61 6429 407

pn-pt 9-20, sob 10-14, ndz 17-21

1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
podróż złożona Infolinia +48 61 6429 407
Tanie loty > Tanie loty do Wielkiej Brytanii > Tanie loty do Glasgow

Loty do GlasgowCena za lot w dwie strony

więcej


Tanie loty do Glasgow

glasgow_centrum_nauki
Centrum Nauki w Glasgow
Fot. SXC

Historia Glasgow jest bardzo mocno związana z handlem, który rozwinął się tu szczególnie w XVIII wieku. W tamtym okresie powstało wiele wspaniałych budowli, do dzisiaj tworzących wizerunek i klimat miasta. W XIX wieku, wskutek rewolucji przemysłowej, ludność miasta zwiększyła się dziesięciokrotnie. Na rzece Clyde rozwijały się stocznie oraz przemysł ciężki. Był to czas wielkich zmian, które wpłynęły też niekorzystnie na wizerunek Glasgow. Jednak w drugiej połowie XX w. uporano się z tym i wieloma innymi problemami, dzięki czemu pozbyto się wizerunku ponurego miasta. Owocami korzystnych przemian w tym miejscu jest nadanie Glasgow tytułów Europejskiej Stolicy Kultury (1990 r.) oraz Miasta Architektury i Wzornictwa Zjednoczonego Królestwa (1999 r.).

Glasgow dostarcza swoim mieszkańcom rozrywek sportowych na najwyższym poziomie. Siedzibę mają tu dwa najważniejsze kluby w Szkocji - Glasgow Rangers oraz Celtic Glasgow, które od lat rywalizują o prymat najlepszej drużyny ligi szkockiej. Obecnie w Glasgow mieszka prawie 600 tys. mieszkańców, zaś metropolia Wielkie Glasgow obejmuje około 2,1 miliona osób. Ludność tego miasta jest bardzo zróżnicowana i co dwudziesta osoba należy do mniejszości etnicznej.

Tętniące życiem miasto już w średniowieczu zachowało bardzo wiele interesujących zabytków pochodzących z tamtych czasów. Znajdziemy tu Plac Jerzego (George Square), nad którym dominują ogromne budynki administracyjne z Miejską Izbą Handlową (City Chambers) na czele. Wśród zabytków architektonicznych wymienić należy arcydzieło stylu Art Nouveau autorstwa Charlesa Rennie Mackintosha, czyli budynek Szkoły Sztuk Pięknych (Glasgow School of Art). Z kolei średniowieczna Katedra św. Mungo, posiadająca kryptę z grobem jej patrona z VI wieku, stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Glasgow to również muzea. Obok wspomnianej katedry znajduje się muzeum St. Mungo Religious Life and Art, w którym umieszczono liczne eksponaty różnych religii, np. detysze animistów, bogów Hindu, zastawę porcelanową taoistów, islamskie dywaniki do modłów, mumie egipskie, chrześcijańskie wizerunki witrażowe oraz wiele innych przedmiotów.

Innym, wartym odwiedzenia muzeum jest Muzeum Transportu (Museum of Transport) mogące poszczycić się bogatą kolekcją pojazdów - od wózków dziecięcych, przez rowery, samochody, tramwaje, po lokomotywy i modele okrętów. Odmienny charakter ma natomiast Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove, które jest najstarszym muzeum nie tylko w Glasgow, ale i w całej Szkocji. Znajdują się tutaj jedne z największych zbiorów sztuki w Europie. Budynek zbudowano w stylu hiszpańskiego baroku.

W Glasgow można także wypoczywać w przepięknym ogrodzie botanicznym (Botanic Gardens) usytuowanym w centrum dzielnicy West End. Oprócz czysto rekreacyjnego charakteru miejsce to ma też inne walory, znajdziemy tam np. wiele interesujących okazów roślin. Największą atrakcję stanowią szklarnie, w których mieści się bogata kolekcja roślin tropikalnych, stepowych i pustynnych.

Glasgow to miasto historyczne, co nie znaczy, że żyje wyłącznie przeszłością. Centrum Naukowe Glasgow jest na to najlepszym dowodem i jedną z tych atrakcji, których nie wolno przegapić. Zadaniem centrum jest zabawa i nauka. Składa się z setek interaktywnych wystaw, planetarium, kina IMAX oraz 127-metrowej wieży Glasgow.

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze (1)

 • Antonina

  Byłam kiedyś w Glasgow na targach. Miasto bardzo mi się podobało, jego monumentalne budynki rzeczywiście robią wrażenie. Tylko ichnia odmiana angielskiego jest swoista. Z początku trudno mi było zrozumieć autochtonów, ale ich akcent bardzo mi się podobał. Polecam Glasgow, wybierzcie sie tam!

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub