Społeczność Podróżników

Loty do Delhi

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Indii > Loty do Delhi


Delhi

Akshardham New Delhi
Świątynia Akshardham w Delhi
fot. RusBowling

Delhi ma podobno ponad 5 tys. lat i wspólnie z Damaszkiem uznawane jest za najstarsze istniejące miasto na świecie. Mówi się, że na przestrzeni 50 wieków swojego istnienia zostało zniszczone i odbudowane aż 11 razy.

Delhi jest stolicą i trzecim pod względem wielkości miastem Indii, a także głównym ośrodkiem przemysłowym na północy kraju. Dzisiejszy obraz miasta dalece odbiega od stereotypu światowej metropolii. Z jednej strony, Delhi przepełnione jest liczącymi tysiące lat zabytkami, z drugiej, to zatłoczony, zakorkowany i przeludniony moloch, w którego centrum wyrastają wieżowce największych światowych korporacji przemysłowych i teleinformatycznych. Innowacyjność idzie tutaj w parze z mało nowoczesnym myśleniem, wynikającym gółwnie z tradycji, religii czy systemu kastowego (mimo oficjalnego zniesienia), na którym przez wieki oparte było społeczeństwo Indii. Miasto wieżowców i autostrad w budowie pełne jest świętych krów, wołów, a obecność spacerującego ulicą słonia obok korporacyjnej limuzyny szokuje jedynie turystów.

 

Historia

Delhi, choć dla wielu mało atrakcyjnie turystyczne, może fascynować historią. Mimo że niegdyś nie było stolicą Indii, zawsze odgrywało ważną rolę w historii kraju. Epicka "Mahabharata" sprzed ponad 3 tys. lat wzmiankuje o osadzie Indraprastha, położonej mniej więcej na terenie obecnego Delhi. Ponad 2 tys. lat temu stolicą królestwa cesarza Aśoki była Pataliputra (niedaleko dzisiejszej Patny).

Na obszarze Delhi przez tysiąclecia wybudowano obok siebie lub na sobie siedem miast Delhi. Pierwsze z tych miast o nazwie Indraprastha założono w 1200 roku p.n.e. jako stolicę państwa Pandawów. Początki współczesnego Delhi natomiast wiążą się z miastem Lal Kot założonym w 736 roku p. n. e. przez klan Radźputów Tomara. Od 1192 roku, tj. po zdobyciu i zajęciu Delhi przez Mohammada Ghoriego, miastem rządzili muzułmanie. Powołany w 1206 roku Sułtanat Dehlijski przetrwał do najazdu Mogołów w 1526 roku. W latach 1206-1526 Delhi było stolicą sułtanatu rządzącego niemal całymi Indiami. Wówczas wybudowano forty, które są częścią siedmiu miast Delhi. Z okresu rządów Mogołów pochodzą takie zabytki Delhi, jak Czerwony Fort i meczet Dżami Masjid, a także „siódme miasto Delhi” (Stare Delhi). W 1803 roku Delhi zostało zdobyte przez wojska brytyjskie. W sto lat później Brytyjczycy, burząc częściowo Stare Delhi, rozpoczęli budowę Nowego Delhi wg projektu brytyjskich architektów. W 1931 roku Nowe Delhi uznano za stolicę Indii Brytyjskich, a w 1947 roku niepodległych Indii.

Dzięki swej wyjątkowej historii Delhi, mimo że nie przypomina niczym europejskiego miasta, może się poszczycić wieloma ciekawymi miejscami godnymi zwiedzania. W Starym Delhi, które od XVII do XIX wieku było stolicą muzułmańskich Indii, znajduje się wiele meczetów, fortów i innych zabytków z tego okresu. Z kolei w rozległym i przestronnym Nowym Delhi, niegdyś głównym mieście Brytyjskiego Imperium, można znaleźć wszystkie budynki rządowe i ambasady. Miasto jest także, co oczywiste, centrum administracji państwowej oraz pełni rolę głównego węzła komunikacyjnego – ma jeden z najbardziej ruchliwych międzynarodowych portów lotniczych Indii. Z drugiej jednak strony, stale rozrastające się ubogie dzielnice i slumsy okalają miasto ze wszystkich stron.

Warto pamiętać, że pomimo swej odmienności od znanych nam standardów, Delhi to wbrew wszystkiemu nowoczesna metropolia, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Mimo to, choć miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej, turystów raczej nie ciekawi jego biznesowe oblicze. To, czego oczekują po wizycie w stolicy mistycznych Indii, to egzotyka, niespotykana nigdzie indziej, a tu obecna niemal na każdym rogu ulicy czy progu hinduistycznej świątyni.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy


Loty do Delhi

Indie w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Indii
 • UstrójRepublika
 • StolicaDelhi
 • Używane językihindi, pomocniczo używany jest też angielski
 • Walutarupia indyjska (INR)
 • Ludność1 166 079 217
 • Powierzchnia kraju3 287 590 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: 00 91 11 414 96 900, Policja: 100, Straż Pożarna: 101, Pogotowie ratunkowe: 101
 • DokumentyObywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Koszt wizy turystycznej ze wszystkimi opłatami wynosi w sumie 232 PLN (stan na styczeń 2014)
 • KlimatIndie leżą w strefie klimatycznej zwrotnikowej monsunowej. W górach występuje klimat podzwrotnikowy górski. W związku z tym temperatury w kraju są gorące, a pogoda może być męcząca.
 • KulturaWchodząc do świątyni nie wolno zapominać o zdjęciu obuwia! Nie warto także wchodzić do takich miejsc będąc skąpo ubranym, chyba że chce się narazić na nieprzyjemności. Podobnie wchodząc do kuchni koniecznie trzeba zdjąć buty. Mężczyźni chcąc wejść do kuchni powinni poprosić o pozwolenie. W kulturze Indii lewa ręka jest uznawana za nieczystą część ciała, dlatego nie wolno nią jeść ani dotykać przedmiotów kultu.
 • BezpieczeństwoW ostatnich latach wraz ze znacznym wzrostem populacji w Indiach nastąpił także wzrost liczby przestępstw. Głównym zagrożeniem są jednak wciąż kieszonkowcy, dlatego warto dbać o swój bagaż i portfel. Powszechnie znanym problemem jest zawyżanie cen przez taksówkarzy, tak samo robią sprzedawcy. Problemem w północno – wschodniej części kraju jest zagrożenie atakami terrorystycznymi. Od czasu do czasu zdarzają się zamieszki na tle wyznaniowym.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5899)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej