Społeczność Podróżników

Loty do Aberdeen

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Wielkiej Brytanii > Loty do Aberdeen


Aberdeen

Aberdeen
Katedra w Aberdeen
Fot. Wikipedia

W pięknej Szkocji leży „granitowe miasto” Aberdeen. Położone u ujścia rzek Don i Dee do Morza Północnego, zamieszkane przez około 200 000 ludzi, stanowi lokalne centrum administracji, szkolnictwa wyższego, handlu i przemysłu, a także największy port morski północno-wschodniej Szkocji. Obecnie rozwój miasta związany jest z petrochemią. W pobliżu Aberdeen na morzu znajduje się około 130 platform wiertniczych, które wydobywają ropę z dna tego akwenu. Jest to trzeci co do wielkości ośrodek miejski w Szkocji. Co ciekawe, konsumpcja stanowi tu aż 8% ogólnego spożycia w Szkocji, a odsetek zamieszkujących miasto ludzi to tylko 4% populacji Szkotów. Można z tego wnioskować, że mieszkańcy Aberdeen wydają na konsumpcję miej więcej dwukrotnie tyle, co przeciętny obywatel tego rejonu Wysp Brytyjskich. Taka rozbuchana konsumpcja na pewno nie jest tym co kojarzy się przeciętnemu Polakowi z określeniem Szkocja. Ale dodaje ona tylko smaczku temu niesamowitemu miastu szarości.

Historia

Historia osadnictwa ludzkiego na terenach wokół Aberdeen sięga aż 8000 lat i dotyczy prehistorycznych wiosek znanych jedynie z wykopalisk, historia samego miasta natomiast i jego zabudowań sięga mniej do około XII wieku. Miasto w tym czasie przyjmowało z różnych powodów inne przydomki, takie jak „ srebrne miasto złotych plaż” ze względu na błyszczącą w słońcu mikę występująca w lokalnych skałach oraz piękne wybrzeże. Później wydobycie ropy od lat 70. powoduje, że potoczne określenia Aberdeen zostały powiązane właśnie z tym bogactwem naturalnym - „naftowa stolica Europy” czy „europejska stolica energii” powtarzają się obecnie najczęściej.

W Aberdeen najważniejsze są tradycyjne gałęzie przemysłu takie jak włókiennictwo, rybołówstwo, stocznie, papiernictwo oraz oczywiście petrochemia. Do tradycji tego miasta należą również szkoły wyższe - Uniwersytet w Aberdeen został ufundowany w roku 1494 roku i jest jednym z pięciu najstarszych anglojęzycznych uniwersytetów na świecie. Niedawno natomiast, bo w roku 1994, status uczelni publicznej przyznany został Uniwersytetowi Roberta Gordona, który w 2009 roku otrzymał również honorowe wyróżnienie – „Najlepszy  nowoczesny uniwersytet w Wielkiej Brytanii”.

Miasto Aberdeen budzi w ludziach skrajne emocje i odczucia, a opinie o nim są bardzo podzielone. Zwolennicy Aberdeen twierdzą, że miasto jest majestatyczne i eleganckie dzięki szarej jednolitej zabudowie z granitu, przeciwnicy odpowiadają, że raczej jest bure, bezduszne i pozbawione tradycji, a na dodatek zawsze tutaj leje deszcz odbierając ochotę na jakąkolwiek aktywność. Poza tym, jako stolica konsumpcjonizmu w tradycyjnie uważanej za oszczędną Szkocji Aberdeen narażone jest na nieustanną falę krytyki.

Niemniej jednak obraz miasta bardzo się zmienia w ostatnich latach dzięki działaniom władz. Postanowiono zmienić Aberdeen w kwitnący ogród, łamiąc w ten sposób dominującą tutaj szarość różnokolorowym kwieciem na klombach, które tworzy się dosłownie wszędzie, gdzie jest to możliwe. Spowodowało to, że miasto stało się ogromnym ogrodem, gdzie na tle szarości architektury natura pokazuje całą feerię barw. Na dodatek władze starają się uświadamiać mieszkańców w kwestiach związanych z ekologią i ochroną środowiska. Wysiłki władz i mieszkańców zostały aż dziesięciokrotnie nagrodzone przez kapitułę bardzo ważnego w Anglii konkursu „Kwitnąca Brytania”, promującego właśnie wprowadzanie zieleni do przestrzeni publicznej, ochronę lokalnych ekosystemów oraz ogólny urok parków w różnych miastach Wysp Brytyjskich. Z powodu notorycznego wygrywania rywalizacji w swojej kategorii oraz w ogólnokrajowym zestawieniu, miasto zostało wykluczone z zawodów, by dać szansę innym.

Ze względu na wytrzymałość granitu ząb czasu nie nadgryzł architektury miasta. Aberdeen wygląda tak, jakby było wzniesiona wczoraj, a nie 100 czy 150 lat temu. Dzięki użytemu materiałowi miasto może wiele zaoszczędzić. Nie są tu konieczne kosztowne konserwacje, konieczne zwykle przy budowlach wzniesionych z innych skał.

Wybierasz cię do Aberdeen? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Aberdeen. Nasza nowowczesna, szybka i wygodna wyszukiwarka pozwoli ci zarezerwować tanie bilety do Aberdeen w bardzo przystępnych cenach.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
2 Komentarze | Dodaj komentarz
 • #Dar

  W Aber jestem parę razy do roku,bo mieszka tu b.b.b.bliska mi osoba.Rzeczywiście ,nie mając pracy lub jest ona nędznie opłacana jest j/w. Poza brakiem słońca oraz horrendalnie drogimi warunkami mieszkaniowymi, jest to piękne miasto i mając dużo lepiej opłacaną pracę niż w innych rejonach żyje się tu normalnie.A ty Rob przeprowadź się do Ediego,Gla etc.Tam jest taniej i więcej słońca, co zapobiega rakowi.Nie tylko mózgu

  Lubię 0 Krótki URL:
 • rob

  Ktoś kto pisał ten artykuł ma raka mózgu...Mieszkam tu już 6 lat i wierzcie mi,to nie ma nic wspólnego z tym co pisze.Jakie bujne kwiecie?.Jakie kolorowe budowle? Szarość granitu doprowadza ludzi do depresji.Można ja zwalczyć tylko w piątek wieczorem upijając się.Więcej na gg 9439329

  Lubię 0 Krótki URL:

Loty do Aberdeen

Wielka Brytania w pigułce

 • Oficjalna nazwaZjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
 • UstrójMonarchia konstytucyjna
 • StolicaLondyn
 • Używane językiangielski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki
 • Walutafunt szterling (GBP)
 • Ludność60 975 000
 • Powierzchnia kraju244 820 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: 0 044 870 774 2700, Policja: 999/112, Straż Pożarna: 999/112, Pogotowie ratunkowe: 999/112
 • DokumentyOdkąd Polska należy do Unii Europejskiej nie są wymagane wizy wjazdowe. Konieczne jest jedynie posiadanie dokumentu tożsamości, może to być paszport lub dowód osobisty.
 • KlimatW Wielkiej Brytanii często pada deszcz. Wyspy leżą w strefie klimatu umiarkowanego z wpływami morskimi.
 • KulturaMieszkańcy Wielkiej Brytanii są postrzegani jako ludzie chłodni i pełni rezerwy. Niezwykle ważne jest dla nich również przywiązanie do tradycji. Obecnie Wielka Brytania jest mieszanką różnych kultur i narodowości, co pozwoliło jej mieszkańcom otowrzyc się na obcokrajowców i ich zwyczaje.
 • BezpieczeństwoPoza największymi miastami Wielka Brytania jest stosunkowo spokojnym krajem. Środki bezpieczeństwa stosowane przez władze są zaawansowane i dość skuteczne, ale warto pamiętać o zagrożeniu ze strony kieszonkowców.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5917)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej