Społeczność Podróżników
Wyszukaj


Podróże za darmo

forsa
Podróżowanie za darmo to nie mit! Przekonaj się!
Fot. SXC

Wbrew powszechnej opinii podróżowanie to hobby nie tylko dla bogatych. Jest wiele sposobów na to, by zwiedzać świat za darmo. Wielu atrakcji podczas wyprawy można doświadczyć bezpłatnie, wystarczy tylko trochę wiedzy, odpowiedni czas na przygotowania i dobre chęci. Niestety, przyznać trzeba, że organizowanie niskobudżetowej wyprawy zazwyczaj trwa dłużej, niż planowanie wyjazdu bez przesadnego dbania o koszty. Wysiłek się jednak opłaca! Są sposoby na to, by za darmo korzystać zarówno z transportu, noclegu, wyżywienia, jak i miejscowych atrakcji. Chociaż trudno osiągnąć stan idealny, jest to możliwe - przynajmniej teoretycznie.

Całe wakacje za darmo

Istnieje sposób, by całe wakacje nic nas nie kosztowały. To wygrana w konkursie. Jeśli korzystamy z produktów jakiejś firmy, która organizuje tego typu zabawę, warto wziąć w niej udział. Zazwyczaj finałowym etapem jest losowanie, więc wszyscy uczestnicy mają takie same szanse. Można więc liczyć na to, że za którymś razem szczęście uśmiechnie się właśnie do nas. Niestety szanse na wygraną są niewielkie, ale biorąc pod uwagę niewielką ilość czasu, potrzebną do wzięcia udziału w konkursie, warto przynajmniej spróbować.

Transport za darmo

autostop
Autostop
Fot. chudo.sveta

Najprostszym sposobem na darmowy transport jest autostop. Co roku dziesiątki, czy nawet setki tysięcy ludzi decyduje się w ten sposób przemierzać świat. Największym zarzutem wobec tej metody podróżowania są względy bezpieczeństwa, jednak rozsądne podejście do tych spraw pozwoli uniknąć nieprzyjemności. Praktyczne wiadomości na ten temat uzyskać można dzięki naszej Społeczności, gdzie powstała grupa miłośników autostopu. Trzeba przyznać, że ta metoda podróżowania ma wiele zalet – przede wszystkim nic nie kosztuje (przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej – w pozostałych częściach świata obowiązują zazwyczaj niewielkie opłaty). Poza tym, podróżując autostopem można poznać niezwykłych ludzi. Podroż z lokalnymi mieszkańcami potrafi zaowocować odkryciem niesamowitych miejsc, które często nie są opisane w przewodnikach, więc nie ma tam tłumu turystów. Ponadto podróż autostopem zazwyczaj trwa krócej, niż pokonanie takie samej trasy transportem publicznym, szczególnie jeśli nasz cel jest naprawdę odległy.

Innym sposobem na darmową podróż jest polowanie na błędy systemów rezerwacyjnych przy zakupie biletów lotniczych. Tutaj niestety szanse powodzenia są znacznie mniejsze niż w wypadku autostopu, ale czasem też się udaje. Sukces w tym wypadku okupiony jest zazwyczaj setkami albo tysiącami godzin poszukiwań przed monitorem i wieloma próbami rezerwacji. Są jednak maniacy, których taka perspektywa nie przeraża.

Istnieje jeszcze jeden sposób na darmowy transport, który jednak nie sprawdzi się na długich trasach – to korzystanie z siły własnych mięśni, czyli marsz lub jazda na rowerze. Urlop, który zdecydujemy się spędzić w ten sposób, oprócz ulgi dla portfela prawdopodobnie spowoduje także znaczącą poprawę kondycji i spadek wagi bez konieczności stosowania kosztownych i uciążliwych diet.

Nocleg za darmo

namiot
Czasem namiot jest najlepszy
Fot. SXC

Jest wiele sposobów na  to by nie płacić za nocleg. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście wyjazd do rodziny lub przyjaciół, niestety nie każdy ma tyle szczęścia, by mieszkali oni w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Jednak nawet wtedy pozostaje sporo opcji do wyboru.

W internecie znaleźć można kilka społeczności, których członkowie udzielają sobie wzajemnie gościny. Najważniejsze to Couchsurfing, Hospitality Club oraz organizacja Servas. Zasada działania jest podobna – podróżnik poszukuje noclegu w interesującej go lokalizacji i zgłasza się do mieszkających w danym miejscu członków z pytaniem, czy w danym terminie wizyta jest możliwa. Gospodarz, zwany hostem, decyduje się na przyjęcie pod swój dach podróżnika bazując na opiniach wystawianych przez innych członków społeczności. Czasem można też liczyć na towarzystwo hosta podczas zwiedzania albo wspólny posiłek. Dokładne zasady przyjmowania gości każdy host określa we własnym zakresie. Warunki noclegów są bardzo różne - czasem jest to cały pokój oddany do dyspozycji turystów, czasem tylko łóżko lub materac, a niekiedy jedynie fragment podłogi, który trzeba sobie zaaranżować we własnym zakresie. Oprócz oszczędności takie noclegi mają jeszcze dodatkową zaletę – członkami takich społeczności są wyjątkowe osoby, więc korzystając z darmowych noclegów mamy szansę na niezwykłe znajomości i przyjaźnie.

Innym sposobem na darmowe noclegi jest wymiana domów – istnieje kilka serwisów pośredniczących w tego typu praktyce, np. Intervac lub Home Exchange. Jest to idealna oferta,szczególnie dla rodzi z dziećmi, które mają małe szanse na znalezienie noclegu za pośrednictwem wymienionych wcześniej serwisów, które nakierowane są przede wszystkim na samotnych podróżników, pary, studentów i młodzież. Wymiana domów nie jest prostą sprawą, tym bardziej, że oprócz interesującego miejsca docelowego trzeba zgrać terminy urlopów. Jest to jednak świetna okazja, by wypocząć za darmo w ładnym miejscu i znaleźć na czas wakacji opiekunów dla domowych zwierząt, których z różnych względów nie można zabrać ze sobą na wakacje. Dodatkową zaletą jest fakt, że dom nie stoi przez kilkanaście dni pusty, więc nie stanowi atrakcji dla złodziei. Zazwyczaj umowa wakacyjnej wymiany domów określa warunki, na jakich jest dokonywana.

Ostatnim sposobem na to, by w wymarzonym  miejscu nocować za darmo jest namiot. Ma on tą przewagę nad wymienionymi powyżej sposobami, że można go rozstawić dokładnie tam, gdzie mamy na to ochotę. Niestety noclegi poza kempingami będą musiały kończyć się skoro świt, żeby uniknąć nieprzyjemności, które w niektórych rejonach grożą za biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami.

Jedzenie za darmo

darmowe-jedzenie
Darmowe jedzenie!
Fot. sonewfangled

Bezpłatne posiłki to największe wyzwanie podczas nieskobudżetowej podroży. Niełatwo je zdobyć, jednak jest to możliwe. Najprostszym sposobem na to jest korzystanie z urzejmości członków wymienionych wcześniej społeczności. Czasem nie mają oni warunków, by oferować miejsce do spania, lecz zamiast tego chętnie spotkają się z podróżnikami i ugoszczą ich na obiedzie czy kolacji.

W ciepłych krajach natomiast można żywić się przynajmniej częściowo owocami, które rosną tu na drzewach. Cytrusy i egzotyczne owoce będą stanowić przyjemne uzupełnienie diety i nie będą ciężarem dla kieszeni.

Innym sposobem na korzystanie z bezpłatnych posiłków są punkty z darmowym jedzeniem, towarzyszące często  dużym imprezom masowym, festiwalom i wydarzeniom kulturalnym.

Zwiedzanie za darmo

Zwiedzanie to zawsze ważny wydatek, jednak czasem dzięki wiedzy i poszukiwaniom w internecie można znacząco ograniczyć koszty z tym związane. Rozsądne planowanie trasy zwiedzania pozwoli zobaczyć wiele muzeów i lokalnych atrakcji bezpłatnie. Na naszym blogu przedstawiliśmy już ponad dwadzieścia przewodników, prezentujących najważniejsze propozycje darmowego zwiedzania w najpopularniejszych metropoliach w Europie i na świecie. Oto pełna ich lista: Rzym za darmo, Paryż za darmo, Praga za darmo, Barcelona za darmo, Berlin za darmo, Amsterdam za darmo, Mediolan za darmo, Wiedeń za darmo, Stambuł za darmo, Madryt za darmo, Lizbona za darmo, Dublin za darmo, Sztokholm za darmo, Oslo za darmo, Warszawa za darmo, Bruksela za darmo, Ateny za darmo, Nowy Jork za darmo, Kraków za darmo, Gdańsk za darmo oraz Gdynia i Sopot za darmo

Joanna Cosel/Tatnie-Loty.com.pl


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
14 Komentarze | Dodaj komentarz
 • danielkryszkowski

  Hey ja od roku podruzuje na bardzo niskim budrzecie jestem teraz w Portugali, w Portimao i chcialbym sie spytac czy ktos moze orjetuje sie jak za darmo dostac sie na Canary.<br />Jakis pomys na ludkostopa?

  Lubię 0 Krótki URL:
 • "Bardzo nie podoba mi się określenie, że tekst jest kłamliwy, dużo innych rzeczy można o nim powiedzieć, ale akurat z tym się nie zgodzę."<br /><br />Mnie się rowniez nie podoba, iż artykuł w kilku miejscach jest nieprawdziwy lub kłamliwy. Dlatego właśnie napisałem komentarz.<br />Joasiu, możesz się nie zgadzać, fakty które przytoczyłem w mojej poprzedniej wypowiedzi (komentarzu) jednoznacznie udowadniają moje słowa.<br />Taniej to nie za darmo, tak wiec pisząc te słowa podajesz nieprawdę.<br /><br />Pozdrawiam:)<br /><br />Nie upieraj się przy swoim, nie o to chodzi, wszyscy chyba chcemy, aby portal dobrze i rzetelnie informował.<br />Ważne rowniez, aby podawał prawdziwe fakty i służył pomocą. Wystarczy tylko zmienić słowo "za darmo" na "taniej" itd. Taka drobnostka, jednak jak bardzo istotna.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Biały Żaglu, cały artykuł mówi o możliwościach, bez rozpatrywania konkretnych sytuacji do czego usilnie dążysz (np. w wypadku namiotu). <br /><br />Jeśli chodzi o żeglowanie to nie da się ukryć, że jest to sposób na podróż i że może być za darmo, czyli bez opłat. <br /><br />W wypadku darmowych noclegów "skazani" jesteśmy na hostów, którzy są rozsiani po świecie i można z ich pomocy korzystać tylko w konkretnych miejscach, namiot ma tę przewagę, że ma się go ze sobą i za darmo można rozstawić go tam, gdzie akurat jesteśmy spełniając określone warunki (często za darmo można korzystać z prywatnych posesji - ludzie często pomagali mi w ten sposób podczas wycieczek, zazwyczaj oferując z dobrego serca także dostęp do kuchni i łazienki również bezpłatnie)<br /><br />Bardzo nie podoba mi się określenie, że tekst jest kłamliwy, dużo innych rzeczy można o nim powiedzieć, ale akurat z tym się nie zgodzę. Przy okazji upewnię Cię także, że tekst został poddany korekcie, podobnie jak każdy inny, który ukazuje się w serwisie.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • W artykule napisałaś:<br /><br />"Ostatnim sposobem na to, by w wymarzonym miejscu nocować za darmo jest namiot. Ma on tą przewagę nad wymienionymi powyżej sposobami, że można go rozstawić dokładnie tam, gdzie mamy na to ochotę."<br /><br />Teraz piszesz:<br /><br />".....Dotyczy to czasu od zmierzchu do świtu. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dla wędrowców, korzy zabłądzili, źle ocenili siły lub trafili na załamanie pogody."<br /><br />Czyli już nie wymarzone miejsce? I nie gdzie chcemy?<br /><br />Jeszcze raz powtarzam, artykuł powinien być poddany korekcie, Jeżeli brakuje Ci miejsca, aby wszystko dobrze i rzetelnie opisać, podziel to na dwie części. Jeżeli zajdzie potrzeba nawet na piec. Ważne, aby był prawdziwy i rzetelny.<br /><br />Pozdrawiam serdecznie :)

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Joasiu, ja zrozumiałem, dlatego napisałem, iż artykuł jest kłamliwy.<br />W artykule napisałaś "Jest wiele sposobów na to, by zwiedzać świat za darmo."<br /><br />Teraz piszesz: "Artykuł powstał po to, żeby pokazać miłośnikom podróży, że można to robić taniej,..."<br /><br />Taniej to nie to samo co za darmo!<br /><br />Gdybyś w artykule napisała "Jest wiele sposobów na to, by zwiedzać świat taniej." Byłaby to prawda i wówczas nic bym nie pisał.<br /><br />"...okrętując się jako pomoc na statek lub przekonując samotnych wilków morskich do krótkiej wspólnej podróży."<br /><br />Czyli jednak nie za darmo, pomoc na statku czy jachcie(coś o tym wiem)jest praca, tak wiec trudno twierdzić, iż jest to podroż za darmo. Jest to podroż opłacona nasza praca, często ciężką praca.<br /><br /><br />Cdn.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • No i na koniec chciałabym również przypomnieć, że na początku tekstu wyraźnie jest zaznaczone, że naprawdę darmowa podróż jest właściwie niemożliwa w realnym świecie, jednak na papierze przyjmując bardzo optymistyczne kalkulacje da się ją zaplanować. <br /><br />Jeśli zaś pytasz o Peru i od razu informujesz, że interesuje cię bilet samolotowy, to muszę cię rozczarować. Tak dobrze to nie ma, chociaż oczywiście możesz próbować. Jednak podejrzewam, że do głowy ci nie przyjdzie próba zaokrętowania się na rejs w tamten rejon, a przecież mogłoby się to udać. Co więcej nie dość, że podróż byłaby za darmo, to jeszcze może udałoby ci się coś zarobić po drodze... Tylko tutaj zaczynają się schody, bo przecież trwałoby to pewnie tygodniami, dla człowieka takiego jak Ty mycie pokładów to nie jest wymarzone zajęcie na wakacje, nie możesz mieć tyle urlopu, chcesz wypoczywać, a nie harować itp itd. A już na miejscu sam przyznałeś, że byś sobie poradził z darmowym zorganizowaniem zwiedzania...

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Darmowo można podróżować po całej Europie i Azji, bo to jeden kontynent, gdy przyłoży się do poszukiwań można zabrać się statkiem na Wyspy Azji Południowo - Wschodniej albo do Afryki drogą morską okrętując się jako pomoc na statek lub przekonując samotnych wilków morskich do krótkiej wspólnej podróży. Da się to zrobić, jednak wymaga to morza cierpliwości, otwartości i naturalnej skłonności do przyjaznego komunikowana się z otaczającymi ludźmi. <br />Powyższa lista wystarczy w mojej opinii do tego, żeby podróżować po świecie a nie tylko po Europie za darmo. <br /><br />Jeśli chodzi zaś o nocowanie w namiotach to sprawa jest bardzo zróżnicowana w zależności od kraju - zazwyczaj są jednak pewne furtki, aby to robić. Na przykład w Polsce można nocować w namiocie na szlakach lub w bezpośrednim ich pobliżu, jeśli zastanie tam kogoś noc. Dotyczy to czasu od zmierzchu do świtu. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dla wędrowców, korzy zabłądzili, źle ocenili siły lub trafili na załamanie pogody.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Określone niebezpieczeństwa oczywiście łączą się z niektórymi z w/w sposobów , ale wystarczy zdrowy rozsądek, by zdawać sobie z tego sprawę. Jednak nieprzyjemne sytuacje to margines, a naprawdę niebezpieczne właściwie się nie zdarzają (warto przejrzeć sobie statystyki serwisów oferujących noclegi, gdzie opinie pozytywne to zawsze ponad 90% lub porozmawiać np. z autostopowiczami)<br /><br />W wypadku biletów lotniczych są one wymienione w tekście ze względu na to, że jest to możliwe, aby latać za darmo, jednak prawdopodobieństwo sukcesu przy darmowej rezerwacji jest minimalne. Bilety takie trafiają się okazjonalnie pasjonatom, którzy dużo latają i przeszukują systemy rezerwacyjne nieustannie w poszukiwaniu błędów oraz okazji. Więc okupione są rzeczywiście tysiącami godzin poszukiwań, chociaż nie jest to oczywiście szukanie dla szukania - po prostu rezerwując bilety w promocjach, spędzając mnóstwo czasu na stronach i forach o tej tematyce, czasem ma się wyjątkowe szczęście i leci za darmo.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • Biały Żaglu, obawiam się, że nie chyba się nie zrozumieliśmy.<br /><br />Artykuł powstał po to, żeby pokazać miłośnikom podróży, że można to robić taniej, a znaczną część rzeczy, które turysta kupuje (np. miejsca noclegowe czy bilety wstępu, jedzenie i inne) można mieć za darmo, jeśli się chce. Wbrew pozorom bardzo niewiele osób wie o tych możliwościach, a dzięki ich stosowaniu naprawdę można wiele zyskać. <br /><br />Niestety długość tekstu nie pozwala zawrzeć w nim wszystkiego - to po prostu niemożliwe, tym bardziej, że porady są bardzo różnorodne i ogólne, a nie dostosowane dla konkretnych krajów i regionów.<br /><br />Oczywiście korzystanie z tych porad niesie ze sobą określone konsekwencje, na przykład niższą jakość i zależność od innych ludzi, ale tak po prostu jest w życiu, że ma się coś za coś.

  Lubię 0 Krótki URL:
 • W takim razie, jeżeli się mylę, proszę Joasie o zapodanie mi szczegółów darmowego zwiedzania Peru.Przygotowuje się do tej wyprawy, która powinna się odbyć za kilka lat, gdyż wiadomo, ze jest to kosztowne. Zbieram informacje, porady itd.<br />Jednak skoro można zwiedzić świat za darmo to proszę o podanie mi wszystkich szczegółów jak mogę to uczynić za darmo.<br />Szczególnie chodzi mi o przelot, gdyż na miejscu jakoś dam sobie rade.<br /><br />Pozdrawiam serdecznie oraz oczekuje na szczegółowy opis bezpłatnej podroży do Peru. Tylko nie pisz proszę, iż mam czekać na jakiś konkurs, w którym główna nagroda będzie taki wyjazd.Oczekuje na poważną i rozsądną ofertę. Na podróż mam wygospodarowane, dwa trzy tygodnie, w zależności od potrzeb. W miarę potrzeby służę dalszymi informacjami.<br /><br />Pozdrawiam serdecznie:)

  Lubię 0 Krótki URL:
Pokaż więcej

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5829)

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej