże, a gdzie indziej - zbudowane z raf koralowych.

Cypr to gościnna, egzotyczna wyspa, położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Na Cyprze panuje chyba najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon trwa tu cały rok! Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie turystycznej cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku.

Historia

Cypr leży na styku Europy, Azji i Afryki, co sprawiało, że był wielokrotnie opanowywany przez różne narody z basenu Morza Śródziemnego o odmiennych językach, religii i kulturze. Dlatego też na wyspie występuje duża różnorodność elementów kultury, architektury i sztuki. Najstarsze osiedla  pochodzą z okresu neolitu. Na Cyprze można znaleźć wiele śladów starożytnego dziedzictwa - pamiątki greckiego osadnictwa i hellenistycznych wpływów.

Nowa karta historii zaczyna się, gdy na Cypr przybył apostoł Paweł i nawrócił rzymskiego władcę na religię chrześcijańską. Cypr stał się  wówczas pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański król. Następnie Cypr był kolejno pod panowaniem Persji, Asyrii i Egiptu. Trzęsienia ziemi z 332 i 342 r. p.n.e. nie tylko zniszczyły niemal całe miasta, ale zapoczątkowały nową erę - rzymskiego panowania. Kiedy w 395 r. n.e. doszło do podziału cesarstwa rzymskiego, Cypr znalazł się pod wpływami Bizancjum na kolejne dziewięć stuleci.

Nie zmieniły tego próby inwazji arabskiej w VII w. Doszło natomiast do uformowania się odrębnego cypryjskiego kościoła chrześcijańskiego. W XI w. podczas trzeciej krucjaty do wybrzeży przypłynął Ryszard Lwie Serce i ogłosił wyspę swoją własnością. Szybko sprzedał ją Templariuszom, a następnie królowi Jerozolimy - Lusignanowi. Lata 1489-1571 to czas, kiedy na wyspie powiewały flagi weneckie. Po kolejnej - tym razem skutecznej - inwazji tureckiej przez 300 lat Cypr pozostawał we władaniu państwa otomańskiego, poddawany presji oraz napływowi zwyczajów i kultury świata muzułmańskiego.

W 1878 roku Cypr stał się kolonią brytyjską wraz z innymi śródziemnomorskimi krajami (jak Lesbos i Lemnos). Niepodległość wywalczył dopiero w 1960 roku i w pełni cieszył się nią nieco ponad 10 lat - do 1974 roku, kiedy to nastąpił najazd turecki (część terytorium do dziś pozostaje pod turecką okupacją). Nikozja - stolica Cypru - jest jednym z ostatnich podzielonych murem miast.

Cypr to nie tylko piaszczyste, złote plaże - to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Atrakcją mogą być: parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych: surfingu, nurkowania, kajaków. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Znajdź tanie loty na Cypr

Serwis Tanie-Loty.com.pl serdecznie zaprasza do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi przepiękną przyrodą. Przejrzyj nasze promocje lotów na Cypr lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć tanie loty na Cypr lub do innej lokalizacji. Postaw na tanie podróże, na tanie latanie!

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
12 Komentarze | Dodaj komentarz
Pokaż więcej


Loty na Cypr

Cypr w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Cypryjska
 • UstrójRepublika federacyjna
 • StolicaNikozja
 • Używane językigrecki, turecki, angielski
 • Walutaeuro (EUR)
 • Ludność794 600
 • Powierzchnia kraju9 250 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP 00357 22753784; policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna – 112 lub 199
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany, śródziemnomorski
 • KulturaCypr podzielony jest na dwie strefy: północna - turecka, islam, południowa - grecka, prawosławie
 • BezpieczeństwoZagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5899)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej