61 6429 407

pn-pt 9-20, sob 10-14, ndz 17-21

1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
podróż złożona Infolinia +48 61 6429 407
Tanie loty > Tanie loty do Estonii

Loty do EstoniiCena za lot w dwie stronyTanie loty do Estonii


Środowisko naturalne Estonii
Fot. Wikipedia

Mały kraj wciśnięty pomiędzy Bałtyk a Rosję, którego historia sięga zaledwie I wojny światowej, kiedy to został utworzony na mocy zawartego wówczas pokoju. Jedna z trzech tak zwanych Republik Bałtyckich, członek NATO oraz Unii Europejskiej.

Jest to zdecydowanie najnowocześniejsze państwo w regionie. Potentat jeśli chodzi o technologie informatyczne i praktyczne ich zastosowanie zarówno przez prywatnych użytkowników sieci, jak i przez instytucje państwowe. Przeciętny obywatel większość codziennych i niecodziennych spraw załatwić może dzięki sieci. Założenie firmy, identyfikacja dzięki elektronicznym dowodom osobistym, płacenie podatków, załatwianie spraw w urzędach, a nawet głosowanie w wyborach czy udział w sesjach parlamentu przez posłów. Wszystko jednak ma swoje dobre i złe strony. Pokazał to dobitnie zmasowany rosyjski atak hakerski na ten kraj, jaki miał miejsce w 2008 roku w trakcie zamieszek, jakie wywołała decyzja władz o przeniesieniu pomnika żołnierzy radzieckich z centrum miasta na historyczny cmentarz.

Zresztą tamte zamieszki i atak internetowy pokazały również, jak skomplikowane są relacje tego kraju z sąsiadami oraz jak wiele wciąż skrywanych, wewnętrznych napięć, które wyszły na jaw właściwe przez przypadek. Tym razem punktem zapalnym okazał się radziecki pomnik, dowodząc jak skomplikowana historia tego kraju żywo wpływa na aktualne wydarzenia. Wprawdzie większość Estończyków czuje się bardziej związana ze Skandynawami niż Rosją, jednak nie istnieje w tej kwestii uniwersalnie akceptowane rozwiązanie.

Historia Estonii

Historia Estonii jest pasmem niepokojów i zmian przynależności terytorialnej. Ten niewielki, nizinny skrawek lądu położony nad Bałtykiem przez wieki był łakomym kąskiem dla pobliskich mocarstw, a jego siła militarna rzadko bywała tak znacząca, by odeprzeć zakusy terytorialne sąsiadów. Niemniej jednak pierwsze wzmianki o tym kraju pojawiają się już około 100 roku naszej ery, kiedy to rzymski historyk Tacyt pisał o lokalnym osadnictwie używając nazwy Eistland dla określenia ziem leżących na południe od Zatoki Fińskiej.

Przez kilka wieków tereny Estonii znajdowały się pod panowaniem Finlandii, następnie przechodząc pod zarząd Królestwa Duńskiego. W XIII i XIV wieku trwały walki z zakonem kawalerów mieczowych również roszczących sobie prawa do tej ziemi. Następnie w XVI wieku również Polska próbowała zdobyć te tereny, jednak nie udało się to w dłuższej perspektywie. Estonia na przełomie XVII i XVIII znalazła się w zasięgu panowania Imperium Rosyjskiego, spod którego wpływów formalnie uniezależniła się dopiero po odzyskaniu niepodległości, realnie nadal połączone jest z Rosją silnie. Estonia była wprawdzie w niektórych momentach w ciągu tej dwustuletniej zależności związana z mocarstwem rosyjskim nieco słabiej, jednak nieustannie pewna forma zwierzchności Rosji nad nią istniała.

Za czasów komunizmu Estonia Była jedną z republik składowych ZSRR i nie istniała jako niezależne państwo. Niepodległość Estonia odzyskała wyjątkowo późno, dopiero w czasie upadku ZSRR w roku 1991.

Estonia dziś

Estończycy dobrze wykorzystali odzyskaną wolność, wprowadzili gruntowne reformy, a wyjątkowo młodzi politycy tego kraju energicznie zajęli się unowocześnianiem kraju, który obecnie w niewielkim tylko stopniu ustępuje starym demokracjom europejskim pod względem nowoczesnej infrastruktury, innowacyjności, tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i innych.

Kraj czerpie dochody głównie z przemysłu, przetwórstwa i usług, a rolnictwo stanowi jedynie około 5% wartości PKB. Główną dziedziną rozwoju kraju są technologie informatyczne, które poparte szeroką dostępnością wysokiej jakości sieci internetowej powodują stały napływ nowych inwestorów. Pomyślnie rozwija się też turystyka, której dochody przekraczają rocznie poł miliarda dolarów w skali kraju.

W Estonii mieszka około 2200 Polaków, a nasi rodacy zamieszkują głównie w dużych miastach, szczególnie w stolicy kraju Tallinie.

Serwis Tanie-loty.pl serdecznie zaprasza do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi oryginalną kulturą i niezwykłą gościnnością. Z nami masz możliwość zarezerwować tanie bilety lotnicze do Estonii w bardzo atrakcyjnych cenach. Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze (2)

 • Ramia

  Cóż na temat polityki Estonii się nie wypowiadam, ale powiem szczerze, że pisanie na taki temat wymaga sporo dystansu i zdrowego rozsądku. Szkoda, że Pan Antydebil tego nie zauważył. W Internecie niestety razi to, że komunikacja między ludźmi schodzi do parteru. Pomylić się ma prawo każdy, a inteligencja objawia się tym, żeby umieć to sprostować, a nie opluć. Tym bardziej, że różnica pomiędzy "uzależniona od księstw fińskich", a "będąca księstwem fińskim" jest naprawdę mało znacząca. Co zaś do fińskiego pochodzenia to Pan Antydebil powinien zwrócić uwagę na fakt, ze te czasy sięgają zamierzchłej przeszłości III tysiąclecia pne, kiedy to pojawiły się plemiona UGROFIŃSKIE połączone tym, ze miały wspólny język i zbliżoną kulturę. Z niej wykształciło się kilkanaście róznych plemion, wśród których Estończycy i Finowie byli równoległymi odmianami a nie tym samym ludem!! Tak więc Estończycy maja wspólne korzenie z Finami, ale nimi nie są..... Swoją drogą - świetny portal, z którego często korzystam, rzadko można spotkać tak bogate i rzeczowe opracowania w sieci, a ilość zawartych tu informacji sprawia, że taka strona ma rację bytu, a nie zaśmieca sieć głupotami. Gratuluję i tak trzymać.

 • Antydebil

  Co za bzdury kosmiczne... "Estonia uzależniona od księstw fińskich"... Przecież Estończycy to właśnie te "księstwa fińskie" ! Przecież Estończycy sa ludem fińskim, a osioł co pisał ten artykuł myślał, że to jakieś obce księstwa fińskie Estonią rządziły... "Pro rosyjskie nastroje wśród Estończyków"??? Głupcze! Pro rosyjskie nastroje są w śród tamtejszych Rosjan, którzy stanowią 25% społeczńestwa i którzy organizowali te zamieszki, a zostali oni przesiedleni do Estonii w czsach ZSRR. Tak, Estończycy przypominają Skandynawów, a nie Słowian, ale czemu, do cholery, mieliby przypominać Słowian????? PRzecież to lud fiński i nie jest ze Słowianami spokrewniony woogle. Jakie "realne wpływy Rosji"??? Estonia jest całkowicie niezależna od Rosji, a kulturowo jest znacznie dalej na zachód niż Polska. Och, tak to jest jak bezmózg zaczyna pisać artykuły...

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub