Masada w Izraelu

Redakcja Tanie-Loty.plRedakcja Tanie-Loty.pl   Wrzesień 06, 2013  
 
0.0
 
3.5 (1)
1797   0   0   0
Napisz opinię
masada
Ruiny umocnień Masady
Fot. Stellas mom

Masada jest jedną z ciekawszych, choć wciąż niedocenianych atrakcji Izraela. Samo słowo „masada” oznacza w języku hebrajskim „fortecę”. Rzeczywiście, Masada jest swego rodzaju naturalną cytadelą – umocnienia są położone na niezwykłym, spłaszczonym szczycie płaskowyżu. Dla Izraelitów to miejsce ma ogromne znaczenie. Jest symbolem patriotyzmu i walki o niepodległość. W 73 roku Masada była jednym z ostatnich punktów oporu przeciwko wojskom Imperium Rzymskiego prowadzonym przez Flawiusza Silvę. Ostatecznie oblężeni Żydzi zdecydowali się na zbiorowe samobójstwo, byleby tylko nie wpaść w ręce wroga. Przez wieki zapomniana, Masada została ponownie odkryta dopiero w 1842 roku. W XX wieku prowadzono tu liczne prace wykopaliskowe, które pozwoliły na odkrycie ruin łaźni, synagogi i zwykłych magazynów. Masada jest przepięknie położona. Fortyfikacje górują nad Morzem Martwym – widoki z góry są niezapomniane.

    

Najważniejsze informacje

Czas otwarcia: kolejka linowa wjeżdża na szczyt od 8:00
Ceny wstępu: płaci się zarówno za wjazd kolejką (61 szekli), jak i za wejście szlakiem pieszym (ponad 20 szekli)
Położenie: na skraju Pustyni Judejskiej, w bliskim sąsiedztwie Morza Martwego i Jerozolimy
Dojazd: na szczyt Masady możemy wjechać kolejka linową albo wejść jednym z dwóch szlaków pieszych, dojazd z Jerozolimy autobusem nr 486
   

Opinie użytkowników

1 reviews

Ocena ogólna 
 
3.5
Łatwość dostępu 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność historyczna 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Masz już konto? lub załóż konto
Ocena ogólna 
 
4.7
Łatwość dostępu 
 
5.0
Atrakcyjność historyczna 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Cena 
 
N/A

Masada

Na górę można dostać się na dwa sposoby, wejść na piechotę lub wjechać kolejką. Z góry rozpościera się wspaniały widok na okolicę, zwłaszcza Morze Martwe prezentuje się bardzo malowniczo. Na górze możemy zobaczyć pozostałości dawnej świetności, czarną linią oddzielone są oryginalne części budowli, od tych, które częściowo dobudowano, aby lepiej zobrazować co się tam kiedyś mieściło. Podobało mi się jak przewodnik wylał troszeczkę wody na pozostałości mozaiki i było widać, że nadal jest pięknie kolorowa mimo upływu lat, a raczej wieków. Skurzona mozaika na słońcu wydaje się bardzo blada. Są makiety pokazujące jak dawniej zbierali wodę z otaczających gór, co pokazuje z jakim byli mądrymi ludźmi wykorzystującymi prawa natury. Masada jest jedną z atrakcji Izraela, które trzeba obowiązkowo zobaczyć.

Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub