Treść strony

3955-zgubilem-lub-ukradziono-mi-paszport-za-granica-co-robic

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zgubiłem lub ukradziono mi paszport za granicą. Co robić?

Zgubiłem lub ukradziono mi paszport za granicą. Co robić?

Osoba, która straci paszport musi szybko działać, aby uchronić się przed poważnymi kłopotami, jeśli dokument trafi w niepowołane ręce. Sprawdź, gdzie zgłosić ten fakt oraz w jaki sposób wrócić do kraju bez paszportu.

Pierwsze kroki - na policję

Osoba, która straci paszport w Polsce lub poza granicami kraju powinna niezwłocznie udać się na najbliższy posterunek Policji. W obcym mieście drogę wskażą nam pracownicy najbliższego hotelu, restauracji, banku, informacji turystycznej itp. Informację tą znajdziemy również na mapie miasta oraz w przewodniku.

Na miejscu funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie utraty lub kradzieży dokumentu.

Dalej do organu paszportowego

Po wizycie na policji należy bezzwłocznie zawiadomić o utracie paszportu organ paszportowy, w którym dokument został wyrobiony lub organ właściwy dla miejsca pobytu. W praktyce oznacza to, że najlepiej jest udać się do polskiego konsulatu w danym kraju (np. tracąc paszport w Wielkiej Brytanii należy udać się do: Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie, Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze lub Konsulatu Generalnego w Edynburgu).

W konsulacie następuje przyjęcie zawiadomienia, ustalenie tożsamości osoby i danych straconego paszportu. Po weryfikacji informacja o stracie paszportu zostaje wprowadzona do ewidencji paszportowej, a dalej do centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. Dokument w tym momencie traci ważność.

Paszport tymczasowy na powrót do domu

W miejsce skradzionego dokumentu konsulat polski wystawia paszport tymczasowy, który umożliwi powrót do miejsca stałego pobytu. Do uzyskania paszportu tymczasowego potrzebne będą:

  • wypełniony wniosek paszportowy,
  • kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm i wytycznych jak do zdjęcia paszportowego,
  • podanie o wydanie paszportu tymczasowego z uzasadnieniem,
  • oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu lub dokumentów, jeśli zginął także dowód osobisty,
  • inny dokument potwierdzający tożsamość oraz obywatelstwo.

Jeśli w paszporcie umieszczona była wiza, należy poinformować o tym w trakcie wizyty, aby pracownicy konsulatu przestawili procedurę wyjazdu z kraju pobytu. Wyrobienie paszportu tymczasowego jest płatne - tzw. opłata konsularna wynosi 40 euro, a w Wielkiej Brytanii zapłacimy 33 GBP. Teoretycznie czas oczekiwania wynosi do 2 tygodni, ale zazwyczaj konsul wydaje dokument już w kilka godzin. Paszport tymczasowy nie może zostać wystawiony przez konsula honorowego.

Utrata paszportu na końcu świata

Osoby, które straciły paszport w bardziej egzotycznych zakątkach świata, gdzie nie ma polskiego konsulatu, nie mają powodów do niepokoju. Według przepisów prawa, polscy obywatele powinni wówczas zgłosić się do konsula przedstawicielstwa dyplomatycznego Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej. Konsul jednego z krajów UE wyda wówczas tymczasowy dokument podróży ETD (Emergency Travel Dokument), który umożliwi powrót do kraju. Wydanie dokumentu zatwierdzane jest przez polskiego konsula, znajdującego się w innym państwie. Warto pamiętać, że dokument ten umożliwia jedynie bezpośredni powrót do ojczyzny i nie jest dokładnym zamiennikiem typowego paszportu.

b2ap3_thumbnail_para.jpg

Znalazłem zgubiony paszport

Jeśli po zgłoszeniu faktu utraty paszportu ten znajdzie się, nie oznacza to, że może być powtórnie używany. W chwili zgłoszenia utraty paszport traci swoją ważność. Paszport, który zostanie odnaleziony nie podlega zwrotowi do pierwotnego właściciela. W myśl przepisów, właściciel, który znajdzie swój zagubiony dokument, również zobowiązany jest do jego zwrotu w organie paszportowym – nawet, jeśli zdążył już wyrobić nowy dokument.

Droższy paszport po stracie

Osoba, która straci paszport w wyniku zgubienia, kradzieży lub zniszczenia, musi pogodzić się z wyższymi opłatami związanymi z wyrobieniem nowego dokumentu. Opłata paszportowa wzrasta o 200%, a więc z 140 do 280 zł.

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 130 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 118 Sprawdź