Społeczność Podróżników

Loty do Sofii

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Bułgarii > Loty do Sofii


Sofia

sofia
Teatr w Sofii
Fot. sxc.hu

Sofia jest stolicą Bułgarii od roku 1879 oraz największym bułgarskim miastem. Obecnie mieszka tu 1,2 miliona ludności. Sofia położona jest w Kotlinie Sofijskiej u podnóży gór Witosza. W godle miasta widnieje napis "Расте, но не старее" co oznacza „Rośnie, ale się nie starzeje”. Jest to najwyżej położona stolica europejska.

Historia


Sofia jest miastem z historią sięgającą tysięcy lat wstecz. Wiele narodów zamieszkiwało miasto i jego okolice, pozostawiając po sobie liczne ślady. Wiele osad z epoki neolitu znaleziono w okolicach Sofii, a w samym centrum stolicy znaleziono ostatnio osadę wybudowaną  trzy tysiące lat p.n.e. Trackie plemię Serdi zamieszkiwało Sofię w VII wieku p.n.e. i nadało miastu pierwszą zanotowaną nazwę - "Serdika". W czasach Bizancjum Sofię nazywano Triadica, a Słowianie ochrzcili ją mianem Sredec. Obecną nazwę miasta nadano w XIV wieku, a wywodzi się ona od nazwy bazyliki św. Sofii. Słowo "sofia" oznacza w języku greckim "mądrość".

W III wieku Rzymianie wybudowali potężne mury obronne wokoło Serdiki. W tamtych czasach była ona stolicą Wewnętrznej Dacji oraz strategicznym punktem drogi z Naisus (obecne miasto Nisz) do Konstantynopola. Po inwazji Hunów w 441 roku miasto zostało odbudowane przez Bizancjum. Słowianie z kolei nadali mu znaczącą rolę w czasach Pierwszego Państwa Bułgarskiego, istniejącego do roku 1018, kiedy to z powrotem zostało przejęte przez Bizancjum. Pod koniec XII wieku Bułgarzy odzyskali Sredec, który stał się jednym z największych centrów handlu Drugiego Państwa Bułgarii. Turcy zajęli Serdikę w 1382 roku i mianowali ją stolicą okręgu Rumelia. Miasto zostało zniszczone w XIX wieku po feudalnym powstaniu, a po odzyskaniu przez Bułgarię niepodległości w 1879 roku, stało się stolicą Trzeciego Bułgarskiego Państwa.

Wizerunek miasta szybko zmienił się z orientalnego na europejski. Obecnie sporo ulic, budynków, parków, a nawet całe osiedla zachowały architektoniczny styl z przełomu wieków XIX i XX. Sofia jest przebogata w zabytki archeologiczne, przedstawiające dawną historię miasta, tj.: miejska brama i wieże Serdiki, budynki oraz ulice wybudowane tysiące lat temu. Spora część zabytków znajduje się pod ważnymi budynkami nowoczesnymi, co utrudnia ich badanie i eksponowanie. Wiadomo, że pod hotelem Sheraton spoczywa antyczny budynek gminy (bulefteris), a liczne bazyliki leżą pod Narodowym Muzeum Historii. Rzymskie łaźnie znajdują się pod Sofijskimi Mineralnymi Łaźniami, a olbrzymia rzymska rezydencja - pod hotelem Riła.

Miasto stanowi najważniejszy punkt komunikacyjny całej Bułgarii – tutaj krzyżują się najważniejsze połączenia kolejowe i drogowe, tutaj też znajduje się największe w Bułgarii lotnisko. Dlatego przebywając w zabytkowej Sofii, nie będziemy mieć problemu z wycieczką na błękitne, bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego, do kurortów turystycznych, takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Sofia to także prawdziwy raj dla miłośników kultury, sztuki i zabytków. W mieście nie brakuje także wszelkiego rodzaju przybytków kultury. Znajdziemy tu: teatry, kina, opery, całe mnóstwo galerii artystycznych, sal koncertowych i wszelkich innych, ciekawych miejsc.

Wybierasz się do Sofii? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Sofii. Tanie bilety do Sofii są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Loty do Sofii

Bułgaria w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Bułgarii
 • UstrójRepublika parlamentarna
 • StolicaSofia
 • Używane językibułgarski, turecki
 • Walutalew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek
 • Ludność7,6 mln
 • Powierzchnia kraju110 910 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP Sofia - tel. +3592 987-26-10
 • Dokumentypaszport ważny co najmniej 6 miesięcy lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany: chłodne, mokre zimy i gorące, suche lata
 • Kulturadominująca religia - prawosławie; Kręcenie głową oznaczające w Polsce negacje, w Bułgarii ma znaczenie przeciwne
 • Bezpieczeństwonależy uwazać na kradzieże i oszukiwanie w taksówkach i kantorach

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5816)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej