Społeczność Podróżników

Loty do Bombaju

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Indii > Loty do Bombaju


Bombaj

Nocna panorama Bombaju
Fot. SXC

Miasto jest stolicą indyjskiego stanu Maharasztra, leży na wyspie Salsette przy ujściu rzeki Ulhas. Ze względu na położenie jest największym portem zachodnich Indii, w granicach miasta znajdują się trzy jeziora i trzy rzeki. Bombaj podzielony jest właściwie na dwie główne dzielnice: miasto i tereny podmiejskie. Przy pierwszej wizycie może sprawiać wrażenie pogrążonego w chaosie. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego wielkość. Zgodnie z danymi z zeszłego roku, metropolia bombajska ma już ponad 20 mln mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem na świecie.

Bombaj, mimo że w Polsce wciąż jest znany pod tą nazwą, od 1995 roku nazywany jest ponownie "Mumbai". Nazwa ta pochodzi od hinduskiej bogini Mumby, opiekującej się osadnikami (zbieraczami soli oraz rybakami) pierwotnie zasiedlającymi wyspy, na których miasto jest położone.

Przyjeżdżając do Bombaju trzeba nastawić się na spotkanie z wielonarodową społecznością. Jest tu zawsze wielu turystów i imigrantów z Azji. Po dodaniu do tego rdzennych mieszkańców okazuje się, że Bombaj jest bardzo interesującą mieszanką kultur i obyczajów. W mieście rozwija się także przemysł filmowy - nie bez przyczyny nazywa się je „Bollywood” - jest bowiem kolebką hinduskiej kinematografii – pierwszy film nakręcono tutaj w 1896 roku!

Historia

Korzenie Bombaju sięgają daleko wstecz - obszar prawdopodobnie został zasiedlony już w epoce kamienia. Do 1343 roku był rządzony przez wiele dynastii, by w końcu wejść w skład muzułmańskiego państwa Gudżarat. W 1534 roku Bombaj zajęli Portugalczycy. W następnych latach przeszedł w ręce Anglików i szybko rozwinął się w dobrze prosperujący port, a w okresie 1672-1858 był nawet siedzibą Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Na okres wojny secesyjnej przypada boom gospodarczy: Bombaj staje się wówczas głównym centrum handlu bawełną na świecie. W XX wieku stał się także ważnym ośrodkiem walki o niepodległość. To z niego Mahatma Gandhi wzywał Brytyjczyków do opuszczenia Indii. Ostatnie lata nie były łaskawe dla miasta. W 2005 roku zostało poważnie podtopione w wyniku obfitych deszczów, zaś już rok później kolej miejska padła atakiem terrorystów. 26 listopada 2008 nastąpiła kolejna seria zamachów terrorystycznych.

Bombaj leży w pobliżu Morza Arabskiego. Jego położenie powoduje, że występują tutaj zaledwie dwie pory roku: sucha (listopad - luty) i wilgotna (marzec - październik). Miasto charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz częstymi opadami w porze wilgotnej.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
2 Komentarze | Dodaj komentarz

Loty do Bombaju

Indie w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Indii
 • UstrójRepublika
 • StolicaDelhi
 • Używane językihindi, pomocniczo używany jest też angielski
 • Walutarupia indyjska (INR)
 • Ludność1 166 079 217
 • Powierzchnia kraju3 287 590 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: 00 91 11 414 96 900, Policja: 100, Straż Pożarna: 101, Pogotowie ratunkowe: 101
 • DokumentyObywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Koszt wizy turystycznej ze wszystkimi opłatami wynosi w sumie 232 PLN (stan na styczeń 2014)
 • KlimatIndie leżą w strefie klimatycznej zwrotnikowej monsunowej. W górach występuje klimat podzwrotnikowy górski. W związku z tym temperatury w kraju są gorące, a pogoda może być męcząca.
 • KulturaWchodząc do świątyni nie wolno zapominać o zdjęciu obuwia! Nie warto także wchodzić do takich miejsc będąc skąpo ubranym, chyba że chce się narazić na nieprzyjemności. Podobnie wchodząc do kuchni koniecznie trzeba zdjąć buty. Mężczyźni chcąc wejść do kuchni powinni poprosić o pozwolenie. W kulturze Indii lewa ręka jest uznawana za nieczystą część ciała, dlatego nie wolno nią jeść ani dotykać przedmiotów kultu.
 • BezpieczeństwoW ostatnich latach wraz ze znacznym wzrostem populacji w Indiach nastąpił także wzrost liczby przestępstw. Głównym zagrożeniem są jednak wciąż kieszonkowcy, dlatego warto dbać o swój bagaż i portfel. Powszechnie znanym problemem jest zawyżanie cen przez taksówkarzy, tak samo robią sprzedawcy. Problemem w północno – wschodniej części kraju jest zagrożenie atakami terrorystycznymi. Od czasu do czasu zdarzają się zamieszki na tle wyznaniowym.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5989)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej