Treść strony

5778-30-niesamowitych-faktow-na-temat-francji

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

30 niesamowitych faktów na temat Francji

30 niesamowitych faktów na temat Francji

Wiedzieliście, że we Francji można wziąć ślub z osobą nieżyjącą? Albo, że Francuzi wcale nie są żabojadami, bo żabie udka jedzą jedynie okazyjnie? Do kraju nad Loarą przylgnęło wiele stereotypów, które niekoniecznie są prawdziwe, jednak pewne jest, że Francja kryje w sobie mnóstwo tajemnic, wartych odkrycia. Przedstawiamy 30 niesamowitych faktów na temat tego pięknego kraju oraz jego mieszkańców.

1. W praktycznie każdym większym francuskim mieście znajduje się ulica imienia Victora Hugo.

2. Słynne zdanie „niech jedzą ciastka”, które zostało przypisane francuskiej królowej Marii Antoninie w odpowiedzi dla głodujących mieszkańców Paryża, którzy nie mieli nawet chleba, prawdopodobnie nie zostało nigdy przez nią wypowiedziane. Brak jakichkolwiek wiarygodnych źródeł poświadczających, że monarchini użyła takiego sformułowania. Zdanie to pojawiło się w „Wyznaniach” Jana Jakuba Rousseau, które zostały napisane, gdy Antonina miała 9 lat.

3. Tradycja noszenia białych sukien ślubnych przez panny młode została zapoczątkowana przez Marię Stuart, wychodzącą za mąż za francuskiego króla Franciszka II Walezjusza. Zostało to przyjęte przez francuską arystokrację ze sporym zaskoczeniem, a wręcz niesmakiem, ponieważ w ówczesnej tradycji biel była uważana za kolor żałobny.

4. We Francji znajduje się niewielkie miasteczko o wdzięcznej nazwie Pussy.

5. Inne francuskie miasteczko nosi nazwę La Mort aux Juifs co oznacza „Śmierć Żydów”. Została nadana w średniowieczu i kilkakrotnie wnioskowano o jej zmianę (ostatnio w 2014 roku) jednak władze odrzucały te postulaty, tłumacząc się względami historycznymi.

6. W czasach rewolucji francuskiej, używane wcześniej dość prymitywne urządzenie, udoskonalono i dopracowano tak, że powstała śmiercionośna gilotyna. Jej nazwa pochodzi od nazwiska ówczesnego francuskiego deputowanego, Joseph-Ignace Guillotina, który zaproponował użycie jej na ogromną skalę w trakcie Rewolucji.

7. Gilotyna została użyta we Francji ostatni raz 10 września 1977 roku. Co ciekawe przez lata używania tej śmiercionośnej maszyny, stała się ona swoistym i makabrycznym symbolem równości – pod jej liczącym około 40 kilogramów ostrzem ginęli zarówno arystokraci (królowa Maria Antonina, król Ludwik XVI, a także jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej Maximilien Marie Isidore de Robespierre), jak i przedstawiciele prostego ludu.

8. Francuski jest językiem urzędowych w takich krajach, jak Belgia, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Francja, Gabon, Gwinea, Gwinea Równikowa, Haiti, Kamerun, Kanada, Komory, Kongo, Luksemburg, Madagaskar, Mali, Monako, Niger, Quebec, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Seszele, Szwajcaria, Togo, Vanuatu, Wybrzeże Kości Słoniowej, a także w dwóch stanach w USA – Luizjanie oraz Maine.

9. Przez prawie 300 lat od 1066 do 1362 roku, język francuski był oficjalnym językiem w Anglii.

10. Językiem francuskim posługuje się więcej mieszkańców Afryki niż Francji.

11. Eurobarometer report, zestawienie które przedstawia listę krajów pod względem procentu ludności posługującej się językiem angielskim ukazuje, że w 2012 roku 39% Francuzów deklaruje umiejętność porozumiewania się w tym języku. Niestety większość z nich nie chce go używać, zwłaszcza w rozmowie z obcokrajowcami.

12. Powszechnie przyjęło się przekonanie, że Napoleon Bonaparte był bardzo niskim mężczyzną. Liczył on jednak 169 centymetrów wzrostu, co na owe czasy wcale nie było wyjątkiem od normy.

13. We wszystkich państwach, w których władał Napoleon, zaprowadził ruch prawostronny, zamiast lewostronnego, wprowadzonego w 1300 roku przez papieża Bonifacego VIII

14. We Francji znajduje się najwyższy szczyt Europy, liczący 4810 metrów n.p.m. Mont Blanc. Dach Europy jest jedną z najbardziej śmiercionośnych gór na świecie - każdego roku ginie tu około 50 alpinistów. Dla porównania na najwyższej górze świata, liczącym 8848 metrów n.p.m. Mount Evereście do 2013 roku zginęło 251 wspinaczy.

15. Przydomek „żabojady” przylgnął do Francuzów na dobre, jednak okazuje się, że w spożywaniu tego przysmaku znacznie wyprzedzają ich Luksemburczycy oraz Belgowie. We Francji obowiązuje zakaz zbierania żab w celach spożywczych i sprzedawane w tutejszych sklepach są zazwyczaj importowane.

16. We Francji produkuje się od 350 do 400 gatunków sera, które są pogrupowane na 8 różnych kategorii smakowych.

17. Wyborny ser nie może być spożywany bez odpowiedniego towarzystwa, dlatego francuscy smakosze popijają je winem. Muszą mieć jednak bardzo mocne głowy, ponieważ każdego roku we Francji produkuje się od 50 do 60 milionów hektolitrów wina, co przekłada się na 7-8 miliardów butelek!

18. Dieta obfitująca w rogaliki, sery oraz wino wbrew pozorom sprzyja dobrej sylwetce. Francuscy mężczyźni mają najniższy wskaźnik otyłości w całej Unii Europejskiej, a mieszkanki kraju nad Loarą ustępują w tej kategorii jedynie Dunkom.

19. Francuska kuchnia należy do jednych z najpopularniejszych na świecie, a pomysłowi kucharze urozmaicają ją o nowe przepisy. Podobno codziennie we Francji publikuje się nawet 2 nowe książki kucharskie.

20. Frytki, nazywane powszechnie french fries, a także tost francuski nie są potrawami wywodzącymi się z kraju nad Loarą. Smażone ziemniaki to przysmak rodem z Belgii, natomiast przepis na tosty francuskie pochodził z rzymskiej książki kucharskiej, datowanej na IV wiek.

21. Croissanty, które są najczęściej serwowane na śniadania na francuskich stołach, zostały pierwszy raz upieczone w Wiedniu, a co do ich powstania krąży wiele legend.

22. Francja jest najchętniej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w 2014 roku przyjechało tu aż 84 miliony zagranicznych turystów.

23. Najpopularniejszą atrakcją Paryża oraz pobliskiego regionu wcale nie jest wieża Eiffla (5,5 miliona odwiedzających rocznie) ani nawet muzeum Luwr (5 milionów). Te turystyczne sławy na głowę bije pobliski Disneyland, którego bramy każdego roku przekracza około 13 milionów turystów!

24. Najstarszy most we francuskiej stolicy nosi nazwę Pont Neuf, co oznacza „nowy most”. Jego budowę rozpoczęto w 1578 roku.

25. Wieża Eiffla jest malowana co 7 lat. Wybudowano ją na Wystawę Światową w 1889 roku i wedle pierwotnych planów miała zostać zdemontowana po 20 latach, a elementy jej konstrukcji miały trafić na złom.

26. Przydomek „miasto świateł” przylgnął do Paryża, ponieważ znajduje się tu prawie 300 budynków regularnie podświetlanych. Girlandy lampek oplatające i oświetlające wieżę Eiffla liczą prawie 40 kilometrów, a 33 spośród 37 paryskich mostów również są zaopatrzone w oświetlenie. Obok ulicznych latarni daje to efektowny świetlny spektakl.

27. W 2012 roku w paryskim miejskim biuletynie opublikowano informację, że w całym mieście znajduje się tylko jeden znak drogowy „stop”.

28. Francuscy pisarze zdobyli najwięcej nagród im. Alfreda Nobla – 15. Dla porównania następni w zestawieniu Amerykanie i Brytyjczycy zgarnęli po 10 wyróżnień.

29. We Francji można wziąć ślub z osobą zmarłą. Wnioski o tzw. Posthumous marriage składane są do odpowiedniego urzędu i każdego roku wpływa ich nawet kilka tysięcy. Tradycja ta ma swój początek w tragicznych zdarzeniach z 1950 roku, kiedy to w wyniku przerwania tamy zginął młody mężczyzna - André Capra. Jego zrozpaczona narzeczona Iréne Jodart, z którą miał się ożenić kilka dni później wyprosiła u prezydenta Charlesa De Gaulla, żeby zgodził się na dopełnienie formalności, pomimo śmierci narzeczonego. Dzięki wsparciu mediów oraz opinii publicznej, Iréne stała się wkrótce panią Capra.

30. Francuskie prawo zabrania nazywania świń imieniem Napoleon.

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 130 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 196 Sprawdź