image/svg+xml
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.Ruch lotniczy w Polsce i na świecie

Każdego dnia tysiące samolotów startuje z lotnisk na całym świecie. Choć statystyki nie są zgodne co do całkowitej liczby komercyjnych połączeń lotniczych, szacuje się, że rocznie odbywa się ich ponad 30 milionów. Według danych Eurocontrol, w samej Europie w 2010 roku całkowita liczba lotów wyniosła 9,49 miliona.

ruch-lotniczy

Fot. Pixel Addict

Siatka lotów, prezentująca połączenia lotnicze, przypomina mrowisko. Powstało wiele symulacji obrazujących ruch podniebny, a niektóre z nich można podziwiać nawet w muzeach. Jedna z bardziej znanych przedstawia ruch nad USA. Można ją zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Jeszcze bardziej imponująco prezentuje się symulacja lotów z całego świata:

Podniebny ruch możemy podglądać również na portalu internetowym flightradar24.com, gdzie w czasie rzeczywistym obserwujemy trasy samolotów. Istnieje możliwość zlokalizowania każdego połączenia, sprawdzenia aktualnego położenia geograficznego samolotu, wysokości, na której się znajduje, oraz prędkości, z jaką się porusza.

Latamy co raz więcej – Eurocontrol prognozuje, że do roku 2017 całkowita liczba lotów w Europie wzrośnie o 22% w porwaniu ze stanem z roku 2010.

Wśród wszystkich lotów mających miejsce w Europie w 2010 roku ok. 57% stanowiły standardowe połączenia pasażerskie, ok. 22% to połączenia obsługiwane przez tanie linie lotnicze, ok. 7% to loty biznesowe, 5,7% loty czarterowe, 3,26% cargo i 1,57% wojskowe.

Ruch lotniczy na świecie i w Europie rośnie bardzo dynamicznie. Szczególnie ciekawie w zestawieniach prezentuje się Polska. Eurocontrol prognozuje, że w roku 2012 ruch lotniczy w naszym kraju wzrośnie o 7,3% w porównaniu ze stanem obecnym.

Nie dziwi również wysoka pozycja Ukrainy, która plasuje się tuż za nami – prognozowany wzrost ruchu lotniczego to 7,0% (średnia dla Europy to 3,4%). Oczywistym czynnikiem wpływającym na rozwój ruchu lotniczego w tej części kontynentu jest organizacja Euro 2012, cieszy jednak fakt, że co raz więcej połączeń będzie dostępnych w naszym kraju. Interesujące jest również to, że pomimo prognozowanego dalszego wzrostu cen paliw, średnie ceny biletów lotniczych będą spadać.

Dublin za darmo
My bike makes me free
Zobacz więcej

Kalendarze

Coraz więcej Chińczyków lata. To prawda obiektywna i bezsprzeczna. Coraz więcej obywateli tego kraju ma dostęp do tego środka transportu. Ze względu na rozwój gospodarczy, rośnie liczba ludzi, nawet tych pochodzących z biedniejszych rejonów, których stać na zakup biletu lotniczego. Jednak poziom znajomości etykiety nie wzrasta wraz z bogaceniem się podróżnych. Dlatego właśnie chińskie linie lotnicze przeprowadzają wojskowe wręcz szkolenia dla stewardes, by mogły sobie poradzić z trudnymi pasażerami.Trening a'la marines

Czytaj dalej

Aleksandra stworzył(a) nowy wpis na blogu Pieniądze w podróży w Wideo 39 minut(y) temu

  ...

Czytaj dalej