Treść strony

ciekawostki-o-aleksandrii

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Aleksandrii

Znajdź nas w social mediach

Aleksandria-ruiny
Photo by Neithsabes / Wikipedia

O Aleksandrii i związanych z nią niesamowitościach można by pisać właściwie w nieskończoność. Na przestrzeni długich tysiącleci jej istnienia zebrało się w historii, architekturze i innych dziedzinach mnóstwo smakowitych szczegółów, które warto poznać.

W Aleksandrii największe wrażenie na podróżnych z pewnością robi historia. Oficjalnie wiadomo, że 7 kwietnia 332 roku p. n. e. założył to miasto Aleksander Wielki (zwany również Macedońskim), jednak w świetle najnowszych badań i odkryć zespołu badawczego pod kierownictwem Alaina Verona okazuje się, że w tym miejscu już około 2686 roku p. n. e. istniało miasto znane jako  Rhakotis. Jedyną więc zasługą Aleksandra była zmiana nazwy osady oraz wsparcie jej rozwoju. Warto również wspomnieć, że Aleksander wprowadził w życie plany urbanistyczne Dejnocharesa, architekta znanego z przebudowy Efezu. To właśnie jemu najstarsza cześć miasta zawdzięcza swój kształt.

Ciekawostki

  • Przydomek
    "Perła Morza Śródziemnego"
  • Data założenia
    7 kwietnia 332 roku p.n.e., na miejscu starszej osady
  • Dawna nazwa
    Rhakotis
  • Wizytówki miasta
    biblioteka aleksandryjska, latarnia morska na Faros
  • Aglomeracja
    około 5 milionów mieszkańców, piąta w Afryce
  • Znani ludzie
    Omar Sharif – aktor, Gamal Abdel Naser – były prezydent Egiptu, Kazimierz Michałowski – polski archeolog, Kleopatra – królowa egipska, Katarzyna aleksandryjska – święta katolicka
  • Naj...
    historia miasta sięga około 5000 lat, mieściła się tutaj największa antyczna biblioteka oraz jeden z siedmiu cudów świata – latarnia morska na Faros

W początkach chrześcijaństwa Aleksandria była jednym z czterech najważniejszych dla nowej wiary miast w basenie Morza Śródziemnego. Pozostałe ważne wówczas dla chrześcijan  lokalizacje to: Antiochia Syryjska, Konstantynopol i Rzym.

W starożytności Aleksandria stanowiła najważniejsze centrum naukowe świata -  orężem tego miasta w walce o wpływy nie był miecz, lecz rozum. Każdy szanujący się filozof albo naukowiec koniecznie musiał w swoim życiu odbyć podróż do tego miasta, by zapoznać się ze zbiorami największej antycznej biblioteki. W czasach rzymskich było to drugie co do wielkości miasto cesarstwa – w II w. p. n. e. Aleksandria liczyła około 500 tysięcy mieszkańców. W dwa tysiące lat po katastrofalnym pożarze, który strawił ogromną cześć zasobów biblioteki w miejscu jej istnienia otwarte zostało nowoczesne centrum naukowo-kulturalne, kultywujące dawne tradycje.

Z antycznych zabytków koniecznie oprócz Biblioteki Aleksandryjskiej wymienić należy jeszcze dwa ważne miejsca – pierwszym z nich jest, nieistniejąca już, latarnia morska na wyspie Faros, zlokalizowanej przy wejściu do portu. Ta budowla o wysokości szacowanej na około 115 do 150 metrów już z odległości około 30 mil morskich ostrzegała żeglarzy przed zdradliwymi skałami przybrzeżnymi i mieliznami. Była to najwyższa w antyku budowla o podstawie mniejszej niż wysokość, zaliczana była w starożytności do 7 cudów świata, a zniszczyły ja dopiero powtarzające się w krótkich odstępach silne trzęsienia ziemi w XIII i XIV wieku naszej ery. Obecnie na miejscy latarni, na wyspie Faros stoi obronna budowla - Fort Qaitbey z XV wieku.

Drugim interesującym obiektem antycznym jest, również udostępniony do zwiedzania, labirynt podziemnych katakumb, gdzie na kilku piętrach wydrążonego w skałach cmentarza spoczywają dawni mieszkańcy Aleksandrii. Przy niektórych grobach stoją naturalnej wielkości posągi chroniące zmarłych, można również zwiedzić szereg niewielkich sal, przeznaczonych dla czuwających przy zmarłym rodzin. Wprawdzie katakumby pochodzą z II wieku nasze ery, jednak odkryte ponownie zostały dopiero w 1901.

Dawniej miasto położone było na wąskim skrawku lądu pomiędzy Morzem Śródziemnym a przybrzeżnym jeziorem Marjut, na zachodnim skraju delty Nilu, jednak jego ogromny rozwój spowodował, że dzielnice mieszkalne rozlały się wokół, tworząc jedną z sześciu największych aglomeracji w całej Afryce, którą zamieszkuje około 5 milionów ludzi. Jest to również największy port Egiptu, oraz drugie co do wielkości miasto tego kraju. Aleksandrię uznaje się za kulturalną stolicę Egiptu, w przeciwieństwie do Kairu, który dominuje pod względem gospodarczym. Warto wspomnieć również, że teraz wprawdzie centrum Egiptu stanowi Kair, jednak przez niemal tysiąc lat jego stolicą była właśnie Aleksandria – od przełomu VI/III w. n. e. aż do  roku  641 naszej ery.

Później na wiele lat miasto podupadło – Napoleon podczas swojej wyprawy do Egiptu zanotował, że w Aleksandrii mieszkało wówczas ledwie 8000 mieszkańców. Dopiero otwarcie Kanału Sueskiego 1869 roku spowodowało ponowny, bardzo dynamiczny rozwój miasta.

Do najbardziej znanych osobistości związanych z Aleksandrią należy Omar Sharif, który  urodził się tu w roku 1932. Ten aktor pochodzenia egipskiego nominowany do Oskara, gwiazda  hollywoodzkich produkcji, zagrał w kilkudziesięciu filmach m. in. w "Doktorze Żywago", komedii "Ściśle Tajne", "Trzynastym Wojowniku", "Panu Ibrahimie" i "Kwiatach Koranu". Poza tym Sharif jest jednym z najlepszych graczy w brydża na świecie i przez kilka lat redagował kolumnę brydżową w dzienniku Chicago Tribune. Poza tym, wymienić z pewnością należy jednego z obywateli Aleksandrii, którzy zapisali się w historii - prezydenta Egiptu w latach 1954-1970 Gamala Abdela Nasera, jednego z najwybitniejszych arabskich przywódców. Trzeba również wspomnieć w tym miejscu o Polaku – profesorze archeologii Kazimierzu Michałowskim, który w latach 60. prowadził w rejonie Aleksandrii wykopaliska, odsłaniając pozostałości rzymskich i egipskich budowli.

Jeśli więc wybierasz się do tego miasta, nie ma lepszej opcji transportu niż tanie loty do Aleksandrii. Nasza oferta na tanie bilety lotnicze do Aleksandrii spełni z pewnością Twoje oczekiwania.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!4 oferty od 437 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 130 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź