Tanie Loty
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.

1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do SofiiCena za lot w dwie stronyTanie loty do Sofii

sofia
Teatr w Sofii
Fot. sxc.hu

Sofia jest stolicą Bułgarii od roku 1879 oraz największym bułgarskim miastem. Obecnie mieszka tu 1,2 miliona ludności. Sofia położona jest w Kotlinie Sofijskiej u podnóży gór Witosza. W godle miasta widnieje napis "Расте, но не старее" co oznacza „Rośnie, ale się nie starzeje”. Jest to najwyżej położona stolica europejska.

Historia


Sofia jest miastem z historią sięgającą tysięcy lat wstecz. Wiele narodów zamieszkiwało miasto i jego okolice, pozostawiając po sobie liczne ślady. Wiele osad z epoki neolitu znaleziono w okolicach Sofii, a w samym centrum stolicy znaleziono ostatnio osadę wybudowaną  trzy tysiące lat p.n.e. Trackie plemię Serdi zamieszkiwało Sofię w VII wieku p.n.e. i nadało miastu pierwszą zanotowaną nazwę - "Serdika". W czasach Bizancjum Sofię nazywano Triadica, a Słowianie ochrzcili ją mianem Sredec. Obecną nazwę miasta nadano w XIV wieku, a wywodzi się ona od nazwy bazyliki św. Sofii. Słowo "sofia" oznacza w języku greckim "mądrość".

W III wieku Rzymianie wybudowali potężne mury obronne wokoło Serdiki. W tamtych czasach była ona stolicą Wewnętrznej Dacji oraz strategicznym punktem drogi z Naisus (obecne miasto Nisz) do Konstantynopola. Po inwazji Hunów w 441 roku miasto zostało odbudowane przez Bizancjum. Słowianie z kolei nadali mu znaczącą rolę w czasach Pierwszego Państwa Bułgarskiego, istniejącego do roku 1018, kiedy to z powrotem zostało przejęte przez Bizancjum. Pod koniec XII wieku Bułgarzy odzyskali Sredec, który stał się jednym z największych centrów handlu Drugiego Państwa Bułgarii. Turcy zajęli Serdikę w 1382 roku i mianowali ją stolicą okręgu Rumelia. Miasto zostało zniszczone w XIX wieku po feudalnym powstaniu, a po odzyskaniu przez Bułgarię niepodległości w 1879 roku, stało się stolicą Trzeciego Bułgarskiego Państwa.

Wizerunek miasta szybko zmienił się z orientalnego na europejski. Obecnie sporo ulic, budynków, parków, a nawet całe osiedla zachowały architektoniczny styl z przełomu wieków XIX i XX. Sofia jest przebogata w zabytki archeologiczne, przedstawiające dawną historię miasta, tj.: miejska brama i wieże Serdiki, budynki oraz ulice wybudowane tysiące lat temu. Spora część zabytków znajduje się pod ważnymi budynkami nowoczesnymi, co utrudnia ich badanie i eksponowanie. Wiadomo, że pod hotelem Sheraton spoczywa antyczny budynek gminy (bulefteris), a liczne bazyliki leżą pod Narodowym Muzeum Historii. Rzymskie łaźnie znajdują się pod Sofijskimi Mineralnymi Łaźniami, a olbrzymia rzymska rezydencja - pod hotelem Riła.

Miasto stanowi najważniejszy punkt komunikacyjny całej Bułgarii – tutaj krzyżują się najważniejsze połączenia kolejowe i drogowe, tutaj też znajduje się największe w Bułgarii lotnisko. Dlatego przebywając w zabytkowej Sofii, nie będziemy mieć problemu z wycieczką na błękitne, bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego, do kurortów turystycznych, takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Sofia to także prawdziwy raj dla miłośników kultury, sztuki i zabytków. W mieście nie brakuje także wszelkiego rodzaju przybytków kultury. Znajdziemy tu: teatry, kina, opery, całe mnóstwo galerii artystycznych, sal koncertowych i wszelkich innych, ciekawych miejsc.

Wybierasz się do Sofii? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Sofii. Tanie bilety do Sofii są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.

Zobacz więcej

Kalendarze

Ewa dodał(a) nowy post ' Zamach na lotnisku w Stambule' na forum. 4 minut(y) temu

36 osób zginęło, a blisko 150 zostało rannych we wczorajszym samobójczym ataku na międzynarodowym lotnisku w Stambule. Według premiera Turcji za zamachem stoi tzw. Państwo Islamskie

Zobacz »

Powsinoga poleca wpis bloga zatytułowany, Rzym za 128 zł w dwie strony! 8 dni za 399 zł (lot+hotel)!! 8 godziny temu 40 minut(y) temu

Bardzo dobra cena lotów do Rzymu! Za bilety w dwie strony na pokładach linii Wizz Air zapłacicie 128 zł. Loty startują w Warszawie. Aby zakupić bilety w tej cenie należy posiadać członkoswo WDC, pozostali podróżnicy zapłacą 218 zł.Tanie noclegi znajdziecie w Camping Tiber, gdzie za 8 nocy zapłacicie 271 zł w przypadku rezerwacji pokoju dla dwóch osób! Dzięki temu połączeniu cały pobyt, lot i hotel wyniosą was 399 zł! Zapraszamy!Szczegóły podróżytermin podróży:

Czytaj dalej

Continenttrotter dodał(a) nową podróż lotniczą do podróży: Wyspy Normandzkie 9 godziny temu 33 minut(y) temu

Luton - Warszawa, 1457 km