Treść strony

5334-projekt-karskinyc-ku-czci-slawnego,-polskiego-kuriera

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Projekt #KarskiNYC ku czci sławnego, polskiego kuriera

Projekt #KarskiNYC ku czci sławnego, polskiego kuriera

Znani Polacy oddają w Nowym Jorku cześć Janowi Karskiemu -  legendarnemu polskemu kurierowi, który podczas II wojny światowej poinformował aliantów o Holokauście. Polacy fotografują się na ławeczce-pomniku polskiego kuriera, znajdującej się przed placówką dyplomatyczną w Nowym Jorku. Portrety, rozpoczęte przez słynnego polskiego jazzmana Michała Urbaniaka, są elementem akcji #KarskiNYC.

Akcja „Ławeczka Wielkiego Polaka - #KarskiNYC” prowadzona w mediach społecznościowych przypomina postać Jana Karskiego w piętnastą rocznicę jego śmierci.  Do udziału w niej Konsulat Generalny RP zaprasza znanych Polaków, którzy fotografują się na ławeczce Jana Karskiego znajdującej się przed placówką dyplomatyczną w Nowym Jorku.

Obecnie akcję promuje Agata Olek Oleksiak, znana zawodowo jako Olek, polska artystka, która tworzy swoje prace całkowicie z włókna i słynie z „ubierania” różnych elementów krajobrazu. Ubrała już byka na Wall Street, w Łodzi wydziergała pokrowiec na Lokomotywę, szydełkowała też dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Teraz „ubrała” ławeczkę Jana Karskiego. W ciągu kilku dni cały pomnik został pokryty złotą włóczką. 

Nakładając na to ważne dzieło sztuki publicznej nową „skórę”, która będzie szydełkowana na miejscu, mam nadzieję, że będę wzbudzać ciekawość ludzi, zastanawiających się kim był „szydełkowany” człowiek i podkreślę działania tego wielkiego Polaka, który ryzykował własne życie, aby powiedzieć światu o okrucieństwach II wojny światowej – tłumaczyła Olek.

Podczas II wojny światowej Jan Karski (ur. 1914- zm. 2000) był kurierem i emisariuszem politycznym polskiego rządu, świadkiem Holokaustu. Jego raporty trafiały w ręce m.in. przywódców Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, ale również polityków, biskupów, artystów, przedstawicieli mediów i przemysłu filmowego z Hollywood z prośbą o pomoc okupowanej Polsce. Wiele osób nie wierzyło jednak w przekazywane przez Karskiego informacje, zawierające opisy zniszczenia getta warszawskiego i działania niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Raporty uznano za propagandę polskiego rządu na uchodźstwie.

W 1944 roku Karski napisał książkę „Tajne państwo” i dopiero z niej Amerykanie dowiedzieli się o walce i dramacie Polaków w czasie II wojny światowej, o roli polskiego państwa podziemnego, a także o zagładzie Żydów. Po wojnie Karski został profesorem na Georgetown University.

Akcję #KarskiNYC Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zainaugurował w 2015 roku  publikując zdjęcie słynnego polskiego jazzmana Michała Urbaniaka siedzącego na ławeczce Jana Kraskiego.

Ławeczkę przed polską placówką dyplomatyczną wykonał polski rzeźbiarz Karol Badyna, który jest również autorem podobnych prac poświęconych bohaterowi w Waszyngtonie, Tel Awiwie, Warszawie, Kielcach i Łodzi.

b2ap3_thumbnail_KarskiEagle.jpg

zdjęcie: By Mieciousa as Jan Karski Sosiety (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

zdjęcie wpisu: By Raphael Isla (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons / źródło: MSZ

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!8 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 130 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 104 Sprawdź