Społeczność Podróżników

Loty do Turcji

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Turcji > Zwiedzanie


Co warto zwiedzać w Turcji

1158876_rock_castle_in_uchisar
Skalny zamek w Uhisar
Fot.Sxc.hu

Troja

Na poły mityczna Troja to dziś jeden z najsławniejszych punktów archeologicznych na świecie. Pierwsze wykopaliska w tym rejonie rozpoczął znany archeolog Heinrich Schliemann w 1870 roku. czytaj więcej

Pergamon

Stolica Królestwa Pergamońskiego wyrosła w III wieku p.n.e. na szczycie samotnej góry. W czasach swojej świetności była ważnym ośrodkiem hellenistycznej kultury i nauki. czytaj więcej

Efez

Teren objęty wykopaliskami jest ogromny - w starożytnym Efezie mieszkało 100 tys. ludzi. Nie ma prawdopodobnie drugiego tak świetnie zachowanego miasta starożytnego jak Efez. czytaj więcej

Zobacz także:

Didima i Milet

Didima była jedną z najważniejszych świątyń poświęconych Apollinowi, ze słynną wyrocznią, obsługiwaną przez kapłanów z greckich Delf. Co roku przybywały tu pielgrzymki z oddalonego o 16 km Miletu (w VII i VIII w. p.n.e. jedno z najważniejszych miast świata helleńskiego). Nawet dzisiaj ruiny ogromnej świątyni, z lasem 16-metrowych kolumn robią duże wrażenie.

Pamukkale i Hierapolis

Pamukkale to wyjątkowe miejsce. Śnieżnobiałe wapienne tarasy na niemal 200 metrowym klifie, wypełnione wodą ze źródeł termalnych, z daleka przypominają rzucone na zbocze góry kłaczki bawełny - stąd nazwa tego miejsca, oznaczająca „Bawełniany Zamek”. W centrum można podziwiać ruiny Hierapolis (z licznymi pozostałościami łaźni, świątyń i innych greckich budowli) - starożytnego miasta, które pod koniec II w. p. n. e. zostało ustanowione przez królów Pergamonu miastem uzdrowiskowym.

Park Narodowy Göreme i skalne miasto Kapadocja

Dolina Göreme i jej otoczenie z wyrzeźbionymi w kamieniu sanktuariami to unikatowe przykłady nie tylko bizantyjskiej sztuki, ale także ludzkich siedlisk z okresu paleolitu. Można tu podziwiać zarówno podziemne miasta – datowane na IV wiek, jak i wykute w skałach, ozdobione freskami bizantyjskie kościoły z IX-XI w. Mieszkańcy nadal drążą w skałach domostwa, a dawniej tworzyli podziemne miasta. Największe z nich - Derinkuyu mogło liczyć 10-20 tys. osób (zwidzający mogą podziwiać pięć poziomów podziemnych korytarzy). Kapadocja to również księżycowe krajobrazy, powstałe dzięki działalności wulkanicznej.

Ararat

Ararat jest uważany przez Ormian za świętą górę i centrum wszechświata. Składa się z dwóch szczytów - Wielkiego (5137 m. n. p. m.) i Małego (3896 m. n. p. m.) i leży zaledwie 16 kilometrów od granicy z Iranem. Na tym najwyższym wzniesieniu w Turcji według legendy zatrzymała się Arka Noego po biblijnym potopie. czytaj więcej

Miasto Safranbolu

Od XII wieku do nastania ery kolei we wczesnych latach XX wieku, Safranbolu było najważniejszą przystanią karawan handlowych na trasie z Zachodu na Wschód. Stary Meczet, Stara Łaźnia i Süleyman Pasa Medrese zostały wybudowane w 1322 roku. W czasach świetności – w XVII wieku – Safranbolu rozbudowało swoją architekturę zapożyczając wiele ze sztuki imperium osmańskiego.

Bodrum

Bodrum to jedna z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Turcji. Położona w południowej części wybrzeża egejskiego, słynie z najbardziej ekskluzywnych kurortów w Turcji, swojego życia nocnego i jednej z największych przystani jachtowej nad Morzem Egejskim oraz portu, skąd codziennie odpływają promy na greckie wyspy Kos i Rodos. Swoją sławę zawdzięcza także grobowcowi Mauzolosa, ufundowanemu przez Artemizję II - tak zwane Mauzoleum w Halikarnasie (dawna nazwa miasta). Mauzoleum zostało zaliczone do jednego z siedmiu cudów świata starożytnego. Najbardziej widowiskową budowlą w Bodrum jest rzucający się w oczy bajkowy zamek św. Piotra, który wznosi się w środku miasta, strzegąc dwóch bliźniaczych zatok.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy


Loty do Turcji

więcej

Turcja w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Turcji (Türkiye Cumhuriyeti)
 • UstrójRepublika parlamentarna
 • StolicaAnkara
 • Używane językiturecki, kurdyjski
 • Walutalira turecka (TRY)
 • Ludność71 893 000
 • Powierzchnia kraju780 580 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: (+90 312) 457 20 00, Policja: 155, Straż Pożarna: 110, Pogotowie Ratunkowe: 112
 • DokumentyKonieczne jest uzyskanie wizy wjazdowej i pobytowej. Można to zrobić w konsulacie lub przy wjeździe do Turcji. Uprawnia ona do pobytu w kraju przez 30 dni, bez możliwości podjęcia pracy. Nie ma możliwości jej przedłużenia. Paszport musi być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu.
 • KlimatNa wybrzeżu występuje klimat śródziemnomorski; w głębi kraju - podzwrotnikowy suchy. Ostry klimat panuje w górach.
 • KulturaW Turcji bardzo ważna jest umiejętność targowania się. Nie ma zakupów bez dyskusji o cenie! Turcja to kraj muzułmański - kobiety wciąż mają tutaj mniejsze prawa niż mężczyźni.
 • BezpieczeństwoW dużych miastach często zdarzają się przypadki rozboju czy kradzieży; działają też gangi narkotykowe.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5829)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej